Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2007-05-14 16:12:50 | zobrazeno: 26042x
obr
Jehličnany a choroby jehličnanů. Ošetření postřikem.

Jehličnany: Choroby jehličnanů - ošetření postřikem Jehličnany: Choroby jehličnanů - ošetření postřikem

Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:
Jehličnany: Choroby jehličnanů Dobrý den, máme na chalupě nedaleko Jindřichova Hradce stálezelený jehličnan (snad cypřišek) starý přibližně 40 let. Letos na jaře se na něm objevily nezvyklé hroznovité útvary skořicové barvy, uvnitř rosolovité, z nichž některé již opadaly a zanechaly na větvi jakési zduřelé jizvy. Nevím zda z přiložených snímků něco poznáte, ale zajímalo by mne, jestli se jedná o chorobu, nějakého cizopasníka či něco normálního, a jak se máme zachovat. Děkuji Vám za každou informaci. Mgr. Pavel Fojtík, Praha

Odpověď:
naše tipy rady:Jedná se o rez . Použijte přípravek Baycor a na podzim udělejte alespoň dva postřiky v rozmezí dnů.
Odborný poradce:  Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

Hobbyzahrada.cz vám radí: Jehličnaté dřeviny v zahradách - Cedr, modřín …

V předcházejících článcích jsme se zabývali nejpěstovanějšími a na druhy a kultivary nejpočetnějšími rody jehličnanů. Zmíníme se ještě o čtyřech rodech, které nejsou tak druhově rozmanité, ale v našich zahradách a parcích mají jistě své místo a uplatnění.

ARAUCARIA JUSS. - BLAHOČET
Jsou to zpočátku kuželovité stromy, které s přibývajícím věkem v přírodě od spodu vyholují a vytvářejí ploše kulovité koruny. Jejich domovem je jižní Amerika, kde dorůstají až padesátimetrové výšky. V našich podmínkách je možno pěstovat pouze kultivar Araucaria araucana, a však jen velmi omezeně. Je to sice velice atraktivní rostlina, ale u nás potřebuje při teplotách pod 10°C zimní kryt, jinak hrozí namrznutí rostliny.

CEDRUS LUIK - CEDR
Cedry jsou horské stromy dorůstající v domovině 40 - 50 m výšky. Koruny jsou široce kuželovité, nepravidelně větvené. Jehlice cedrů jsou uspořádané ve svazcích. Šišky rostou na větvích vzpřímeně jako u jedlí a mají soudečkovitý tvar.
Cedrus atlantica - cedr atlantský - pochází z pohoří Atlas. Z kultivarů se nejčastěji pěstují Aurea - mladé rostliny mají jehlice zabarveny do žluta a až později zelenají. Jedná se o pomalu rostoucí kultivar. Fastigiata - úzce kuželovitý strom s vystoupavými větvemi s šedozeleným zbarvením jehlic. Glauca - vzrůstný kultivar jako základní typ, ale zabarvený do stříbřitě modra. Glauca Pendula - převislá forma šedostříbřitě zabarvená.
Cedrus deodora - domovem je v Himalájích. Je choulostivější než předchozí druh. Dorůstá 30 - 50 m výšky. Jeho kultivary jsou však méně vzrůstné. Golden Horizonť - žlutozlatě vybarvený s horizontálně postavenými větvemi. Dorůstá 6 - 7 m výšky. Karl Fuchs - jedná se o šedomodře vybarvený kultivar nepravidelně větvený. Pendula - kultivar s převisajícími větvemi zeleně vybarvený.

LARIX X MlLL. - MODŘÍN
Jedná se o mohutné stromy 30 - 40 m vysoké. Větve mají v prstencích vodorovně rozprostřené. V půdě jsou stromy zakotveny mohutným kořenovým systémem. Opadavé jehlice jsou uspořádané na brachyblastech (zkrácených větévkách) do svazečků. Šišky jsou malé a nerozpadavé.

Larix deddua Mill. - modřín opadavý. Jedná se o náš domácí strom pěstovaný v parcích. Z kultivarů je nejvýznamnější Pendula, která dorůstá do výšky 8 i více metrů. Repens - převislá forma menších rozměrů než Pendula. Globus - kulovitě rostoucí, Tastigiata - sloupovitě rostoucí.

Larix kaempferii Sarg. - modřín japonský - v Evropě je to hoj-ně pěstovaný strom méně vzrůstný než náš domácí modřín, od kterého se liší také červenohnědým zabarvením větví a modřejším zbarvením jehlic. Z kultivarů se pěstují Blue Rabbit - vzrůstný kultivar s intenzivně modrozeleným zabarvením jehlic.

Tunnis, Wehleit, Woltedingen - zakrslé kultivary vhodné do malých výsadeb a skalek. Blue Dwarf - zakrslý, intenzivně šedomodré jehlice, Tiff Weeting - převislý, Diana - kuželovitá koruna s bizarně rostoucími větvemi.

METASEQUOIA MlKI EX HU ET CHENG - METASEKVOJE
Metasekvoje pocházejí z Číny a byly objeveny teprve v roce 1941. Jsou to vzrůstné opadavé jehličnany dorůstající výšky 35 m s kuželovitou korunou nepravidelně větvené. Kromě vytrvalých větévek rostou na stromech také větévky jednoleté se světle zelenými lístkovými jehlicemi, které na podzim celé opadávají. Jediný zástupce rodu Metasequioa glyptostroboides - metasekvoje čínská - patří mezi atraktivní dřeviny. Ke zdárnému růstu vyžaduje hlubší, vlhké a propustné půdy. Dobře snáší i městské prostředí. Z kultivarů je znám žlutozeleně zbarvený Goldruch, který je méně vzrůstný než původní druh.

Jehličnaté dřeviny mají své nezastupitelné místo v zahradách, parcích a domácí druhy i ve volné krajině. Z velkého množství rodů, druhů a kultivarů má každý možnost si vybrat a sestavit vhodnou kombinaci vyhovující jeho představám a požadavkům.

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahraduSouvisející články

Napadené listy muškátů

Na muškátech jsem objevila podivné hnědé kruhy. Muškáty se nacházejí na oknech v chladnější místnosti.

Blahovičník, Eucalyptus a jeho pěstování

Blahovičník, Eucalyptus foto napadených listů eukalyptu.

Choroby a škůdci ostružiníku

Pěstování ostružiníku a jeho choroby, škůdci jako vlnovník ostružiníkový.

Choroby jádrovin, rez hrušňová

Choroby jádrovin, rady a návody na Hobbyzahrada.cz, jak na rez hrušňovou.

Rakovinné bujení

Rakovinné bujení jabloní. K rakovinnému odumírání větví a kůry dochází většinou po neošetřeném řezu.

Usychající listy oleandru

Padlí révové na oleadru. Dobrý den, takhle mi začaly bělat listy oleandru. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz