Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 17:48:56 | zobrazeno: 7988x
obr
Jiřinky Dahlia jsou oblíbené nenáročné zahradní rostliny v mnoha velikostech, tvarech a barvách, které stále častěji nacházíme i v květinářstvích.

Jiřinky jsou oblíbené nenáročné zahradní rostliny v mnoha velikostech, tvarech a barvách, které stále častěji nacházíme i v květinářstvích. Různé tvary úborů mají rozličné názvy. Známe například kaktusovité, pompónkovité, anemonkovité, dekorační, abychom uvedli aspoň některé, protože počet nových šlechtěnců stále roste. Jiřinky se také hodí na všechny druhy aranžmá. Zvláště působivě vypadají bílé jiřinky s jinými bílými květy a tmavozelenými listy nebo můžeme naaranžovat jiřinky jedné barvy, ale s různým tvorem úborů do volné kytice.

Je mnoho zahrádkářů, kteří mají obavy z výsadby jiřinek na své záhony. Bohužel bývají často spojovány s křiklavými barvami a velkými květy, které dominují ostatním rostlinám. Doporučujeme užít jiřinky v postranním záhoně a věřte, že budete úspěšní. Začněte rozvážně, nejlépe s kultivarem `Bishop of Llandaff', a brzy se naučíte jiřinky oceňovat. Tento kultivar má jednoduché, jasně červené úbory a tmavé listy a dorůstá výšky 90 cm. Je také vynikající rostlinou do truhlíku. Dahlia merckii je vysoký druh se světle růžovými jednoduchými květy. Kultivarů jiřinek totiž existuje taková záplava, že se mezi nimi prostě musí najít nějaký vhodný i pro postranní záhon. Jediné, nač je třeba dávat pozor, je barva a velikost úborů. Jiřinky vyrůstají z hlíz, které je potřeba zasadit uprostřed května po skončení pozdních mrazů. Hlízy totiž nesnesou žádný mráz a během zimy musí být uloženy na místě, kde nemrzne. Lze je také vysévat, ale semena jsou téměř vždy k dostání jen ve směsích. Řešením je výsev a po odkvětu si uschovat ty, které se vám budou líbit. Během růstu si totiž rostliny vytvoří hlízy, které lze před příchodem zimy vyjmout a uschovat. Pokud objevíte pár kousků s pěknými barvami, můžete je dále pěstovat a ostatní vyhodit nebo zkompostovat. Vyšší jiřinky obvykle potřebují opěru. Dahlia Moonfire má rovněž tmavé listy, kombinované s jednoduchými žlutými květy s červenými středy.Související články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.