Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2007-05-08 21:46:30 | zobrazeno: 19760x
obr
Ovocné stromy - choroby jabloní. Naše tipy a rady jedná se o rakovinové udumírání jabloně. Problém je se stanovištěm jabloní.

Ovocné stromy - choroby jabloní - naše tipy a rady

Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:
Dobrý den, potřebovali bychom poradit s chorobou jabloní, poslední dobou se stále častěji vyskytuje lokální zčernání kmene a větví, které se časem rozšíří až celou větev či kmen obejme, posléze se objevují pukliny (brázdy) a celá větev či strom odumírá (zasychá). Nevíme co s tím, začalo to u jedné a teď už jsou napadené i jiné odrůdy ale všeobecně se jedná o odrůdy novější. Budeme moc vděční za jakoukoliv radu jak s touto chorobou (nebo co to) je bojovat. S pozdravem a díky Katka.

Odpověď:Ovocné stromy - choroby jabloní - naše tipy a rady:
Jedná se o rakovinové udumírání jabloně. Problém je se stanovištěm jabloní. Většinou se jedná o příznaky vysoké spodní vody na stanovišti, případně nevhodné půdy. Můžete se pokusit napadené pukliny zatřít stromovým balzámem,aby nedocházelo k primární infekci a poradit se se zahradníkem v okolí vašeho bydliště jaké odrůdy by byli vhodnější do vašich podmínek.
Odborný poradce: Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Jabloně choroby a škůdci - Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum) - Aktuálně poradna zahrada: Jabloně choroby a škůdci - Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum). Vlnatka krvavá může způsobit poměrně vážné poškození pokud překročí určitý práh škodlivosti.Pokud jste ji objevili právě teď jedná se pouze o samičky které kladou jediné vajíčko a zakládají tak potomstvo příštího roku.Myslím,že je teď zbytečné ošetřovat. ... (vloženo:31.10.2006, počet zobrazení článku:937)

Keřový angrešt ( ovocné dřeviny ) - pěstujeme ovocné dřeviny keřový angrešt - Keřový angrešt ( ovocné dřeviny ) - pěstujeme ovocné dřeviny keřový angrešt. Keřový angrešt ( ovocné dřeviny ) se při výsadbě seřezává na 1-2 očka. Na jaře příštího roku se vybere 5-8 nejlepších výhonů a zbytek slabších a nevhodných se odřízne. Ponechané pruty zkrátíme o 1/3. V srpnu se odstraní nové odmladky, kterých nelze použít k ... (vloženo:11.3.2007, počet zobrazení článku:1019)

Okrasné jabloně - jak pěstovat okrasné jabloně - Okrasné jabloně - jak pěstovat okrasné jabloně. Jde o okrasné jabloně a ty, pokud to nejsou kultivaty se opakují ze semen přesně. Na takové semenáče si tazatel může naroubovat i jiné kultivary okrasných jabloní a mohou dokonce sloužit i pro roubování některách odrůd jabloní produkčních. Plodit semenáče budou tolik, že ... (vloženo:28.2.2007, počet zobrazení článku:645)

Ovocné dřeviny IV - V každé zahradě je místo pro ovocné stromy - Pro vaši zahradu zajímavé ovocné stromy - V každé zahradě se najdete místo, kde bychom rádi pěstovali ovoce - ať už klasické jabloně nebo hrušně, nebo nějaký moderní druh drobného ovoce. Představujeme vám další druhy a odrůdy. RUBÍN - jabloň Zimní odrůda jabloně vyšlechtěná panem Loudou ve Střížovicích. Stromy rostou středně bujně až bujně a vytvářejí poměrně velké ... (vloženo:28.10.2003, počet zobrazení článku:7766)

