
Jehličnany - škůdci na smrku (Picea) - vhodný postřik
Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:
Škůdci na smrku (Picea):
Dobrý den . Měl bych prosím na vas dotaz potřeboval bych poradit mam na smrku nějaké brouky a nevím co by to mohlo být.Posílam foto předem děkuji za odpověd.
Odpověď:
Jehličnany - škůdci na smrku (Picea) - vhodný postřik:
Použijte přípravek Karate Zeon a proveďte postřik postižených míst. Podle obrázku by se mělo jednat o mšici Korovnici.
S pozdravem Odborný poradce: Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec
Hobbyzahrada.cz vám radí: Smrky - horští krasavci
Na zemi se vyskytuje přibližně padesát druhů smrků. Můžeme je nalézt převážně v mírném a studeném pásmu.
Z nich vše je jen asi deset druhů, které jsou savnicky významné a jsou zastoupeny v parcích a zahradách jako čistě botanické druhy nebo i ve velkém počtu kutivarů.
Smrky jsou stálezelené stromy s pravidelnou kuželovitou korunou. Zbarvení jehlic je od různých odstínů zelené až po sivou, stříbrnou a žlutou u kultivarů. Jehlice přisedají k větévkám listovými polštářky a jsou většinou čtyřhranné. Šišky jsou v době květu otočeny vzhůru, později se sklánějí a visí dolů. Kůra bývá v mládí hladká, v pozdějším věku šupinatá nebo zbrázděná. Kořenová soustava je plochá bez kůlového kořenu. Z pěstitelského hlediska má většina smrků vyšší nároky na půdní i vzdušnou vlhkost.
Picea mariana Echiniformis
- náš domácí smrk původně rozšířený ve vyšších polohách, později vysazovaný jako monokultura i v nížinách. Je to rychle rostoucí dřevina dorůstající až padesát metrů výšky. Hnědočervená kůra se ve staří mění na šedou šupinatou borku. Jehlice má tmavozelené, 15 -20 mm dlouhé, šišky jsou 30 -široké a 15 - 18 cm dlouhé. V sadovnictví se jako typ využívá méně, hojněji jsou využívaný kultivary, například Acrocona - menší strom rovnými větvemi zajímavý tím, že vytváří šišky na větvích místo koncových pupenů. Compacta - kultivar vejčitého tvaru pomalu narůstající výšky 1,5 - 2 m. Cupressina - až deset metrů vysoký strom s větvemi vzpřímenými vzhůru podél kmenu. Barva jehlic je modrozelená. Echiniformis a Gregoriana - kupovité až kulovité kultivary se světle zeleným jehličím. Vyznačují nahloučenými lesklými pupeny. Dorůstají 0,5 - 1 m. Formánek - český kultivar. Rozprostřeně rostoucí smrk schopný svým růstem opisovat tvar okolního terénu. Výška 0,10 - 0, šíře až 1,2 m. Pěstuje se často roubovaný na kmínku, kde vytváří převislé formy. Inversa - větve visí podél kmenu. Vytváří úzkou korunu. Dorůstá až deset metrů. Nidiformis - polštářovitě rostoucí kultivar velice často pěstovaný. Dorůstá až dva metry výšky. Rotenhaus - podobný kultivaru Inversa. Je menšího vzrůstu se slabšími větévkami a kratšími jehlicemi.
Smrk Brewerův (Pícea breweriana)
- původní v Severní Americe ve Skalistých hor. Je šedozeleného zbarvení s delšími až 25 mm dlouhými jehlicemi. Vyznačuje se vodorovně uspořádanými větvemi prvního řádu a záclonovitě visícím větvením řádů dalších.
Smrk bílý (Picea glauca)
- další ze severoa-merických smrků, které se zabydlely v našich zahradách. Původní druh dorůstá výšky 15 až 20 metrů. Má šedozelené vybarvení jehlic a malé válcovité šišky dlouhé asi 60 mm. Je poměrně dobře odolný proti znečištění ovzduší. Nejznámější kultivar Conica - pomalu rostoucí kompaktní kultivar kuželovitého tvaru. Po mnoha letech dorůstá až tří metrů výšky. Jehlice jsou světle zelené. V posledních letech byly vyselektovány typy s vybarvením modrostříbrným nebo při rašení intenzivně žlutým. Tyto kultivary rostou mnohem pomaleji než původní Conica.
Smrk černý (Picea mariana)
- původ rovněž Severní Amerika. V domovině je to až třicetimetrový strom, u nás je asi poloviční. Má štíhlou hustou korunu. Jehlice jsou šedozelené jen 10 mm dlouhé, šišky malé do 50 mm. Kultivar Nana je polštářovitě rostoucí, 0,5 m vysoký a 1 m široký keř.
Smrk Pančičův (Picea omorika)
- evropský zástupce smrků. Vyskytuje se na vápencových lokalitách v Bosně. Patří k nejštíhlejším smrkům dorůstajícím až 25 metrů. Jehlice jsou dlouhé přibližně 20 mm s bělavým zbarvením na rubu. Šišky dorůstají délky až 60 mm. Kultivar Nana - kuželovitá forma dorůstající do 3 m. Pendula - větve visí podél kmenu. Minima - kuželovitá hustě rostoucí forma dorůstající výšky 1,2 m.
Smrk východní (Pícea orientalis)
- pravidelně rostoucí, asi třicet metrů vysoký strom s krátkými tmavozelenými lesklými jehlicemi. Šišky má úzké 60-90 mm dlouhé. Pochází z Kavkazu, je vysazován jako typ nebo v kultivarech. Aureospica - mladé výhony jsou při rašení jasně žluté. Gracilis - kuželovitá hustá forma dorůstající výšky 5 m.
Smrk pichlavý (Picea pungens)
- nejpěstovanější introdukované smrky. Původem z USA, kde dorůstá výšky až 25 m. Má pravidelnou hustě větvenou korunu, tvrdé, až 30 mm dlouhé jehlice šedozeleného zbarvení. Velice dobře snáší znečištěné ovzduší. Nejčastěji se pěstují stříbrné formy. Glauca Globosa - kompaktní vzrůst do dvou metrů. Hoopsii - do dvaceti metrů vzrůstný kultivar šedomodře vybarvený. Koster - podobný předcházejícímu, méně pravidelný, delší jehlice. Montgomery - není intenzivně stříbrný, kompaktní forma do dvou metrů. Procumbens - poléhavá forma intenzivně stříbrného zbarvení, 0,5 metru vysoký a tři metry široký.
Pěstitelsky jsou smrky nenáročné. Vyhovuje jim slabě kyselý hlinitý sub-strát s dostatkem vláhy. Jsou dobře použitelné i pro výsadbu do nádob. Nevhodná jsou silně vysychavá stanoviště, kde špatně rostou a často jsou napadány škůdci, například sviluškou smrkovou. Existuje celá řada dalších zajímavých druhů a kultivarů smrků.
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
Související obrázky
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.