Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 15:18:52 | zobrazeno: 17148x
obr
Petúnie, Pettunia byly dlouhý čas považovány spíše za záhonové letničky, ale v přenosných nádobách se mohou lépe vyvíjet.

Petunie, petunia: pěstování, tipy, rady

Petúnie byly dlouhý čas považovány spíše za záhonové letničky, ale v přenosných nádobách se mohou lépe vyvíjet. Jejich květy přitom přijdou méně často do přímého styku s vodou. Většina nabízených kultivarů pochází z křížení mezi druhy Petunia axillaris a P. integrifolia. Oba druhy jsou krátkověké, takže se vyplatí kultivary každoročně znovu vysévat. Častěji jsou nabízeny petúnie řízkované, které kvetou dříve.

Řízkované petúnie, které jsou v současné době i na českém trhu jsou uváděny pod kultivarovými nebo skupinovými jmény: příkladem za všechny jsou petúnie ze skupiny Surfinia a Fortunia. V současné době existuje asi 12 kultivarů petúnií ze skupiny Surfinia, od bělokvětých přes růžové po fialové a květy mají často tmavé žilkování. Všechny jsou dostatečně odolné proti dešti i vůči větru, spokojí se i s menším osluněním, ale potřebují mnoho vody a vydatné hnojení.

Pozor na virové choroby:
"Surfinie" jsou také stejně jako jiné řízkované petúnie velmi náchylné k virovým chorobám. Napadené rostliny mohou infikovat ostatní, dosud zdravé, dotykem listů, lodyh nebo kořenů, viróza se přenáší i zemí nebo při odběru řízků. Už při nákupu dbejte na to, aby listy byly rovnoměrně zelené. Virózní rostliny mají na listech světle zelené skvrny a později se různě deformují. Nekvetou a po čase celá rostlina uhyne. Ostatně, kdo chce, může se vrátit k setým petúniím, které jsou k takovým virózám necitlivé. Petúnie vysévané brzy na jaře vykvetou v létě. Aby byly včas na trhu, bývají vysévány často již na podzim nebo v zimě, ale v takovém případě jim pěstitel musí přisvětlovat a topit.

Doporučujeme zahrádkářům:
Petúnie můžeme předpěstovat v bytě mezi koncem ledna a koncem března. Semena vysévejte mělce a řídce na povrch kypré a na živiny chudé směsi písku a rašeliny. Výsev dejte pod sklo při teplotě půdy asi 20 °C. Jakmile vzejdou, odstraňte sklo, abyste zabránili plísním. Semenáčky dejte na chladnější a světlejší místo, ale ne na přímé slunce a po posledních mrazech je můžete vysadit ven. Mladé rostliny nevystavujte větrům, ale dejte je na slunné nebo polostinné místo a dbejte na to, aby zem nikdy nevyschla. Petúnie z výsevu není třeba hnojit: bez přihnojování kvetou lépe! (Zdroj: Fišer zahradnictví Plzeň)

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku (přes tlačítko f Sdílet)
Petunie, Petunia: pěstování, tipy, rady
petúnie, petunie, petunia, petúnie velkokvětá, petúnie zahradní, pěstování petúnie

Poradna zahrada na Zobrazit dotazy | Přidat dotaz


Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu

V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
www.a-z-obchod.czSouvisející články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.