Ovocné stromy - nákup, odrůdy, výsadba - Pro zahradu: Ovocné stromy - nákup, odrůdy, výsadba - Za krátkou dobu tu máme podzim. Raní mrazíky začnou pomalu očesávat listí ze stromů a nám nezbude nic jiného, než začít pomalu připravovat naši zahrádku na zimu. K nejčastějším činnostem, spojeným s tímto obdobím patří ... Stromky začínáme prodávat v našich Zahradních centrech kolem 1. října. Výjimku tvoří pouze broskvoně, ... (vloženo:28.10.2003, počet zobrazení článku:10642)

Ovocné stromy (jabloň): Choroby - rakovinové odumíraní jabloně - Ovocné stromy (jabloň): Choroby - rakovinové odumíraní jabloně. Byl bych velice rád, kdyby jste mi mohli poradit co ( jak ) bych měl udělat abych zachránil jabloň? Jestli ještě se zchránit dá? Posílá fota jak to s ní vlastně je. Předem mnohokrát děkuji za odpověď a s pozdravem Laušman. .... (vloženo:10.4.2007, počet zobrazení článku:790)

Ovocné stromy: Druhy jabloní podzimních a časně zimních (běžných a rezistentních) - Aktuálně poradna zahrada: Ovocné stromy: Druhy jabloní podzimních a časně zimních (běžných a rezistentních) - Ovocné stromy - odrůdy jabloní, naše rady: Odrůd jabloní dle Vašich požadavků je velmi mnoho. Volbu je ale nutné odvíjet od toho, jaké podmínky máte ve své zahradě. O tom jsme se ve Vašem dotazu nedozvěděli. Dále bude volba ... (vloženo:17.3.2007, počet zobrazení článku:1104)

Ovocné stromy: Jabloň Rubín - nároky na půdu a řez stromu - Jabloně aktuálně - Ovocné stromy: Jabloň Rubín - nároky na půdu a řez stromu. Jabloň Rubín nelze vypěstovat ze semene sklizeného na odrůdě Rubín a tudíž k semenáčům takto získaným se nelze vyjádřit. Jabloň Rubín se roubuje na různé podnože, jejich volba se odvíjí od toho, jaký tvar stromu chceme vypěstovat. Od toho se pak odvíjí i ... (vloženo:18.12.2006, počet zobrazení článku:913)

Ovocné stromy: Odrůda jabloň Rubín - tipy, rady - Aktuálně poradna zahrada: Ovocné stromy: Odrůda jabloň Rubín - tipy, rady. Na mnoha podnožích vytváří odrůda jabloně Rubín dlouhé dřevo. V tom případě je nutné používat jak zimního tak letního řezu. V zimním období zkrátíte výhon na vnitřní pupen směřující dovnitř koruny. Z něj vyrazí dlouhý výhon a z pupene vnějšího, který se ... (vloženo:10.11.2006, počet zobrazení článku:1405)

PORADNA ZAHRADA: Co pěstovat na rekreační zahradě - PORADNA ZAHRADA: Co pěstovat na rekreační zahradě - Připravili pro vás některé druhy zeleniny a ovoce, které se vyplatí pěstovat pro vlastní potřeby rodiny na rekreační zahradě. Např.: cibule; česnek, okurky nakládačky – ano, neboť ty jsou v kuchyni vždy potřeba, pažitka, kadeřavá petržel - ano, jsou to nezbytné zeleniny do polévky jahody, ... (vloženo:29.10.2003, počet zobrazení článku:2276)

Poradna zahrada: Jabloně Rubín - poškození kůry stromu - Odborníci vám radí - Aktuálně poradna zahrada: Jabloně Rubín - poškození kůry stromu. Dotaz z rubriky Poradna zahrada: Dobrý den, u jabloně Rubín mi přes zimu zmizela větší část kůry kmenu těsně u země (zřejmě hlodavci). Jedná se o starší strom s průměrem kmenu asi 15 cm. Část kůry zbyla jen asi na 1/4 obvodu. Je šance že kůra opět doroste, nebo je potřeba stromu nějak pomoci? ... (vloženo:19.10.2006, počet zobrazení článku:738)

