Nej ...

Zahrada před rekonstrukcí

Stav zahrady před rekonstrukcí. Zahrada je součástí řadové zástavby ve stylu anglických zahradních č ...

Zadní zahrada pro zahradní párty i relaxaxi

Zahradamísto pro zahradní párty i relaxaci. Zadní část je hlavní obytnou plochou zahrady. ...

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především ...

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během března a dubna včetně dopravy skleníků ...

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší pod ...

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2013-06-10 17:44:35 | zobrazeno: 5264x
obr
Pěstování ibišku - Přes rok mám doma Ibišek a jeho listy jsou takové skvrnité. Vypadá to, jako by z nich někdo okusoval svrchní vrtvu listu. Naše rady zde.

Ibišek

Dobrý den, prosím Vás, přes rok mám doma Ibišek a jeho listy jsou takové skvrnité. Vypadá to, jako by z nich někdo okusoval svrchní vrtvu listu. Nevíte, co by to mohlo být a jak s tím bojovat? Jedná se především o poslední dvě tři patra rostliny. Děkuji, hezký den. Ivana, Zelena Kyticka [ZelenaKyticka(zavinac)seznam.cz]


Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje: 

Nemoci Ibišků
zdroj: http:/www.ibiskovemameni.wbs.cz/Nemoci-Ibisku.html
Nezvaný návštěvníci. Pokud Ti budu připadat ,že jsem trochu smutný, tak to bude možná tím, že mám na sobě nezvaného návštěvníka.Můžou to být svilušky,mšice,smutnice nebo molice.Snaž se prosím rychle zjistit ,který z těchto škůdců mně navštívila co nejdříve mně od nich osvobod.Nejdříve mně pořádně osprchuj vlažnou vodou.To mi bude hned lépe.Pokud to nebude stačit, tak musíš vyzkoušet postřiky  proti savým a žravým škůdcům. zdroj.www.hawaii.dk

Postřiky , které používám k hubení nezvaných návštěvníků.

Třásněnky - Vertimec,Talstar, Mospilan
Molice -Mospilan, Talstar, Karate, lepící destičky žluté
Mšice - Mospilan 20SP, Actelic 50
Svilušky - Omite 30W, Talstar 10EC, Svilustop
Smutnice - Mospilan 20SP

Hniloba kořenů a krčku rostliny - Previcur

Abych předešla napadení různými škůdci a nemocem, tak svoje Ibišky denně kontroluji.Sbírám spadlé květy a žluté listy odstraním .Když najdu  škůdce jen na jednom Ibišku, tak ošetřím hned všechny preventivně.Nikdy to neodkládám na druhý den protože ty potvory se dost rychle množí.Rány po odstřižené větvičce ošetřím včelařským voskem . 
                                      
Nikdy nezalévám Ibišek,který má suchý kořenový bal,  zálivkou s přidaným hnojivem . Je velké nebezpečí poškození - spálení kořenů .Postřik na list s přidáním hnojiva biškům taky velice prospívá.Jednou za měsíc přidám do vody na zalití pár kapek PREVICURU, který likviduje bakterie co způsobují houbové onemocnění kořenů.V létě zalévám obden, Když jsou teploty hodně vysoké-v chladnějších dnech jednou za týden.                          
                                 
Žloutnutí a opadávání listů.Jakmile začne Ibišek žloutnout je potřeba zjistit jestli nejsou přemokřené kořeny. Žloutnutí a opadávání listů může způsobit nadbytek vápníku a nedostatek železa.Je proto nutné Ibišek přesadit do kvalitny zeminy.                                                                                                                           
                                                                                                                                                                                                  
Největší potíže při pěstování Ibišků způsobuje voda, kterou zaléváme.Tvrdá voda,kterou si natočíme přímo z vodovodního kohoutku je úplně to nejhorší pro Ibišek. Obsahuje škodlivé mineráli ,soli a chlor.Proto je dobré natočenou vodu nechat ustát aby měla přiměřenou teplotu pro zalévání.Pro změkčení vody je vhodné přidat hrst rašeliny.Studená voda způsobuje u Ibišků zahnívání kořenů a následně může celá rostlina odejít do Ibiškového nebe. Nejlepší je zalévat vodou deštovou.                        
                                                                          
Další nemoc z důvodu přelití vodou je houbové onemocnění kořenů. Jak poznám kdy se tak začíná dít? Ibišek přestává růst,začnou žloutnout listy ,které brzy upadnou.Celkově vypadá celá rostlin unaveně.Ibišek vyklepnu z květináče, odstraním všechnu mokrou zeminu a zahnívající kořeny. Květináč pořádně vyčistí a Ibišek zasadím do připravené zeminy.Nezalévám alespon tři dny a do zálivky nějakou dobu nepřidávám  hnojivo.Počkám až se ibišek znova zakoření. Do první zálivky přidám pár kapek PREVICURU .

