Nej ...

Pěstování paprik - Virózy a bakteriózy

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2006-03-24 08:41:21 | zobrazeno: 18610x
obr
* Begonie sempefflorens * Begonie hlíznaté * Begonie okrasné květem * Begonie okrasné listem * BALKÓNOVÉ ROSTLINY: Balkónové květiny X - Begonie (Begonia x hybridy) - stanoviště, ochrana, pěstování, ... Velkokvěté odrůdy begonií okrasných květem jsou sezonní květiny, které se doma asi nevypěstujete. Jsou totiž získány regulovaným ...
www.ROSTLINY-ZDE.cz
VŠE O ROSTLINÁCH - DRUHY, PĚSTOVÁNÍ, OŠETŘENÍ, TIPY, RADY, INSPIRACE, NOVINKY


BALKÓNOVÉ ROSTLINY: Balkónové květiny X - Begonie (Begonia x hybridy) - stanoviště, ochrana, pěstování, ...

* Begonie sempefflorens
* Begonie hlíznaté
* Begonie okrasné květem
* Begonie okrasné listem


Velkokvěté odrůdy begonií okrasných květem jsou sezonní květiny, které se doma asi nevypěstujete. Jsou totiž získány regulovaným osvětlením. Pro jejich oblíbenost se pěstují v pěstebních závodech celoročně a prodávají se bohatě nakvetlé. Omyl je na straně kupujících, kteří se těší, že se krásnou květinu budou dále pěstovat. Kdyby se rostliny měly vrátit ke svému původnímu režimu, musely by být zpětně přivykány a ztratíte jednu sezónu. Ke koupi jsou velkokvěté odrůdy elatior a drobnokvěté odrůdy Lorraine v různých kultivarech. Velkokvětá odrůda, kterou vidíte vlevo vyžaduje světlé místo, ale ne na slunci. Pokud si ji koupíte v zimě, je pro ni ideální teplota mezi 10 - 15st.C, později o něco vyšší. Pro její mohutné nasazení jak listů, tak květů.

Návod na pěstování begonií semperflorens / voskovek / : Pokud byste chtěli tuto květinu sami vypěstovat, musíte si přivstat. Výsev je totiž nutné provést už v prosinci a vzhledem k tomu, že semínka jsou mnohem menší než např. semínka petúnií, musíte si obstarat, nebo vyrobit jemný výsevní substrát, který provlhčíte a na povrch vysejete semínka. Základním požadavkem pro úspěšné vzejití malých mikrorostlinek je sterilizace, provedená propařením výsevního substrátu.Osvědčuje se jednoduchý způsob 20 min. v mikrovlnné troubě. Rostlinky jsou náchylné na jakoukoliv infekci a tak jim musíme vytvořit ideální prostředí. To se skládá z výsevní misky, nutně opatřené víčkem, abychom nemuseli každý den zavlhčovat. Pro přísun dostatečného množství světla doporučuji použít přisvěcování pomocí úsporné rářivky 11W, jejíž provoz při napojení na spínací hodiny s nastavením délky dne asi 12 hod Vás denně přijde na 40 haléřů. Aby se světlo zbytečně nerozptyloval po místnost, můžeme vytvořit trychtýřovitá kryt, jehož vnitřní stranu polepíme Alobalem.

Mussíme hnojit plnými hnojivy a to každý týden. Zálivky má být přiměřená, čili ani moc, ani málo. Substrát má být vlhký. Jakmile nám rostlina shodí květy, můžeme ji pěstovat po odkvětu. Zakrátíme ji asi na dvě třitiny původních výhonů a přesadíme do nové zeminy. Jak jsem již napsal, pokud nebudeme regulovaně svítit, rostlina si přivykne na nový režim s dost velkým časovým posunem a proto je lépe koupit novou. Rostliny trpí na padlí a plíseň šedou,ze živičišných škůdců stojí za zmínku mšice a svilušky. Množení se provádí ve směsi rašeliny a vlhkého písku nebo množárenském substrátu. Já používám perlit. Zakořeňování probíhá při teplotě od 20 - 25stC. Oba druhy begonií pro ozdobný květ nesnášejí mlžení a mají sklony k opadu listů při teplotních výkyvech.

