
Petunie, petunia: pěstování, tipy, rady
Petúnie byly dlouhý čas považovány spíše za záhonové letničky, ale v přenosných nádobách se mohou lépe vyvíjet. Jejich květy přitom přijdou méně často do přímého styku s vodou. Většina nabízených kultivarů pochází z křížení mezi druhy Petunia axillaris a P. integrifolia. Oba druhy jsou krátkověké, takže se vyplatí kultivary každoročně znovu vysévat. Častěji jsou nabízeny petúnie řízkované, které kvetou dříve.
Řízkované petúnie, které jsou v současné době i na českém trhu jsou uváděny pod kultivarovými nebo skupinovými jmény: příkladem za všechny jsou petúnie ze skupiny Surfinia a Fortunia. V současné době existuje asi 12 kultivarů petúnií ze skupiny Surfinia, od bělokvětých přes růžové po fialové a květy mají často tmavé žilkování. Všechny jsou dostatečně odolné proti dešti i vůči větru, spokojí se i s menším osluněním, ale potřebují mnoho vody a vydatné hnojení.
Pozor na virové choroby:
"Surfinie" jsou také stejně jako jiné řízkované petúnie velmi náchylné k virovým chorobám. Napadené rostliny mohou infikovat ostatní, dosud zdravé, dotykem listů, lodyh nebo kořenů, viróza se přenáší i zemí nebo při odběru řízků. Už při nákupu dbejte na to, aby listy byly rovnoměrně zelené. Virózní rostliny mají na listech světle zelené skvrny a později se různě deformují. Nekvetou a po čase celá rostlina uhyne. Ostatně, kdo chce, může se vrátit k setým petúniím, které jsou k takovým virózám necitlivé. Petúnie vysévané brzy na jaře vykvetou v létě. Aby byly včas na trhu, bývají vysévány často již na podzim nebo v zimě, ale v takovém případě jim pěstitel musí přisvětlovat a topit.
Doporučujeme zahrádkářům:
Petúnie můžeme předpěstovat v bytě mezi koncem ledna a koncem března. Semena vysévejte mělce a řídce na povrch kypré a na živiny chudé směsi písku a rašeliny. Výsev dejte pod sklo při teplotě půdy asi 20 °C. Jakmile vzejdou, odstraňte sklo, abyste zabránili plísním. Semenáčky dejte na chladnější a světlejší místo, ale ne na přímé slunce a po posledních mrazech je můžete vysadit ven. Mladé rostliny nevystavujte větrům, ale dejte je na slunné nebo polostinné místo a dbejte na to, aby zem nikdy nevyschla. Petúnie z výsevu není třeba hnojit: bez přihnojování kvetou lépe! (Zdroj: Fišer zahradnictví Plzeň)
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku (přes tlačítko f Sdílet)
Petunie, Petunia: pěstování, tipy, rady
petúnie, petunie, petunia, petúnie velkokvětá, petúnie zahradní, pěstování petúnie
Poradna zahrada na Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
www.a-z-obchod.cz
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.