Korkovitost listů. Způsobuje nedostatek světla a hodně vody při zalévání.Je nutné Ibišek přemístit na místo,kde mu dopřejete více světla zálivku omezíte.Korkovité puchýřky z listů kde už jsou nezmizí, ale na těch nových už se neobjeví.

Černé skvrny na listech. Zase je to způsobeno houbovitým onemocněním. Tady je nutné všechny napadené listy otrhat  a Ibišek postříkat fundicidem.  Zeminu prolít zálivkou s přidáním PREVICURU. Ten se mi opravdu osvědčil. Jedna babská rada,která se mi několikrát osvědčila. Přidala jsem na 1 litr vody jednu kávovou lžičku jedlé sody. Postřikovačem jsem postříkala napadené listy. Můžu tuhle metodu ,kterou jsem použila několikrát jenom doporučit. 
                                 
Zastavení růstu a blednutí listů u Ibišků způsobují  larvy smutnic.Jejich larvy požírají kořínky a rostliny nemůžou přijímat dostatek živin.Častá zálivka jejich množení podporuje.Larvy jsem zlikvidovala pomocí hlístic.Na černou mušku ,která poletuje těsně nad povrchem zeminy květináče používám lepové žluté desky.
                        
Bledé listy u Ibišku. Blednutím listů dává Ibišek znamení, že má nedostatečný přísun živin. Je vhodné pravidelně přihnojovat hnojivem KRISTALON- start.
                                                         
Padání poupat způsobuje -průvan, chlad ze spoda, časté přemístění, nedostatek  světla, nedostatečná zálivka,přelití a napadení škůdcem-třásněnkou.
                
                                                                                 
Proč Ibišek nekvete. Ibišek nutně potřebuje ke svému růstu dostatek světla. Alespon 3 hodiny slunečních paprsků dennně.To je nejdůležitější pro kvetení. Přiměřeně velký květináč s dobrou zeminou.Dostatečný přísun živin a vody. 

Další najdete pomocí vyhledávání na webu www.hobbyzahrada.cz - zadejte např.: ibišek,  pěstování, atd.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz


Tip:
Akce, Slevy, Výprodeje

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Ibišek - Rady a návody pěstování

 

 

Související obrázky

Ibišek

Pěstování ibišku

 
Ibišek

Pěstování ibišku

 
Ibišek

Pěstování ibišku

 


Související články

Ovocné stromky a keře: paraziti

Paraziti ovocných stromů a keřů. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz kolem stromků bych aplikoval Substral granulát.

Padlí jabloňové, jabloň napadena padlím

Rady a návody na padlí jabloňové. Jabloň napadena padlím. Houbová choroba padlí jabloňové je nejvíce škodlivá zejména v teplejších oblastech.

Škůdci na oleandru

Poradna Hobbyzahrada.cz na téma škůdci na oleandru. Masívní napadení oleandru škůdcem mšicí vlnatou krvavou.

Skvrny na fikusu

Poradna Hobbyzahrada.cz na téma Fikus. Chtěla jsem se zeptat co se děje s mojim fikusem, když jsou jeho listy napadeny světlými skvrnami, nebo to spíše vypadá jako by byla zelená barva fíkusu vyžraná. Z těch zaslaných fotek nelze vyčíst nic. Na mne to působí jako masivní napadení mšicí vlnatkou krvavou. Zkuste postřik Mospilanem 20 SP.

Nemoci paprik - houbové, fyziologické, virózy

Poradna Hobbyzahrada.cz - Pěstování papriky je hitem domácího pěstování. Pěstováni přínáší i boj s nemocí paprik. Připravili jsem přehled chorob a škůdců paprik.

Jahodník

Jahodník na Hobbyzahrada.cz choroby a škůdci jahodníku, odrůdy jahodníku a vhodné období pro výsadbu a pěstování jahodníku.