
Jiřinky jsou oblíbené nenáročné zahradní rostliny v mnoha velikostech, tvarech a barvách, které stále častěji nacházíme i v květinářstvích. Různé tvary úborů mají rozličné názvy. Známe například kaktusovité, pompónkovité, anemonkovité, dekorační, abychom uvedli aspoň některé, protože počet nových šlechtěnců stále roste. Jiřinky se také hodí na všechny druhy aranžmá. Zvláště působivě vypadají bílé jiřinky s jinými bílými květy a tmavozelenými listy nebo můžeme naaranžovat jiřinky jedné barvy, ale s různým tvorem úborů do volné kytice.
Je mnoho zahrádkářů, kteří mají obavy z výsadby jiřinek na své záhony. Bohužel bývají často spojovány s křiklavými barvami a velkými květy, které dominují ostatním rostlinám. Doporučujeme užít jiřinky v postranním záhoně a věřte, že budete úspěšní. Začněte rozvážně, nejlépe s kultivarem `Bishop of Llandaff', a brzy se naučíte jiřinky oceňovat. Tento kultivar má jednoduché, jasně červené úbory a tmavé listy a dorůstá výšky 90 cm. Je také vynikající rostlinou do truhlíku. Dahlia merckii je vysoký druh se světle růžovými jednoduchými květy. Kultivarů jiřinek totiž existuje taková záplava, že se mezi nimi prostě musí najít nějaký vhodný i pro postranní záhon. Jediné, nač je třeba dávat pozor, je barva a velikost úborů. Jiřinky vyrůstají z hlíz, které je potřeba zasadit uprostřed května po skončení pozdních mrazů. Hlízy totiž nesnesou žádný mráz a během zimy musí být uloženy na místě, kde nemrzne. Lze je také vysévat, ale semena jsou téměř vždy k dostání jen ve směsích. Řešením je výsev a po odkvětu si uschovat ty, které se vám budou líbit. Během růstu si totiž rostliny vytvoří hlízy, které lze před příchodem zimy vyjmout a uschovat. Pokud objevíte pár kousků s pěknými barvami, můžete je dále pěstovat a ostatní vyhodit nebo zkompostovat. Vyšší jiřinky obvykle potřebují opěru. Dahlia Moonfire má rovněž tmavé listy, kombinované s jednoduchými žlutými květy s červenými středy.
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.