
Scheflera (Scheflera) - pokojové rostliny - naše zkušenosti pěstování
Dotaz z rubriky Poradna zahrada na hobbyzahrada.cz:
Scheflera (Scheflera) - pokojové rostliny: Dobrý den, s přítelem jsme si pořídili v létě Schefleru - Scheflera (Scheflera), jelikož moc rostlinám nerozumím, myslela jsem že bude nenáročná, pár měsíců byla bohátá, ale padla zima, začlo se topit a stalo se, že jsem ji přelila, at jsem dělala co jsem dělala, voda se držela jako by ji někdo zalíval každý den, začly opádávat listy a nakonec mi šlahouny zčernávaly od kořene, přesadila jsem zbytek zeleného, ale bohužel to nepomohlo, poslední zelená naděje mi také zčernala, uvnitř byl šlahoun celý dutý, mohu poprosit o rady pro příští nákup této krásné rostliny.
Odpověď:
Scheflera (Scheflera) - pokojové rostliny - naše zkušenosti pěstování:
Tato rostlina Scheflera (Scheflera) pochází z Austrálie, kde dorůstá výšky až 40 m a kvete bohatými červenými květy. V bytových podmínkách však většinou nekvete. Hladký kmínek šeflery nese dlouhé řapíky s paprsčitými listy, které mohou být jasně zelené nebo panašované se žlutými skvrnami. Šefleře je podobná Heptapleurum. Od šaflery se liší tím, že se více rozvětvuje do keře, pokud odstraníme vrcholový stonek. Mladé rostliny šeflery - Scheflera (Scheflera)tvoří pouze 3 lístky, dospělé rostliny 5 lístků a více. Pěstuje se bez problémů. Seřezáváme tehdy, je-li rostlina příliš robustní. Seřezáváme vždy na jaře, kdy brzy obrazí. Při správné péči je to dlouhověká pokojová rostlina. Rostlině se daří na světlém stanovišti, ne však na přímém slunci. Snese i polostín. Běžná pokojová teplota je ideální. V zimě by se však teplota měla pohybovat od 10 - 18 ° C. Pravidelně zaléváme tak, aby substrát v květináči zcela nevyschl. V zimě zálivku omezíme. Vyžaduje časté rosení listů. V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem. Listy jinak blednou při nedostatečné výživě. Možno množit semeny při teplotě půdy 24 ° C nebo stonkovými řízky, je to však obtížné. Přesazujeme každý druhý rok vždy na jaře. U velkých exemplářů měníme pouze vrchní díl zeminy. Používá se rašelinový substrát nebo jednotná zemina. Letnění je možné od konce května. Ze škůdců rostliny napadá puklice a tu odstraňujeme hadříkem namočeným v lihu.
Odborný poradce: Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.