Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 14:01:12 | zobrazeno: 13630x
obr
Hippeastrum Amarylis hvězdník kvetoucí od zimy do léta. V posledních letech bylo vyšlechtěno mnoho odrůd hvězdníku s výraznými barvami květů od čistě bílé, různé růžové odstíny, často s tmavšími proužky nebo okraji, až po sytě červené.

Amaryllis neboli hvězdník - kvetoucí od zimy do léta

U nás poměrně rozšířená rostlina a je známa pod botanickým názvem Hippeastrum - kvetoucí od zimy do léta.

V posledních letech bylo vyšlechtěno mnoho odrůd s výraznými barvami květů od čistě bílé, různé růžové odstíny, často s tmavšími proužky nebo okraji, až po sytě červené. Vedle odrůd s obrovským květy, které jsou používány i k řezu, byly vyšlechtěny rostliny s větším počtem menších květů.


Tyto rostliny se v našich podmínkách dají pěstovat též jako pokojová květina. Pořídíte je v prodejnách již vsazené do květináče a narašené (rychlené cibule) nebo si můžete pořídit již vrostlejší exemplář. Důležité je umístnit na velmi světlé a teplé místo - trvale vytápěné místnosti s oknem na jih nebo jihozápad.

Základem je mohutná, dobře narostlá cibule, která během vegetace, od zimy nebo od jara do léta, vytvoří co nejvíce listů. Cibule mají hruškovitý tvar, černohnědou slupku a jsou cca 8 - 10 cm široké. Poupě se totiž zakládá za každým čtvrtým listem, a tak na velké cibuli, která vytvoří mnoho listů, vykvétá potom ne jeden, ale dva až tři květní stvoly se čtyřmi až šesti květy. Během vegetace musíme proto podporovat růst cibule a tvorbu listů; to znamená pěstovat rostlinu na plném světle, na jaře za jižním nebo západním oknem, v létě třeba na balkoně nebo na zahradě. Zaléváme dostatečně a to vždy až po mírném vyschnutí substrátu. Doporučujeme každý týden přihnojit středně silným roztokem hnojiva.

Pro úspěšné pěstování je důležité následující: od poloviny srpna přestaneme zalévat a přihnojovat. V září odřízneme listy cca 2 až 3 cm nad cibulí. Listy se nechají zatáhnout a tím zabráníme vysychání a ztrátě vody. Cibule vyjmuté nebo v květináči umístníme na chladnější místo. Nastává pro rostlinu klidová fáze 8 až 12 týdnů.

Po přenesení a umístnění na světlé místo a domácích podmínkách cca 20 stupňů C rostliny vykvétají za 5 až 6 týdnů.

Množíme je dceřinými cibulkami, které se snadno dopěstují do květuschopné velikosti. Při pěstování ze semene se dočkáme prvních květů cca za šest let. DOPORUČENÍ PŘÁTELŮMSouvisející články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.