Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2007-01-02 16:40:46 | zobrazeno: 63225x
obr
Pokojové rostliny Juka a Dracena choroby a ošetření, naše tipy a rady. Zdravím, potřeboval bych poradit s Jukou a Dracenou.

Juka a Dracena - choroby a ošetření - tipy a rady

Dotaz z rubriky Poradna zahrada na Hobbyzahrada.cz:

Zdravím, potřeboval bych poradit s Jukou a Dracenou. Objevili se mi na listech bílé skvrnky viz zaslané obrázky. Díval jsem se na to a jsou to bílé skvrny a jsou v nich hnědé tečky. Pokud to setřu, pak jsou pod tím na listu světlá místa. Prosím, o radu. Děkuji.

Odpověď:

Juka a Dracena: Řekl bych, podle Vašeho popisu, že jde o červce. Bílé skvrny jsou po sání na listu a vyloučení medovice tímto hmyzem. S pozdravem
Odborný poradce: Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

Červci (Pseudococcidae) mohou způsobit zkázu na řadě okrasných rostlin. Ale s pomocí vhodných způsobů ochrany je možné proti jejich koloniím úspěšně zasahovat.

Tento hmyz je nazýván červci pro stavbu svého těla. Ti sají rostlinné šťávy a jsou obtížnými škůdci na plodinách pěstovaných pod krytem a okrasných rostlinách. Jejich činnost může vážně oslabovat a znetvořovat rostliny a jejich plody. Jejich výskyt je špatnou zprávou pro pěstitele, protože likvidace jejich kolonií může být velmi obtížné. Ale naštěstí existuje řada metod ochrany proti nim.

Červci jsou nechtěně importováni na rostliny, které napadají, přičemž nechávají za sebou své přirozené predátory v místech tak vzdálených jako je Austrálie a Brazílie. Tito škůdci jsou transportováni na listy, plody a kořeny a pak mohou přelézat z rostliny na rostlinu.

Existují tři hlavní skupiny červců postihující komerční pěstitele. Skleníkoví červci (rody Pseudococcus, Planococcus a Nipaecoccus) většinou pocházejí z tropů a přežívají ve Velké Británii pouze ve chráněném prostředí. Obzvlášť zranitelné jsou kaktusy a jiné sukulenty, africké fialy, kapradiny, orchideje, palmy, citrusy a réva. Dospělí červci se nacházejí ve shlucích mezi listovými žilkami, na spodní straně listů a skrývají se v místech spojení listů a stonků.

Kořenoví červci rodu Rhizoecus tvoří husté kolonie v půdě. Lezou mezi nádobami drenážními otvory a mohou také cestovat v zavlažovací vodě. Prospívají, když prostředí pro zálivku je suché, proto druhy, které jsou jimi zranitelné, jsou mnohé a rozmanité. Napadení je často přehlédnuto, neboť časový interval od napadení půdy a vnějším projevem na rostlinách - skvrnitostí může být dlouhý až šest měsíců.
Druhy červců rodů Phormium a Cordyline na rozdíl od jiných druhů červců jsou schopny přežívat za nízkých zimních teplot.

Symptomy poškození rostlin
Červci získávají bílkoviny a cukry ze šťav floému. Příležitostně se objevují napadení vegetativních vrcholových výhonků, kde je obtížné je zjistit. Nejproblematičtější jsou spojení stonků a listů, ale tito škůdci se mohou živit také na listech, čímž způsobují chlorózu.
Jejich výkaly - medovice padají na nižší listy, půdu a podlahu a lákají mravence. Na medovici vzniká antraknóza, která špiní listy a může postihovat také kořeny. Rostliny se znetvořují nebo vadnou, žloutnou a případně odumírají.
Kořenoví červci rodu Rhizoecus se živí na kořenech rostlin a tím způsobují oslabení vitality rostlin. Zabraňují příjmu vody a živin do rostlin, které mohou vadnout nebo krnět, zvláště jsou-li pěstovány v kontejnerech.

Rozpoznávání červců a jejich životní cyklus
Červci patřící do rodů Pseudococcidae a Eriococcidae mají tělo pokryto sekretovaným práškem, podobným vosku. Dospělá samička má oválné článkované měkké tělo asi 5 mm dlouhé, růžovošedé barvy. Je bezkřídlá a má dobře vyvinuté nožky. Samečci těchto rodů jsou subtilní a okřídlení. Chomáčky podobné vatě na rostlinách jsou dokladem přítomnosti vajíček.

Kde jsou přítomnni červci rodu Rhizoecus, existují voskové usazeniny a bílomodravá hmota přichycená ke kořenům rostlin.

Červci rodu Phormium jsou čtyři až pět milimetrů dlouzí, šedí nebo tmavočervení, s bílým voskovým povlakem těla.

Některé druhy červců se rozmnožují bez oplodnění a existují druhy, které rodí živá mláďata, ale většina červců klade vajíčka v bílých voskových ochranných váčcích. Samička může klást řady vajíček v počtu asi 150. Kladení trvá okolo 10 dní, čímž se značně snižuje hmotnost samičky, která po vykladení hyne. Vylíhlé nymfy lezou tak dlouho, dokud nenajdou vhodná místa pro obživu a neusadí se. Krmí se, dokud nedospějí, aby mohly klást vajíčka. Dospělé samičky se zřídka pohybují a jsou po celý život neschopné letu. Nepřijímají potravu, protože žijí jen krátce. Úplný životní cyklus samiček by mohl trvat asi 50 dní při 20 °C, nebo asi 25 dní při teplotě 30 °C. Rozmnožování ve skleníkových podmínkách a teplých budovách probíhá po celý rok.

