Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 18:25:18 | zobrazeno: 9634x
obr
Chrysanthemy s jednotlivými úbory aranžované ve váze poskytují velmi poutavý obraz, chysanthemy s několika květy dáváme do vázy.

ROSTLINY PRO ZAHRADU: Chrysanthemy (Chrysanthemum)pro léto a podzim

Chrysanthemy rostou v létě a na podzim na zahradě, dnes se však i rychlí v zahradnictvích, takže v květinářstvích je lze koupit po celý rok. Existují odrůdy s velkými jednotlivými úbory i odrůdy s několika úbory v mnoha velikostech a typech. Chrysanthemy s jednotlivými úbory aranžované ve váze poskytují velmi poutavý obraz, chysanthemy s několika květy dáváme do vázy v celých latách nebo použijeme jednotlivé úbory na miniaturní kytice.

Rod chysanthemum byl v průběhu času rozdělen - do jakého si sběrného koše patřívaly pravé chrysanthemy ( nyní Dendrathema), kopretiny (nyní Leucanthemum) a mnoho dalších. V současné době zbylo pouze pět druhů, z nichž jen tři jsou vhodné do zahrady: Chrysanthemum carinatum, Chrysanthemum coronarium a Chrysanthemum segetum.

Jsou hlavně připraveny a k dostání různé směsi semen. Květiny jsou obvykle 50 cm vysoké a kvetou bíle, červeně, hnědě, růžově, oranžově a žlutě a k tomu přibylo barevné provedení žlutá s rudým lemem kolem středu. Musíme též podotknout, že jdou všechny tyto barvy dobře dohromady.

Flame Shades v různých odstínech červené je více tlumená. John Bright má jednoduché žluté květy s tmavým prstencem a Poolster nebo Polar Star kvete velkými bílými květy se žlutým kruhem kolem tmavého středu. Golden Gem má poloplné okrově žluté květy a Primrose Gem je světle žlutá. A jsou hlavně velmi vynikající k řezu a tak pestré, že si je někteří zahrádkáři raději sázejí na záhon s květinami určenými k řezu.

Doporučujeme při nákupu dávat pozor, aby u poupat bylo už vidět barvu, protože zelená poupata se často neotevřou!

Bývá často používána v kombinacích s koukolem, chrpami a máky do kytic polních květů.

Tento druh je dostatečně pestrobarevný, ale některé jeho kultivary působí ještě veseleji např. Eldorado má velké, kanárkově žluté květy s tmavším prstencem a tmavým středem nebo German Flag je červená a žlutá s černým středem.

Velmi rozšířená rostlina, kterou kromě modré lze dostat ve všech barvách úboru. Úbory a listy šiří typickou vůni. Období kvetení trvá šest týdnů a většinou se chrysantemy pěstují jako jednoleté rostliny a po odkvětu se likvidují. Několik exemplářů v košíku nebo vytvářejících skupinku na nízkém stolku působí velmi dekorativně. Velikostí jsou většinou šlechtěnci, kteří nejsou vyšší než 0,30 m. Lze je koupit po celý rok jako kvetoucí rostliny.

ROSTLINY PRO ZAHRADU: Chrysanthemy (Chrysanthemum)pro léto a podzim
DOPORUČENÍ PŘÁTELŮMSouvisející články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.