Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 14:37:31 | zobrazeno: 10657x
obr
Nenápadné čemeřice často ještě pod sněhem rozkvétají bílými, růžovými nebo purpurovými květy čemeřice (Helleborus).

PORADNA ROSTLINY: Rostliny předjaří II - čemeřice, narcisy, jasmín

Nenápadné čemeřice
Často ještě pod sněhem rozkvétají bílými, růžovými nebo purpurovými květy čemeřice (Helleborus). Ideálním místem pro její pěstování je okraj keřového záhonu na stanovišti chráněném před zimními větry, ale na dohled z okna d zahradní cesty.

Čemeřice vyžaduje vlhčí, propustnou půdu a částečně zastíněné stanoviště. Přerostlé trsy můžeme na jaře po odkvětu rozdělit. Květy nesené na středně vysokých nebo nižších stoncích jsou vhodné i k řezu, ve vodě vydrží dlouho svěží.

Nebezpečím pro čemeřice jsou pouze slimáci. Nejznámější čemeřice černá (H. niger) kvete bílými květy od ledna do března. Čemeřice smrdutá (H. foetidus) je vyšší, kvete bohatě zelenými, zvonkovitými květy s purpurovým okrajem.

Zářivé narcisy
Začátek jara se určitě neobejde bez bohaté říše cibulovin - prvními sněženkami a talovíny počínaje až po ty nejpozdnější narcisy a tulipány. Můžeme je pěstovat na zahradě i v bytě. Pokud jsme na podzim opomněli vysadit cibulky do záhonů, letošní jaro už zahrada nerozkvete. Ale nic není ztraceno - i do bytu si díky rychleným cibulovinám můžeme pozvat jaro. V zahradnických centrech vám mimo jiné nabídnou také kultivar narcisů Téte-á-Téte.

Je to časný narcis vysoký 15 - 30 cm se sytě zlatožlutými, nazpět ohnutými okvětními lístky a čtyřhrannou zvlněnou korunkou. Tento narcis kvete poměrně dlouho a dobu kvetení lze ještě prodloužit umístěním v chladnější místnosti na okně. Zaléváme střídmě, ale pravidelně. Po odkvětu můžeme cibule vysadit do zahrady.

Pravý jasmín
Také s drobnými žlutými kvítky jasmínu (Jasminum nudiflorum) se můžeme setkat i pod sněhem. Keř vytvářející až třímetrové výhony je vhodný pro porůstání opěrných zdí nebo nejrůznějších opor, k nimž je však třeba větve vyvazovat. Jasním vyžaduje slunné stanoviště, na půdu náročný není. Protože květy se vytvářejí na mladších výhonech, je třeba starší rostliny průběžně seřezávat. Kromě květů, které se objevují od února do dubna na neolistěných výhonech, jsou svěží zelenou barvou dekorativní také výhony jasmínu. (www.szc.cz ) DOPORUČENÍ PŘÁTELŮMSouvisející články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.