Nej ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha tandem C. Závlaha pro skleník 3 x 6 m. Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...

Nemoci ovocných stromů

Nemoci jabloní, nemoci ovocných stromů. Listy na konci větví zasychají. Choroba se postupně rozšířil ...

Pěstování česneku

Pěstování česneku, jak vlastně pěstovat česnek. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2014-09-01 10:40:25 | zobrazeno: 6565x
obr
Na problém Vašich thují do hry vstupuje mnoho faktorů podložím počínaje a chorobami thují konče.

Problém s pěstováním thují

Dobrý den, obracíme se na Vás s velkou prosbou o radu.Cca před 5 lety jsme si na okraji pozemku na úpatí svahu vysázeli túje - 27ks. Dobře zakořenily a celkově prosperovaly. Po dvou letech jedna uhynula, dle našeho názoru nepřežila mrazivou zimu. Loni nám odešly dvě, přestaly růst, začaly ztrácet barvu až celé zrezatěly a uschly docela. Letos se situace opakuje a to u dalších asi 7 kusů. Svah je na skále, na východní straně pozemku, celodenně na přímém slunci, rostliny  příležitostně zaléváme.  Zahradník, od kterého jsme je koupili / pěstitel, túje byly u něj vykopány s balem a následně zasazeny/ se tu byl podívat a že se s tímto ještě dosud nesetkal, tújky hynou na přeskáčku, uhynula dokonce i první, částečně stíněná domem, která není na svahu, ale na začátku záhonu, tedy na nedostatek vláhy si nemohla stěžovat. Nyní z té strany usychá další, ale je druhá / původně třetí/.  Dle zahradníka je vidět, že ostatní chvojky jsou vitální, s minimem šištic, tedy bez zjevných příznaků nedostaku vláhy. Chodbičky od hlodavců jsme také žádné nenašli, navíc si myslím, že ten by to bral postupně, ne na přeskáčku. V prodejně zahrádkářských potřeb nám byl doporučen postřik hořkou solí, který však nic nevyřešil. Není problém usychající tújky vykopat a nasázet nové, máme však velké obavy, že úhyn bude pokračovat a vidina krásného plotu bude stále v nedohlednu. Po vytažení totálně uschlé je kořenový systém v pořádku / viz foto 249/ Na fotu 260 je vidět nově hynoucí, která ještě před měsícem byla plná života stejně jako její vizální "sousedky" /viz foto 263, 264/ Zde je též vidět i záhon jiřin v květu, které jsou pravidelně zalévány. Prosíme o radu, jak zabránit dalšímu usychání tújí, co by mohlo být příčinou. Zasílám pár fotek, snad z nich bude problém dobře vidět. Foto nelze odeslat najednou, posílám tedy postupně, díky za pochopení ;-) Moc děkuji za Váš čas a přeji příjemný den, Martina Kynclová mar.kynclova(zavinac)seznam.cz

Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje: Na problém Vašich thují by se měl podívat rostlinolékař z nejbližší Státní rostlinolékařské správy. Rozhodně to nelze řešit mailem. Do hry vstupuje mnoho faktorů podložím počínaje a chorobami konče. Přitom byste měli zvážit už předem zda potřebujete nezbytně, aby byl živý plot byl zrovna z thují. Rozhlédněte se též po okolí jak se thuje chovají v jiných zahradách a přitom se podívejte na místní živé ploty z čeho je majitelé sázejí a jak tyto ploty prosperují. Než se situace vyřeší neměli byste sázet nové thuje na stejná místa a vyčkat na dobrozdání rostlinolékaře.

Články na téma pěstování thuje:

Thuje - pěstování, škůdci, choroby

Thuje - pěstování, škůdci, choroby. Zřejmě jde o poměrně mladé řízkovance, možná se špatně vyvinutým kořáním. Myslím, že by u akce vykopání suchých stromků měl být zahradník když jde o 75 thují, aby určil co se jim děje.

Thuje - zálivka stálezelenách dřevin

Thuje (Thuja) - zálivka stálezelenách dřevin. Zálivka stálezelených dřevin je v podzimních měsících velmi vhodná a pokud jsou vaše zeravy (český název pro Thuja)...

Thuje: rez na thujích

Thuje. Rez na thujích. Rez hrušňová se dnes i na thujích. rez hrušňová – nahohrdza hrušková – Gymnosporangium sabinae (Dicks.) G. Winter. Poměrně rozšířená houbová choroba hrušní, tzv dvojbytná rez – má dva hostitele – hrušně a jalovce chvojky (Juniperus sabina), někdy i jalovec čínský (Juniperus chinensis).

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Související obrázky

Problém s pěstováním thují

Problém s pěstováním thují

 
Problém s pěstováním thují

Problém s pěstováním thují

 
Problém s pěstováním thují

Problém s pěstováním thují

 


Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.