Nej ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha tandem C. Závlaha pro skleník 3 x 6 m. Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...

Nemoci ovocných stromů

Nemoci jabloní, nemoci ovocných stromů. Listy na konci větví zasychají. Choroba se postupně rozšířil ...

Pěstování česneku

Pěstování česneku, jak vlastně pěstovat česnek. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-28 18:21:07 | zobrazeno: 20381x
obr
Jahodník - odrůdy, výsadba, pěstování, ošetření. Pokud zasadíme jahodník včas , již koncem července nebo poloviny srpna máme jistotu, že v příštím roce bude naše sklizeň opravdu vysoká.

Jahodník - odrůdy, výsadba, pěstování, ošetření

O tom, jak budeme sklízet chutné plody jako prvního ovoce v příštím roce se již rozhoduje v současné době. Přitom si neuvědomujeme jakou dlouhou cestu prošlo šlechtění těchto lahodných plodů než je můžeme ochutnávat, tak jak je známe. Když v roce 1712 objevil francouzský zahradník Friesier na pobřeží Chile louky planě rostoucích jahod, které měly červené plody a domorodci je sbírali, byly sice sladké, ale ne aromatické. Dovezl několik sazenic do Francie, svěřil je královské zahradě v Paříži, kde křížením s naším jahodníkem evropským byly získány rostliny již s většími a dosti aromatickými plody, které se dále křížily i v jiných státech. Vznikla řada těchto kříženců jednouplodých, stáleplodých a pnoucích.

Pokud zasadíme jahodník včas , již koncem července nebo poloviny srpna máme jistotu, že v příštím roce bude naše sklizeň opravdu vysoká. U včas zasazených sazenic se stačí vytvořit mohutný kořenový systém a velká růžice listu, kde jsou již založeny květné pupeny pro budoucí sklizně. Každé opoždění o jeden týden, snižuje výnos v příštím roce o 10%. Důležitá je i kvalita jahodníkové sadby, která by měla být naprosto zdravá, bez chorob a škůdců a měla by být označena jako uznaná sadba s označením odrůdy. V současné době jsou sazenice předpěstovány s dokonalým kořenovým systémem a velmi dobře se přesazují i v klimaticky nevhodném období.

Protože jahodník je velmi přizpůsobivá rostlina, roste v různých polohách od nížin až po výše položených míst a podle toho také postupně dozrává. Jahodníku daří ve všech půdách, které jsou dobře zásobené humusem a živinami a nesmí být příliš suché. Protože kultura jahod se zakládá zpravidla na 3 roky, je její příprava rozhodující pro budoucí sklizně. Není-li v půdě dostatek humusu, nahradíme jej zahradnickými substráty a organominerálními hnojivy. Důležitá je dobře zásobená vrstva půdy do 15 až 20cm. kde je největší množství kořenů, i když některé kořeny jahodníku sahají až do hloubky 70-80cm v šířce až 1m.

Sazenice sázíme vždy tak hluboko, aby kořenový krček byl v úrovni půdy. Vzdálenosti výsadby se řídí podle jednotlivých odrůd, protože některé odrůdy jsou více či méně vzrůstné. Například oblíbená odrůda Senga Sengana, Elsanta, Induka nebo Karmen je vzrůstnější a naopak Bounty, Tenira jsou méně vzrůstné. Důležité je, aby k rostlinám mohl dobře vzduch a byly dobře prosluněné. Minimální vzdálenost by měla být 40x30cm. O vzrůstnosti jednotlivých odrůd by měl informovat prodejce sazenic. Dalším ošetřování je zcela běžné. V prvé fázi vhodná zálivka a chceme-li si ušetřit práci s ošetřováním a likvidací plevele, použijeme na záhon jahodníku mulčovací netkanou textilii, která zabrání růstu plevelů, ale i vysychání půdy. Potom si lze je přát, abychom se dočkali v příštím roce dobrých sklizní.  Zdroj Autor: Fišer - zahradnické centrum www.fiserzahradnictvi.cz

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Jahodník - Odrůdy, výsadba, pěstování, ošetření
pěstování , jahodník, jahodníky, odrůdy jahodníku, pěstovní jahodníkuSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.