Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 18:48:49 | zobrazeno: 11687x
obr
Phlox je velmi rozmanitý rod zahrnující pestrobarevné letničky i trvalky, nízké i vysoké rostliny, a dokonce i kobercové skalničky.

Phlox je velmi rozmanitý rod zahrnující pestrobarevné letničky i trvalky, nízké i vysoké rostliny, a dokonce i kobercové skalničky. Jednoletý Phlox drummondii lze často spatřit jako směsici nápadných barev, a existují dokonce směsi jako např.: `Twinkles Mixed Colours' s květy hvězdicovitě dřípenými.

Tyto rostliny lze však zakoupit i jednobarevné nebo v tlumeněji zbarvených směsích různých pastelových odstínů. `Phlox of Sheep' (30 cm) je jednou z těchto krásných směsí, která se velmi dobře hodí do meruňkově zbarveného záhonu. Vytrvalé plamenky jsou rostlinami které v nás vyvolávají vzpomínky na cestičku v babiččině zahradě. Pouhý závan jejich vůně postačí k tomu, abychom v duchu znovu šlapali po plochých kamenných dlaždicích, lemovaných trsy ,floxů". Jejich zvadlé květy padaly na cestu. Myslíte, že tyto plamenky dosud existují? Možná pár nejvytrvalejších ano. Mnoho starších kultivarů je náchylných k padlí, napadení háďátky a hnilobě, ale existují nové odrůdy, které již padlí nenapadá. `Hesperis', 1,4 m, s levandulově modrými květy a `Utopia', 1,8 m, s květy bledě růžovými jsou novými selekcemi. Dobří pěstitelé propagují jejich množení kořenovými řízky, a nikoli měkkými bylinnými řízky (tento způsob bývá používán častěji, ale zvyšuje riziko nákazy háďátkem). Všechno pěstitelské úsilí se soustřed'uje na vytvoření zdravějšího standardu plamenek.

Phlox carolina má několik silných kultivarů: `Bill Baker' (60 cm) fuchsinově růžový; `Magnificence' (90 cm) fialovorůžový; `Mrs. Lingard' o něco vyšší se sněhobílými květy. Phlox divaricata (30 cm) s fialovomodrými květy má několik krásných nízkých kultivarů: `Blue Dreams' (40 cm) modrý; `Chattahoochee' (20 cm) s neobvyklým odstínem modré; `Clouds of Perfume' (40 cm) modrý a `May Breeze' (40 cm) bílý. Ne vždycky je nutné vybírat jen z kultivarů, neboť například i původní druh Phlox paniculata o výšce 1,5 m kvete volnými hrozny modrofialových květů. Existují však i pěkné kultivary pro ty, kdo pátrají po jiných barvách, vhodnějších pro jejich zahrady: `Albast', 80 cm, s bílými květy; `Blue Evening', 1,2 m, modrý a v noci sladce vonící; `Lichtspel', 1,2 m, s měkce růžovými a fialovými květy; `Rosa Pastell' s květy měkce růžovými. Vyjmenovat všechny plamenky je zhola nemožné, neboť jich je příliš mnoho. Můžeme vám dát jen jedinou dobrou radu: kupujte u spolehlivého pěstitele. Ostatní již záleží na vašem vkusu. Plamenka ("flox") vyžaduje úrodnou, drobivou a dobře propustnou půdu na slunci nebo v mírném stínu. Hodí se jak na formální, tak i na přírodní záhony.Související články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.