Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2007-04-23 10:36:34 | zobrazeno: 46184x
obr
Oleandry (Nerium oleander - Oleandr obecný) pěstování a choroby. Dobrý den, váš problém jsem ještě diskutoval s několika odborníky. Jedná se nejspíše o Bakteriální uzlovitost.

Oleandry (Nerium oleander - Oleandr obecný) - pěstování, choroby

Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:
Oleandry (Nerium oleander - Oleandr obecný)Vážení přátelé,
Prosím vás touto cestou o radu, jak vyléčit naše oleandry. Pěstujeme je na naší zahrádce více jak osm let a máme jedenáct vzrostlých keřů různých barev.

Máme z nich opravdu radost a to i přesto, že je dost náročné je na zimu uklízet do garáže.Tyto krásně kvetoucí keře nám totiž připomínají krásné dny prožité v Itálii.

Nyní však postihla některé naše keře choroba, se kterou si nevíme rady a neznáme prostředky, které by tyto keře vyléčily. Trvá to již od minulé sezóny a postihuje to zejména mladé zelené části i když ne na všech větvích. Ani nevíme jestli to je dále přenosné.Posíláme vám v příloze fotografie a prosíme o sdělení rady odborníka, jak máme pro uzdravení našich keřů postupovat.Předem vám děkujeme a netrpělivě očekáváme vaši odpověď.

S přáním hezkého dne Vladimír a Eva Řehákovi, důchodci z České Třebové

Odpověď:
Oleandry (Nerium oleander - Oleandr obecný) - pěstování, choroby naše tipy a rady:
Dobrý den, váš problém jsem ještě diskutoval s několika odborníky. Jedná se nejspíše o Bakteriální uzlovitost. Proti této chorobě bohužel nefungují zatím žádné přípravky.Jediné co se dá dělat je, napadené části větví odstřihnout. Musíte ale po každém odstřižení desinfikovat nůžky třeba Save, aby nedocházelo k dalšímu přenosu bakterii na zdravé části rostliny.
Odborný poradce:  David Brom, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

Hobbyzahrada.cz vám radí:

Oleandr (Nerium oleander): Prosím o radu. Již 20let pěstuju oleandr (Nerium oleander), měl vždy zdravé lesklé listy. V posledních dvou letech list postupně během vegetace šedne, je jako poprášený a žloutne, kroutí se. Co s tím Děkuju za radu Ing. Eva Oczadlá

Odpověď:
Oleandr (Nerium oleander): Pokud Váš oleandr (Nerium oleander) netrpí houbovými chorobami nebo není napaden některým z možných škůdců pak bych vinu kladl tomu, že Vaše rostlina není buď řádně živena, přesazována nebo řezána. Doporučoval bych Vám, aby se na rostlinu podíval některý z blízkých zahradníků. Ten určitě odhalí příčinu potíží Vašeho Oleandru a doporučí účinnou nápravu nepříznivého stavu.
Odborný poradce: Jaroslav Klíma,Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

PORADNA ROSTLINY:
Rostliny léta - oleandry (Nerium), čechrav (Astilbe), ruj (Cotinus)


Teplomilný oleandr
Rostlina původem ze Středozemí patří k jedněm z nejoblíbenějších květin pěstovaných na slunných terasách a balkonech. Oleandry (Nerium) jsou keře dorůstající výšky kolem 300 cm, mají vzdušnou strukturu a dlouhé, tenké, kožovité listy. Potřebují hodně slunce a stále vlhkou půdu, jinak špatně kvetou. Květy se objevují podle druhu od dubna do konce léta, většinou jsou růžové nebo žluté. Na zimu je třeba oleandr přenést do zimní zahrady nebo do místnosti s teplotou kolem 8°C.

Největšími nepřáteli oleandrů jsou štítenky a puklice, proti nimž je nejúčinnější boj speciálními prostředky. Oleandry snášejí velmi dobře i silný řez, nové výhony však vykvetou až v příštím roce.

Čechravy pro stinné partie
Široký sortiment čechrav (Astilbe) zahrnuje mnoho odstínů bílé, broskvové, růžové, červené až fialové barvy, které lze ještě navíc kombinovat výškově - dorůstají od 20 do 100 cm. Čechravy vyžadují polostín až stín, na slunci a za sucha rychle zasychají.

Nejvhodnějším místem výsadby je podrost stromů nebo stinný okraj keřové skupiny, s humózní velmi nebo slabě kyselou půdou. Na vlhčích stanovištích snese i slunce. Přízemní, dlouze řapíkaté listy jsou v obryse trojúhelníkovité, několikačetné, s ostře pilovitými lístečky.

Květy jsou drobné, jemné, v bohatých péřitých vzpřímený nebo převislých latách. Jednotlivé sorty nakvétají od června až do srpna.

Rozevlátá ruj
Pomalu rostoucí, hustý, až tři metry vysoký keř - to je ruj (Cotinus). Zahradnických centrech se nabízí nejčastěji ruj vlasatou v několika kultivarech. Keře rostou dobře na výsluní, snášejí však i polostín. Vhodné jsou jak pro solitérní výsadby, tak v kombinaci s jinými druhy například ve volném živém plotu.

Kromě tmavě červeného zbarvení listů některých kultivarů je dekorativní také chmýřité plodenství objevující se na keřích v září a říjnu. Chomáče připomínající klubko vlny mají zpočátku tmavě červenou, později narezlou barvu a vydrží na keřích i během zimy.

Ruj v našich podmínkách někdy namrzá, velmi dobře však znovu obráží. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Související obrázky


Oleandry (Nerium oleander - Oleandr obecný) - pěstování, choroby

 

Oleandry (Nerium oleander - Oleandr obecný) - pěstování, choroby

 


Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.