Poradna zahrada: Ovocné stromy jabloň a vinná réva - Odborníci vám radí - Aktuálně poradna zahrada: Ovocné stromy jabloň a vinná réva - tipy, rady. Dotaz z rubriky Poradna zahrada: Dobrý den, posílám vám fotografie ovocných stromů (jabloň a vinná réva stolní). Potřebovala bych poradit co mám s těmito stromy dělat. V případě jabloně mám ji pokácet nebo je možné ji uříznout na jaře ... (vloženo:6.11.2006, počet zobrazení článku:1694)

PORADNA ZDRAVÍ: Jedno jablko denně pro zdraví - Naše babičky říkávaly, že ten, kdo sní denně jedno jablko, nepotřebuje lékaře. Je dokázáno, že konzumace jablka pročišťují organismus. Pokud máte zdravotní potíže s aterosklerózou, vysokým krevním tlakem, poruchou látkové výměny, onemocnění jater a ledvin, pak by neměly jablka chybět ve vašem jídelníčku. (vloženo:31.10.2003, počet zobrazení článku:1540)

S nůžkami a kalendářem - Řez okrasných dřevin ve správnou dobu je předpokladem zdárného růstu. Zaměříme se na jednotlivá vegetační období roku, na skupiny rostlin a termíny pro jejich nejvhodnější řez. (vloženo:29.10.2003, počet zobrazení článku:6515) jdi na článek
Sázíme okrasné a ovocné dřeviny - Ve většině zahradnických center tvoří největší část sortimentu okrasné a sezonně i ovocné dřeviny. Protože patří prakticky po celý rok k nejprodávanějšímu zboží, přinášíme v tomto článku několik praktických informací o správné výsadbě ... (vloženo:29.10.2003, počet zobrazení článku:5558)

SYMBOL ZDRAVÍ A ŠTĚSTÍ: Jmelí bílé (Viscum album.) - Vidličnatě větvený poloparazitický keřík kulovitého tvaru, který roste na kmenech a v korunách hostitelských dřevin; až kolem 1 m vysoký. Listy má kožovité, stálezelené tvaru podlouhle vejčitého, někdy jsou nažloutlé. Nenápadné nazelenalé nebo nažloutlé květy vyrůstají od února do dubna v rosochách větví, samčí a samičí na ... (vloženo:15.12.2004, počet zobrazení článku:1409)

TIP PRO ZAHRADU: Konec zimy v barvách svíd - Naše zimy mají své vrtochy a nenechávají nás o tom ani trochu na pochybách. Je jistě hezké prožívat krásu ojíněných holých větví, suchých stébel trav nebo pohled na ničím nenarušený prašan po ránu. Přiznejme si ale, že se na většině našeho území jedná nanejvýš o několik dnů zimních krás a naše „zimní zahrada“ by snesla trochu barev. ...
(vloženo:17.3.2005, počet zobrazení článku:3001)

TIPY A RADY: Působení mrazu na ovocné stromy - Pro ovocné stromy začíná období, kdy třeba udělat preventivní opatření, abychom měli v dalším období zdravé stromy a měli jsme bohatou úrodu. Od ledna do dubna se teplota pohybuje ... (vloženo:29.10.2003, počet zobrazení článku:2563)

TIPY PRO ZAHRADU: Jabloně okrasné – Malus sp. div. (okrasná zahrada) - Jsou to malé až středně vysoké stromy nebo keře s vejčitými nebo eliptickými, rozmanitě vybarvenými listy. Květy jsou jednoduché i poloplné, čistě bílé nebo v různých odstínech růžové, tmavě rudé nebo nafialovělé. Malvice mnoha kultivarů botanických okrasných jabloní se odlišují množstvím, velikostí, tvarem, barvou a ... (vloženo:20.11.2004, počet zobrazení článku:2352)Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.