
Vánoční kaktus (Schlumbergera)
Příspěvek návštěvníka Hobbyzahrada.cz:
Vážení,
blíží se čas Vánoc, a proto bych vám rád nabídl ke zveřejnění článek o pěstování "Vánočního kaktusu".
Přeji hezký den
Tibor Hájek
Tato velmi dekorativní rostlina kvetoucí velkými, krásně zbarvenými, avšak nevonnými květy, k nám přicestovala z jihoamerických tropických deštných lesů. Je to jeden z nejrozšířenějších vlhkomilných kaktusů, pěstovaných v našich domácnostech, neboť rozkvétá v době, kdy většina ostatních rostlin přechází do vegetačního klidu a dokáže okrášlit náš interiér po dobu Vánoc, odtud také jeho název „Vánoční kaktus“.
Vánoční kaktus je nenáročná rostlina, vyžadující lehčí, hlinitopísčitou, dobře drenážovanou půdu s podílem drnovky, anebo můžeme použít i koupenou směs pro kaktusy. Vyžaduje světlé stanoviště případně lehký polostín, ne však přímé slunce. Vyhovuje mu umístění na okně k severu. V létě můžeme rostlinu umístit na balkón, ale opět musíme dát pozor na to, aby nepřišla do kontaktu s přímými slunečními paprsky, které by rostlinu mohly poškodit.
Přestože jde o vlhkomilný kaktus, se zálivkou to rozhodně nepřeháníme. Zaléváme mírně a necháváme substrát mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. Od objevení se poupat zálivku ještě více omezíme.
Pro indukci květů je nutná „chladná perioda“, na kterou řada pěstitelů zapomíná. Aby nás kaktus obdařil záplavou svých nádherných květů, je nutné od září do poloviny listopadu snížit teplotu stanoviště na 15 – 16 oC, nesmí však klesnout pod 12 oC . Na toto období rostlinu můžeme postavit například na chladnější chodbu. Po nasazení na květ ji můžeme umístit zpět do bytu, kde pokvete přibližně až do poloviny ledna.
Po odkvětu je vhodné rostlinu umístit opět na chladnější stanoviště. Při nasazení poupat je vhodné začít přihnojovat a to plnými hnojivy, ale můžeme i hnojivy na kaktusy.
Vánoční kaktus můžeme úspěšně množit řízkováním v kterémkoli období roku, kdy řeznou plochu 4 – 6 centimetrů velkých řízků necháme vyschnout a řízky zapíchneme do prohřáté zeminy. V případě přikrytí řízků fólií je nutné dbát o pravidelnou ventilaci.
Rostlina trpí škůdci a chorobami jen vzácně a tak může svou tropickou krásou zdobit interiér po dobu desítek let.
Autor: Tibor Hájek, Ostrava
Redakce Hobbyzahrada.cz děkuje autorovi za zaslaný příspěvek.
Zašlete nám něco podobného (vaše pěstitelské úspěchy, dobré nápady na zahradě, ...) jako zaslal pan Tibor Hájek a podílejte se na tvorbě vašeho online časopisu vše pro dům, byt, bydlení, zahradu a hobby. Bude to vaše Hobbyzahrada.cz.
Pozn.: vaše příspěvky (ve formátu Word) a vaše fotografie (prosíme, o kvalitní rozlišení ve formátu JPG) můžete zasílat na na e-mail: informace@hobbyzahrada.cz
Dekorativní rostliny: Vánoční kaktus (Schlumbergera)
www.rostliny-zde.cz
vše o rostlinách – druhy, pěstování, ošetření, tipy, rady, inspirace, novinky, …
Související obrázky
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.