Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2006-04-28 07:51:53 | zobrazeno: 28133x
obr
CALATHEA Odrůdy C. makoyona; C. crocata; C. insignis má listy podlouhlé se zvlněným okrajem, ze spodní strany purpurové; C. zebrina má listy podlouhlé ze spodní strany červeně purpurové; C. lubbersii

Pokojové rostliny: CALATHEA Odrůdy: C. makoyona; C. crocata; C. insignis

Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:

Přeji dobrý den. Potřebovala bych radu ohledně pokojové rostliny Calanthea Medailon. Celou dobu byla krásná s velkými listy,ale v posledních dnech začaly listy žloutnout a sesychat. Nejprve jsem si myslela, že je to nedostatečnou zálivkou,protože zem,ina byla na omak suchá. Když jsem ji ale zalila,rostlina stejně dál žloutne a sesychá. Vůbec jsem ji od koupi nepřesazovala, ale květináč má dost velký. Měla jsem ji zhruba rok. Zřejmě už ji asi nezachráním, že? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Předpokládám, že máte na mysli druh CALATHEA Odrůdy: C. makoyona; C. crocata; C. insignis má listy podlouhlé se zvlněným okrajem, ze spodní strany purpurové; C. zebrina má listy podlouhlé ze spodní strany červeně purpurové; C. lubbersii má spodní stranu listu zelenou, povrch listu světle zelený a žlutý. Původ: tropická Střední a Jižní Amerika Charakteristika rostliny: Ve své domovině Calathea tvoří hustý podrost ve stínu vysokých stromů deštných pralesů. Je to keříkovitá rostlina s jednoduchými stonky, na nichž rostou poměrně široké listy v nejrůznějších kresbách. Nejkrásnější kresbu má C. makoyna. Na svých dlouhých stonkách nese tenké, široké listy. Odrůda C. crocata má listy sice jednoduché bez kresby, ale kvete nádhernými oranžovými květy ve tvaru košíčků. Rostlina je příbuzná s rody Maranta, Ctenanthe a Stromanthe. Tyto rostliny jsou si tak podobné, že jsou často jedna z druhou zaměňovány. Náročnost pěstování: Patří mezi rostliny náročnější na pěstování. Vyžaduje zvýšenou vlhkost a v období růstu teploty okolo 20 º C. Ideální je pro pěstování skleník nebo prosklená vitrína. Hydroponie: ANO Trvanlivost: Při správné péči je to dlouhodobá pokojová rostlina. Požadavky na pěstování: Světlo: Vyžaduje polostín, přímé slunce nesnáší. Teplota: optimální jsou teploty 15 - 20 º C Voda: Pravidelně zaléváme vlažnou měkkou vodou. Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout. Vlhkost: Zvýšená vlhkost vzduchu je nutností. Květináč s rostlinou postavíme do misky s vlhkými oblázky. Rostlinu rovněž často rosíme. Příliš suchý vzduch způsobuje žloutnutí listů. Hnojení: V době vegetace hnojíme 2x měsíčně standardním tekutým hnojivem, v zimě stačí jednou za měsíc. Množeni: dělením při přesazování Přesazování: Přesazujeme vždy zjara dle potřeby. Zemina: rašelinový substrát Problémy: Svinování listů způsobuje suchý vzduch. Škůdci: Příliš suchý vzduch přináší svilušky a štítěnky. Ty způsobují žlutnutí a vadnutí listů, stejně jako přílišné oslunění. Je nutné listy často rosit! Zdroj: Středočesté stavby. Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

Další tipy a a rady:
Nevím, zda pan Klíma opisoval od Českých staveb nebo naopak (opsal to i s překlepem) viz. http://jiho.ceskestavby.cz/rostliny/polozka.html?kid=115, ale popis rostliny je perfektní. Vysvětlení svinování listů již méně. Při snaze zavést do pěstování kulturu Calathea makoyana jsem se v 80tých setkal s problémem svinování listů u většího počtu jedinců přesazených do nového substrátu, tehdy vyráběného vlastní cestou. Hlavní příčinou se ukázalo zasolení. Je možné, že vlivem zálivky tvrdou vodu se substrát postupně zasolil a nyní rostlina vadne i pokud je zalitá. Ono tomu trochu napovídá i jedna část v popisu pana Klímy "zaléváme vlažnou měkkou vodou". Zkuste rostlinu opatrně přesadit do rašelinného substrátu, vím, že Holanďané je sem vozí ve vrchovištní téměř mechovité rašelině a vypadají nádherně. Zalévejte dešťovkou nebo alespoň převařenou vodou. Při přesazení také uvidíte, v jakém stavu jsou kořeny, zda jsou vůbec živé. Miloš Kožešník, ČZS

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: PěstováníSouvisející články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.