Nej ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha tandem C. Závlaha pro skleník 3 x 6 m. Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...

Nemoci ovocných stromů

Nemoci jabloní, nemoci ovocných stromů. Listy na konci větví zasychají. Choroba se postupně rozšířil ...

Pěstování česneku

Pěstování česneku, jak vlastně pěstovat česnek. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 13:40:33 | zobrazeno: 11274x
obr
Dekorativní líska, která dokáže upoutat pozornost i přes zimu. Jednou z nich je i líska (Corylus avellana Tortuosa).

Rostliny zimy II - vánoční kaktus, líska, azalky

Dekorativní líska
Je jen málo dřevin, které dokáží upoutat pozornost i přes zimu. Jednou z nich je i líska (Corylus avellana Tortuosa) s bizarně pokroucenými, vzájemně propletenými větvemi. V létě je větvoví skryto za olistěním, v zimě však zůstává odhaleno a nejkrásnější je v ojíněném nebo mírně zasněženém stavu. V předjaří ozdobí ještě holou lísku samčí květy uspořádané v převislých jehnědách žlutohnědé barvy.

Lísky jsou nenáročné jak na stanoviště, tak na půdu. Dobře rostou dokonce i ve stínu, dobře snášejí i větší mrazy. Řez provádíme pouze pro prosvětlení u starších exemplářů. Líska s pokroucenými větvemi je vhodná především jako solitérní dřevina, vhodné je její umístění tak, aby mohla být pozorována zblízka - u vodní plochy, terasy či zahradní cesty.


Pokojové azalky
Je řada rostlin, které patří k evergreenům v rostlinné říši. Také pokojové azalky pěstovali již naši dědečkové pro zkrášlení bytů v zimním období. Od listopadu do dubna podle ranosti druhu rozkvétají azalky nejčastěji červenými, růžovými a fialovými květy.

U vašeho zahradníka zakoupíte rostlinu většinou ve stádiu nabarveného poupěte. Pokud ještě poupata nepukla, dbáme na zvýšení vlhkosti rosením, jinak se poupata nevyvíjejí a opadávají. Azalkám vyhovuje chladnější prostředí a vyšší vzdušná vlhkost, ale to neznamená, že nám pěkně nepokvetou během vánočních svátků na stole.

Azalky patří do skupiny rostlin vyžadujících kyselý substrát, vyšší zálivku a stinné, chladnější prostředí. Po odkvětu rostlinu seřízneme a na jaře po přesazení zapustíme do zahrady, nejlépe k rododendronům a azalkám.


Vánoční kaktus
Všichni tuto pokojovou květinu velmi dobře známe pod jejím nepravým názvem vycházejícím z doby jejího kvetení - uprostřed zimy. Vánoční kaktus (Schlumbergera) patří sice ke kaktusovitým rostlinám, žádné ostny však nemá. Nejčastější barvou květů je červená a růžová, setkat se však (ze i s barvou bílou, oranžovou či vzácně žlutou.

Rostliny zakoupené v zahradnických centrech umístěte na chráněné stanoviště před letním sluncem, zimní slunce můžeme rostlině dopřát, s teplotou kolem 20°C. V době květu je vhodné rostlinu každých čtrnáct dní přihnojit a častěji rosit.

V létě zaléváme mírně, zato pravidelně. Doporučujeme s rostlinou s nasazenými poupaty nehýbat, není-li to nezbytně nutné. Zbytečným přenášením rostlin totiž poupata mohou opadávat. Na podzim je dobré podpořit násadu květů slabou zálivkou a nižší teplotou (12°C). ( www.szc.cz )Související články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.