Semenáčky jsou tmavozelené, netáhnou za světlem a spektrum světla jim zcela postačí k normálnímu vývinu. Drahé speciální zářivky nejsou potřeba. Po výsevu povrch pouze stlačíme rovným předmětem a zásadně rosíme rozprašovačem. Jinak bychom vysetá semínka spláchli k okraji misky. Výsevní miska je na stránce o pěstování petúnií. Misku nesmíme uložit na osluněné místo, miska s víčkem funguje jako malý skleníček. Víčko opatříme větracími otvory. Malé semenáčky se zazelenají během 2 - 3 týdnů a zesílí asi za měsíc, tedy asi začátkem ledna. Pomocí pinzety, můžeme provést první přepichování. K tomu potřebujeme obdobnou pěstební misku, jako je výsevní, podobně jemně prosátý substrát, aby se nám dobře pracovalo při druhém přepichování, při kterém jsou vzdálenosti mezi rostlinkami asi 1cm. V tuto dobu již přibývá světla a misky můžeme umístit např. na okenní parepet. Aby rostlinky netáhly příliš za světlem, umístíme za ně lepenkovou desku opatřenou nalepeným Alobalem, která odráží světlo zpět na rostliny a zaručuje přímý růst. Dru hé přepichování v březnu už vyžaduje méně piplavé péče, rostliny jsou asu 3 cm velké a je možné je přepíchat do trhlíčků na vzdálenost asi 3 cm a to do zahradního substrátu, označeného na obalu pro tento účel. Poslední přepíchání do 9cm květníčů je vhodné během dubna. Před výsadbou rostliny otužujeme na UV záření, necháme je asi týden střídavě v polostínu , později i na sluníčku a koncem května můžeme vysadit na stanoviště. Pozor na ranní mraazíky, pokles pod bod mrazu zcela zničí naši námahu.

Drobnokvětá odrůda má podstatně menší květy, než předchozí velkokvěté, ale zato jich je mnohem více. Vyskytují se růžové, červené, lososové a nílé odrůdy. Vyžadují světlé místo, ne na slunci. Mají rády vyšší teplotu než jejich pokojové velkokvěté sestry, tedy asi okolo 20st.C. Množení se provádí obdobně jako u pokojových velkokvětých , zálivka je obdobná. Náchylnost k chorobám je stejná jako u předešlých.

Podívejte se na hnědé odkazy v textu - najdete tam rady, jak zasahovat proti škůdcům.

Begonie ozdobné listem se vyskytují v široké škále a mají u nás velkou tradici. Květy k těchto rostlin, pokud se vůbec vyskytnou mají zcela podřadný význam. Sběratelé těchto rostlin se chlubí desítkami kultivarů. Begonia bowery / tygří begonie / není z těch největších, ale vyniká krásnými pestrými listy. Umístíme ji na světlé místo, ne na slunce a dbáme na vysokou vzdušnou vlhkost, kterou lze zvýšit uložením květináče na mokrý štěrk Pokud teploty neklesá pod 20 stC., lze předpokládat dobrý vývin rostliny, za předpokladu, že zeminu budeme udržovat stále vlhkou, bez přemokření. Hnojit budeme velmi mírně, rostlina nevyniká nikterak razantním růstem a proto stačí přihnojit jednou za tři týdny až měsíc. To je ale vyváženo dvouletým přesazováním do dobré, na živiny bohaté zeminy. Hlavně ji nesmíte rosit. Množení listovými řízky do rašelinopískového substrátu je snadné, zvláště při teplotě okolo 25 stC.

Velkokvěté hlíznaté begonie. Všechny druhy těchto begónií milují vlhko, teplo a kyprou, humózní půdu. Nesnášejí prudké slunce, snad jen úzkolisté odrůdy jej trochu tolerují. Do truhlíků lze použít směs listovky, zahradní zeminy a písku, případně místo listovky rašelinu.Substrát má být kyprý. Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku, nejlépe měkkou vodou a kvetoucí rostliny stálou, stejnoměrnou teplotu, 14 - 17 stC. Pěstují se jako jednoleté rostliny.

Zalévání se má praktikovat tak, aby rostlina nebyla přelitá ani suchá, nejlépe jakmile oschne vrchní vrstva zeminy.Množí se vrcholovými řízky po celý rok. Při teplotě 22 stC. zakoření zpravidla za 3 týdny. Substrát musí být kyselý, pH 5,6 - 6. Vegetativní růst je možno podpořit přisvícením na 14 hodin denně. Begónie trpí padlím a plísní šedou a to v málo větraných a vlhkých prostorách. Ihned po zjištění příznaku nemocí je nutné aplikovat Bayleton. Proti bakteriálním nemocem se bráníme postřiky Kuprikolem, při zjištění botrytidy je na místě použití Rovralu. Koncem pěstitelského období, tedy v polovině září přestaneme rostliny přihnojovat a chráníme je proti mrazíkům. Necháme je zatáhnout, v listopadu vyjmeme hlízy.Usušíme je a uložíme do rašeliny, aby přezimovaly při teplotě okolo 5 stC.

Autor: Josef Hejduk www.pelargonie.cz

BALKÓNOVÉ ROSTLINY: Balkónové květiny X - Begonie (Begonia x hybridy) - stanoviště, ochrana, pěstování, ...
DOPORUČENÍ PŘÁTELŮM

Související obrázky


obrázek ke článku

 


Související články

Rostlina pěstována jako bonsai

Rady a návody pro pěstování bonsai.

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.