Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 16:40:49 | zobrazeno: 10726x
obr
Rostliny jara Nenápadná vitálka, Pelargonie, Popinava vistane.

Rostliny jara II - Nenápadná vitálka, Pelargonie, Popinava vistane

Nenápadná vitálka
Méně známou letničkou s poléhavým vzrůstem je vitálka (Sanvitalia procumbens). Je vysoká asi jen 20 cm, rozrůstá se však dobře do šířky. Kopretinové květy s černým terčem a jazykovitými okvětními plátky žluté až oranžové barvy se objevují od června po celé léto. Plnokvěté odrůdy jsou tvořeny pouze jazykovitými květy. Rostlinám se daří v lehčí propustné půdě na slunci, lze je vypěstovat také ze semen vysévaných v březnu. Vitálka je vhodná do skalek, obrub, podél cest, ale také do truhlíků či přenosných nádob.

Pelargonie
Keříčkovité typy pelargonií (Pelargonium zonale) známe z okenních truhlíků našich babiček, v posledních letech však získávají stále větší popularitu. Rostou vzpřímeně, takže vyniknou spíše při pozorování zblízka. Vyhovuje jim vzdušný substrát s velkým podílem rašeliny a startovací dávkou živin. Protože pelargonie obecně vyžadují neustálý přísun velkého množství živin, začínáme s přihnojováním již tři týdny po výsadbě. V období největšího růstu přihnojujeme i dvakrát týdně. Odkvetlá květenství odstraňujeme především z estetických důvodů. Mírný či občasný nedostatek vody snášejí pelargonie poměr-ně dobře, protože však intenzivně kvetou na teplých a slunných stanovištích, nesmíme zálivku podceňovat.

Popinava vistane
Opadavá pnoucí liána zaujme zejména svými hroznovitými květenstvími připomínajícími květy akátu. Na rostlinách vysokých až 15 metrů se objevují od dubna do května v bílé, růžové nebo modrofialové barvě. Vistárie potřebuje především hodně slunce, zároveň však ochranu před větrem, jinak špatně kvete. Rostliny vyžadují oporu, po níž se budou pnout. V dospělosti vyvíjí vistárie poměrně velký tlak, opora proto nesmí být příliš slabá. Řez přebytečných výhonů v červenci a srpnu podporuje bujnější růst a bohatější kvetení. Občasné přihnojení fosforem a draslíkem rostlině prospěje. Při dodržení pravidel řezu můžeme vistárii pěstovat také v nádobě nebo na kmínku. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ ( www.szc.cz )

PORADNA ROSTLINY: Rostliny jara II - Nenápadná vitálka, Pelargonie, Popinava vistane
DOPORUČENÍ PŘÁTELŮM



Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.