Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 18:16:24 | zobrazeno: 15611x
obr
Rostliny léta Teplomilný oleandr, Oleandry (Nerium), čechrav (Astilbe), ruj (Cotinus)...

PORADNA ROSTLINY: Rostliny léta - oleandry (Nerium), čechrav (Astilbe), ruj (Cotinus)

Teplomilný oleandr
Rostlina původem ze Středozemí patří k jedněm z nejoblíbenějších květin pěstovaných na slunných terasách a balkonech. Oleandry (Nerium) jsou keře dorůstající výšky kolem 300 cm, mají vzdušnou strukturu a dlouhé, tenké, kožovité listy. Potřebují hodně slunce a stále vlhkou půdu, jinak špatně kvetou. Květy se objevují podle druhu od dubna do konce léta, většinou jsou růžové nebo žluté. Na zimu je třeba oleandr přenést do zimní zahrady nebo do místnosti s teplotou kolem 8°C.

Největšími nepřáteli oleandrů jsou štítenky a puklice, proti nimž je nejúčinnější boj speciálními prostředky. Oleandry snášejí velmi dobře i silný řez, nové výhony však vykvetou až v příštím roce.

Čechravy pro stinné partie
Široký sortiment čechrav (Astilbe) zahrnuje mnoho odstínů bílé, broskvové, růžové, červené až fialové barvy, které lze ještě navíc kombinovat výškově - dorůstají od 20 do 100 cm. Čechravy vyžadují polostín až stín, na slunci a za sucha rychle zasychají.

Nejvhodnějším místem výsadby je podrost stromů nebo stinný okraj keřové skupiny, s humózní velmi nebo slabě kyselou půdou. Na vlhčích stanovištích snese i slunce. Přízemní, dlouze řapíkaté listy jsou v obryse trojúhelníkovité, několikačetné, s ostře pilovitými lístečky.

Květy jsou drobné, jemné, v bohatých péřitých vzpřímený nebo převislých latách. Jednotlivé sorty nakvétají od června až do srpna.

Rozevlátá ruj
Pomalu rostoucí, hustý, až tři metry vysoký keř - to je ruj (Cotinus). Zahradnických centrech se nabízí nejčastěji ruj vlasatou v několika kultivarech. Keře rostou dobře na výsluní, snášejí však i polostín. Vhodné jsou jak pro solitérní výsadby, tak v kombinaci s jinými druhy například ve volném živém plotu.

Kromě tmavě červeného zbarvení listů některých kultivarů je dekorativní také chmýřité plodenství objevující se na keřích v září a říjnu. Chomáče připomínající klubko vlny mají zpočátku tmavě červenou, později narezlou barvu a vydrží na keřích i během zimy.

Ruj v našich podmínkách někdy namrzá, velmi dobře však znovu obráží. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ (www.szc.cz )

PORADNA ROSTLINY:Rostliny léta - oleandry (Nerium), čechrav (Astilbe), ruj (Cotinus)
DOPORUČENÍ PŘÁTELŮM



Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.