
Rozmanité cinerárie
V bohaté barevné škále naleznete v zahradnických centrech jednu z nejkrásnějších pokojových rostlin - cinerárii. Od února do dubna vykvétá souborem kopretinových kvítků k různých barev, nejčastěji bílé, růžové, fialové a modré s celou řadou odstínů a variant. Cinerárie vyžaduje světlé, vzdušné místo, teplotu kolem 18°C a vydatnou zálivku, v sušších bytech navíc ještě nepřímé zvlhčování, kterého lze dosáhnout i zálivkou do misky. Cinerárie se nevyplatí po odkvětu dále pěstovat, protože kvetení lze v bytových podmínkách dosáhnout opakovaně jen zřídka. Z tohoto důvodu není ani třeba rostlinu nijak přihnojovat. Cinerárie bývají hojně napadány mšicemi, proto je třeba věnovat pozornost i preventivnímu ošetření.
Časně kvetoucí kalina Není mnoho dřevin, které by v našich podmínkách kvetly v zimě nebo časně z jara. Jedním z mála keřů je kalina bodnanská (Viburnum bodnantense), opadavý, rychle rostoucí keř dorůstající výšky kolem dvou metrů. V zahradnických centrech prodávájí nejrozšířenější kultivar 'Dawn', který vykvétá podle podmínek od října do března temně růžovými květy, které po rozvití mění barvu do bělava a silně voní, je proto vhodné vysadit ji do blízkosti vstupních prostor do domu nebo k přístupové cestě. Kalina je v podstatě nenáročný keř vhodný na slunné i polostinné stanoviště, nesnese však hluboký stín. Intenzivní péči nevyžaduje, citlivým řezem v předjaří lze dosáhnout hustšího zavětvení.
Lilie mnoha tváří Velmi početný rod těchto ušlechtilých zahradních rostlin zahrnuje druhy různých velikostí, tvarů i barev květů - od bílé až po červenou. Lilie vyrůstají z cibulí, které je třeba ihned po nákupu zasadit, aby nevyschly. Vyžadují propustnou a pokud možno vápenitou,, tou půdu a slunné, chráněné stanoviště, nejlépe se zastíněním spodní části rostliny. Při suchém počasí důkladně zaléváme a v případě potřeby opatříme vyšší druhy opěrnou konstrukcí. Po odkvětu odstraníme semeníky, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen, a po odumření stonků seřízneme v úrovni půdy. Lilie se snadno množí dělením rozrostlých trsů začátkem podzimu. Jednou za čas je vhodné celý trs z půdy vyjmout, rozdělit a znovu vysadit, aby lilie dobře kvetly. (www.szc.cz )
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.