Při nákupu si nejprve bonsai dobře prohlédneme - zda nechřadne a nemá příliš mnoho suchých větviček. Vzhled a vitalita je důležitá. Vybíráme jen rostliny, které vypadají zdravě.
Užitečné je zjistit, jak dlouho je rostlina v misce pěstována. Minimálně by v ní měla růst jeden rok. Koupě čerstvě přesazené rostliny se nemusí vyplatit. I přes veškerou péči může uhynout.
O rostlině musíme také vědět, zda jde o bonsaj pokojovou nebo venkovní. K venkovním patří rostliny mírného pásma severní polokoule (například smrk, borovice, jilm, buk). K pokojovým - subtropické, případně tropické rostliny (citrus, fíkus, ibišek). Volíme takové rostliny, pro které máme potřebné podmínky.
Venkovní bonsaje pěstujeme na zahradě na balkónech a podobně. Do bytu se mohou přenést jen v době vegetace, maximálně na pět dní. Bytovým bonsajím většinou vyhovuje pokojová teplota kolem 20° C,v zimě stačí i kolem 10 °C. V létě mohou být umístěny venku- takzvané letnění. Každá bonsai vyžaduje dostatek světla. Přímé slunce v červenci a srpnu, ale snáší špatně. Misku slunce rozpálí, kořeny trpí, rostlina může uhynout. Venkovní bonsaji prospívá polostín. Pokojová bonsai nesmí být v průvanu. V zimním období je limitujícím faktorem světlo- bonsai umisťujeme co nejblíže okna.
Rostliny zaléváme přiměřeně podle potřeby rostliny. Substrát v misce nesmí vyschnout. V zimě se zalévá méně. V létě prakticky denně. Častá zálivka vyplavuje výživné látky. Proto je potřeba přihnojovat. A to asi 2x do měsíce. Bonsai pravidelně prohlížíme, jakmile se objeví škůdci, rostlinu ošetříme vhodným postřikem. Udržujeme její tvar a estetický vzhled. Přesazujeme na jaře. Mladé rostliny obvykle každý 1.-3. rok. Starší po 5-10 letech, vždy podle požadavků a stavu rostliny.
Autor: Doc. RNDr Jan Novák, DrSc, foto: Ing. Helena Nováková, Bonsai zahrada Kunice www.bonsai-info.cz
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Mohlo by vás zajímat: Pěstování
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.