Využití přirozených nepřátel
Využití predátorů pomáhá likvidovat škůdce. Černě a oranžově zbarvené slunéčko Cryptolaemus montrouzieri pochází z Austrálie. Jeho larvy i dospělci se zaměřují na červce a jejich vajíčka. Slunéčka prospívají jen v létě a vyžadují dobré světlo a teplotu nad 21 °C. Dávají přednost vysokým rostlinám, proto je nejlepší ochraňovat rostliny vyšší než 90 cm nebo umístit rostliny na lavice.

Pro rostliny nižší než 30 cm je vhodný roztoč Hypoaspis. Ten bude rychle likvidovat dospělce a vajíčka. Je často používán na menších kaktusech.

Červec citrusový Planococcus citri je jediná kořist parazitické vosičky Leptomastis pocházející z Brazílie. Tato vosička klade svá vajíčka dovnitř svého hostitele a její životní cyklus trvá okolo 25 dnů.
Larvy denivky (Chrysoperla) požírají červce ihned po vypuštění. Tito predátoři jsou dobří pro dobu, kdy se rozmnožuje a usazuje slunéčko Cryptolaemus montrouzieri, sloužící pro dlouhodobější kontrolu.

Způsoby chemické ochrany
Hubení červců konvenčními postřiky je obtížné kvůli jejich voskovému pokryvu chránícímu dospělce (avšak nymfy chráněny nejsou). Ty je obtížné postihovat, protože se skrývají v různých otvorech a štěrbinách na rostlinách.

Metylalkohol rozpouští voskový pokryv těla a dehydratuje červce.
Insekticidní mýdla jsou považována za netoxická pro lidi a domácí zvířata a bezpečná pro užívání. Pro kompletní ochranu je obvykle je vyžadována více než jedna aplikace. Jiný bezpečný a účinný postřik je olej, také prodávaný pod názvem zahradnický olej. Tyto oleje udusí hmyz a mohou být aplikovány na listy bez jejich poškození. Postřiky mohou být používány brzy v sezóně, dokud teploty nejsou tak vysoké, aby se mohla zavést biologická konrola.

Jestliže je zjištěn kořenový červec rodu Rhizoecus, kořeny mohou být smáčeny v silném roztoku insekticidu a sázeny v čerstvém kompostu. Silně zamořené rostliny je nejlepší vyřadit. Proti červcům rodu Phormium je skutečně nezbytné zasahovat dokonce postřiky. Když je kolonie usazena, rostlina pravděpodobně odumře.

Existuje celý arzenál postřiků které mohou být používány pro komerční pěstování, ale málo jich je dostupných v maloobchodním prodeji. Je optimální používat různé postřiky, aby se zabránilo vzniku imunity červců vůči jejich účinným látkám. Systémové insekticidy jako například Provado/Pest Free jsou relativně drahé, ale jsou snadno aplikovatelné jako kořenové smáčedlo pro dlouhotrvající ochranu.

Mechanické způsoby ochrany a pěstební praktiky
Rostliny by měly být pravidelně prohlíženy. Před nákupem rostlin je třeba prozkoumat báze listů a vyřadit všechny rostliny vykazující známky výskytu červců nebo jejich výkalů. Je třeba izolovat nově získané rostliny na dva až tři týdny, aby byla zaručena jistota zdraví rostlin.

Aby se vymýtila nákaza, je třeba odstranit tolik kolonií, kolik je jen možné odříznutím a zbavením se infikovaných výhonků a větví, a omytím rostlin v proudu vody. Okartáčování je často jediný způsob k odtranění červců z kaktusů a dormantních řízků révy.

Silně napadené rostliny by měly být vyřazeny a rostliny pěstované v nádobách by měly být uloženy do karantény. Udržování vlhkosti kompostu odpudí kořenové červce rodu Rhizoecus, nikoli však jeho přemokření. Ponechání otužilých rostlin venku přes zimu zničí kolonie červců a odstranění staré kůry révy v zimě pomáhá odpudit počáteční kolonie.
Autorka Ing. Vondrášková.

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Pěstování

Související obrázky


obrázek ke článku

 

Aktuálně poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz : Pokojové rostliny: Juka a Dracena - choroby a ošetření - tipy a rady

 


Související články

Napadené listy muškátů

Na muškátech jsem objevila podivné hnědé kruhy. Muškáty se nacházejí na oknech v chladnější místnosti.

Blahovičník, Eucalyptus a jeho pěstování

Blahovičník, Eucalyptus foto napadených listů eukalyptu.

Choroby a škůdci ostružiníku

Pěstování ostružiníku a jeho choroby, škůdci jako vlnovník ostružiníkový.

Choroby jádrovin, rez hrušňová

Choroby jádrovin, rady a návody na Hobbyzahrada.cz, jak na rez hrušňovou.

Rakovinné bujení

Rakovinné bujení jabloní. K rakovinnému odumírání větví a kůry dochází většinou po neošetřeném řezu.

Usychající listy oleandru

Padlí révové na oleadru. Dobrý den, takhle mi začaly bělat listy oleandru. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz