Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 13:40:33 | zobrazeno: 12523x
obr
Dekorativní líska, která dokáže upoutat pozornost i přes zimu. Jednou z nich je i líska (Corylus avellana Tortuosa).

Rostliny zimy II - vánoční kaktus, líska, azalky

Dekorativní líska
Je jen málo dřevin, které dokáží upoutat pozornost i přes zimu. Jednou z nich je i líska (Corylus avellana Tortuosa) s bizarně pokroucenými, vzájemně propletenými větvemi. V létě je větvoví skryto za olistěním, v zimě však zůstává odhaleno a nejkrásnější je v ojíněném nebo mírně zasněženém stavu. V předjaří ozdobí ještě holou lísku samčí květy uspořádané v převislých jehnědách žlutohnědé barvy.

Lísky jsou nenáročné jak na stanoviště, tak na půdu. Dobře rostou dokonce i ve stínu, dobře snášejí i větší mrazy. Řez provádíme pouze pro prosvětlení u starších exemplářů. Líska s pokroucenými větvemi je vhodná především jako solitérní dřevina, vhodné je její umístění tak, aby mohla být pozorována zblízka - u vodní plochy, terasy či zahradní cesty.


Pokojové azalky
Je řada rostlin, které patří k evergreenům v rostlinné říši. Také pokojové azalky pěstovali již naši dědečkové pro zkrášlení bytů v zimním období. Od listopadu do dubna podle ranosti druhu rozkvétají azalky nejčastěji červenými, růžovými a fialovými květy.

U vašeho zahradníka zakoupíte rostlinu většinou ve stádiu nabarveného poupěte. Pokud ještě poupata nepukla, dbáme na zvýšení vlhkosti rosením, jinak se poupata nevyvíjejí a opadávají. Azalkám vyhovuje chladnější prostředí a vyšší vzdušná vlhkost, ale to neznamená, že nám pěkně nepokvetou během vánočních svátků na stole.

Azalky patří do skupiny rostlin vyžadujících kyselý substrát, vyšší zálivku a stinné, chladnější prostředí. Po odkvětu rostlinu seřízneme a na jaře po přesazení zapustíme do zahrady, nejlépe k rododendronům a azalkám.


Vánoční kaktus
Všichni tuto pokojovou květinu velmi dobře známe pod jejím nepravým názvem vycházejícím z doby jejího kvetení - uprostřed zimy. Vánoční kaktus (Schlumbergera) patří sice ke kaktusovitým rostlinám, žádné ostny však nemá. Nejčastější barvou květů je červená a růžová, setkat se však (ze i s barvou bílou, oranžovou či vzácně žlutou.

Rostliny zakoupené v zahradnických centrech umístěte na chráněné stanoviště před letním sluncem, zimní slunce můžeme rostlině dopřát, s teplotou kolem 20°C. V době květu je vhodné rostlinu každých čtrnáct dní přihnojit a častěji rosit.

V létě zaléváme mírně, zato pravidelně. Doporučujeme s rostlinou s nasazenými poupaty nehýbat, není-li to nezbytně nutné. Zbytečným přenášením rostlin totiž poupata mohou opadávat. Na podzim je dobré podpořit násadu květů slabou zálivkou a nižší teplotou (12°C). ( www.szc.cz )Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.