Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 15:00:30 | zobrazeno: 10990x
obr
Mečíky jsou štíhlé rostliny s květy pěkných barev. Zahradní mečíky jsou výsledkem šlechtění a křížení mnoha botanických druhů.

ROSTLINA MĚSÍCE: Mečík (Gladiolus)

Mečíky jsou štíhlé rostliny s květy pěkných barev. Zahradní mečíky jsou výsledkem šlechtění a křížení mnoha botanických druhů. Bylo vyšlechtěno již přes dvacet tisíc různých kultivarů a každoročně se objevují mnohé další.

Mečíky můžeme rozdělit zhruba do čtyř skupin:
Velkokvěté
Kápovité
Motýlokvěté
Miniaturní

Pro všechny skupiny lze uvést společné zásady jejich pěstování. Hlízy mečíků obvykle nakupujeme až na jaře. Na venkovní záhony se v našich klimatických podmínkách vysazují nejčastěji v druhé polovině dubna, ve vyšších polohách o něco později.

Příprava
Půda má být zrytá již od podzimu, nejméně do hloubky 30 cm. Asi 1-2 týdny před vlastní výsadbou zapracujeme do vrchní vrstvy půdy cca 50 g vícesložkového hnojiva na 1 m2. V příznivých podmínkách je můžeme vysévat na záhony již koncem března a v dubnu. Hlízy sázíme 8-12 cm hluboko. Osázený záhon je třeba pořádně zalít. Cca za 1-2 týdny po výsadbě se objeví nad zemí špičky posledních spodních listů. Od té doby můžeme používat také hnojivé zálivky. Mečíky nesmíme nechat zaplevelit. Z porostu také včas odstraňujeme všechny nemocné rostliny a případně také během vegetace provádíme preventivní postřiky proti chorobám a škůdcům. Mečíky začínají kvést většinou za 80-100 dní po výsadbě.

Květenství a hlízy
Květenství do vázy řežeme v době, kdy dvě nebo tři nejspodnější poupata ukazují barvu. Rostlině na záhonu bychom měli ponechat co nejvíce listů, abychom jí umožnili tvorbu nových hlíz pro příští rok.

Mečíky sklízíme koncem září a začátkem října, tj. v období, kdy listy začínají mírně žloutnout. Při opožděné sklizni se choroby a škůdci stahují do hlíz. Hlízy z okrasného záhonu vyrýváme pomocí rycích vidlí a zároveň ukroutíme lodyhu těsně nad hlízou. Není správné ponechat několikacentimetrový krk, protože to umožňuje infikování dosud zdravé hlízy. Sklizené hlízy nejdříve 1-2 týdny sušíme při teplotě 20-23 °C za dostatečného proudění vzduchu. Potom je zbavíme zbytků kořenů a případně i suchých slupek. Až do nové výsadby na jaře je skladujeme při optimální teplotě 8-10 °C.

Mečík
Botanické pojmenování: Gladiolus
Typ/čeleď: hlíznatá rostlina/kosatcovité
Doba výsadby: duben až květen, pozn.: některé druhy v září a říjnu
Doba kvetení: červen až říjen
Výška rostliny: 25 - 100 cm dle druhuSouvisející články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.