Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 15:10:35 | zobrazeno: 14332x
obr
Levisie (Lewisia) je poměrně méně známou skalničkou. Levisie jsou nízké byliny, velmi vhodné pro vysýchavé, písčité půdy, do štěrbin mezi kameny nebo na suťoviště, nesnášejí však přímý úpal ani stín.

Rostliny jara - levisie, dvojzubec, magnolie

Proměnlivá levisie
Levisie (Lewisia) je poměrně méně známou skalničkou, ačkoli pozornost díky kráse svých nápadných květů určitě upoutá. Levisie jsou nízké byliny, velmi vhodné pro vysýchavé, písčité půdy, do štěrbin mezi kameny nebo na suťoviště, nesnášejí však přímý úpal ani stín.

Listy jsou složeny do přízemní růžice, odkud vyrůstají vzpřímené lodyhy s barevně velmi variabilními květy kopretinového tvaru, často vícebarevnými s dekorativním žilkováním okvětních lístků. Rostliny se množí dělením růžic, snadněji však semeny a ve vhodných podmínkách dokonce samovýsevem.

Jasně žlutý dvojzubec
Ještě před několika lety téměř neznámá, dnes již velmi rozšířená a oblíbená rostlina do truhlíků, kombinovaných výsadeb a závěsných nádob. Dvojzubec (Bidens) je již standardní součástí nabídky balkonových rostlin, které si v našich zahradnických centrech můžete zakoupit právě nyní.

Je vhodný jak pro samostatnou výsadbu, tak i do společnosti pelargonií, petunií, torenií, surtinií a dalších rostlin, protože dokáže vytvořit až metr dlouhé převislé výhony.

Na péči je poměrně nenáročný, spokojí se s dostatečnou zálivkou a v létě samozřejmě pravidelným přihnojováním. Ačkoli je tato rostlina vytrvalá, pro docílení kvalitního a dlouhodobého kvetení doporučujeme zakoupit každé jaro vždy nové rostliny.

Exotická magnolie
Jednou z nejkrásnějších soliterních dřevin je šácholan (magnolie, Magnolia). Podle druhu jde o keře či stromy středně rychle rostoucí, vhodné na slunné nebo poloslunné stanoviště a do běžné zahradní půdy, dubnu až květnu upoutávající záplavou světle růžových, načervenalých nebo purpurových květů. Stejně dekorativní je i plodenství podobné šišce, které v době zralosti puká.

Magnólie s řádně vyvinutým kořenovým balem můžete zahradnických centrech zakoupit právě nyní, kdy je nejvhodnější období pro jejich výsadbu. V prvních letech se vyplatí letní mulčování a zimní kryt, namrzlé výhony odstříhneme. Před nákupem se přesvědčte, zda vámi vybraný druh je vhodný k pěstování jako strom nebo keř a poraďte se se zahradníkem, jak rostlinu správně tvarovat řezem. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ ( www.szc.cz )Související články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.