Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2007-05-28 07:28:13 | zobrazeno: 37875x
obr
Pivoňky - dřevité pivoňky zásady pěstování. Pěstování pivoněk nejkrásnější trvalky kvetoucí na jaře právem náleží pivoňky.

Pivoňky - dřevité pivoňky - zásady pěstování

Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:
Pivoňky - dřevité pivoňky: Dostala jsem odkopek dřevité pivoňky, již sazený v květináči. Listy i poupata byla ovadlá, ostříhala jsem je až na nové mladé zárodky lístků. Teprve nyní jsem se dozvěděla, že množení odkopky je téměř nemožné. Mám se s ní rozloučit nebo přesadit a chovat se k ní jako k řízku? Děkuji.

Odpověď:
Pivoňky - dřevité pivoňky - zásady pěstování:Odkopek dřevité pivoňky je krajně výjimečný případ, třeba z pokusu o množení hřížením. Opravdu se ale pokuste zakořenit ji jako řízek, za výsledek však ručit nelze. Dřevité pivoňky se dosud množí většinou roubováním, divoké semenem.
Odborný poradce: Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

Hobbyzahrada.cz vám radí:
Pěstování pivoněk - nejkrásnější trvalky

Jistě mi mnoho z vás dá za pravdu, že mezi nejkrásnější trvalky kvetoucí na jaře právem náleží pivoňky. Pocházejí z jižní Evropy a hlavně z Asie. Velké obliby dosáhlo pěstování v Číně, kde se pěstují již po tisíciletí v nesčetných odrůdách.

V našich zahradách se pěstují pivoňky již od středověku. V minulosti byly nejvíce oblíbené plnokvěté formy, které se stále pěstují a v poslední době se často objevují poloplné a jednoduché formy. Pivoňky mají velké květy a podle odrůd mohou mít průměr květů často i 15 cm a více. Jejich květy velmi příjemně voní a některé mají i léčivé účinky.

Začátkem května rozkvétá pivoňka úzkolistá (Paeonia tenui-folia), která má jemně stříhané listy (připomínající tvarem listy kopru). Květy jsou velké, plné, živé červené barvy. Dorůstá výšky až 50 cm - je ze všech pivoněk nejnižší. Působí velmi jemným dojmem. Je poměrně málo známá a jen ojediněle pěstovaná. Pro svou ranost a zvláštní krásu by si zasloužila většího rozšíření.

Asi v polovině května rozkvétá pivoňka lékařská (Paeonia officinalis), která je robustnější, má velké leskle zelené listy a dorůstá výšky až 80 cm. Květy má nejčastéji plné karmíno-vě červené a silně vonné. Vzácnější jsou formy s květy růžovými a bílými. Je stále velmi oblíbenou a často pěstovanou květinou na venkovských zahradách.

Od druhé poloviny května až do konce června rozkvétá pivoňka čínská (Paeonia lactiflora), která má největší množství barevných odstínů od bílé barvy přes růžovou, červenou až po fialovou. Ze všech pivoněk je nejmohutnější, dorůstá výšky až 100 cm. Má velké množství odrůd s poloplnými a plnými květy. Na květních stoncích vyrůstají postranní poupata, která rozkvétají postupně a doba jejich květu se podstatně prodlužuje. Čínské pivoňky mají některé odrůdy pozdní, rozkvétající až koncem června a začátkem července.

Pivoňky vyžadují hlubokou živnou půdu, přiměřeně vlhkou. Občas snesou i sucho, ale zamokřené půdy pro ně nejsou vhodné. Milují slunné polohy, ve stínu sice dobře rostou, ale málo kvetou a nadměrně se vytahují do výšky. Vyžadují dostatek prostoru, aby se mohly dobře vyvíjet.

Před výsadbou musíme půdu zrýt až do hloubky 70 cm, protože pivoňky mají mohutné kořeny a hluboko zakořeňují. Půdu vylepšíme přidáním dobrého kompostu, případně zetle-lým chlévským hnojem. Při výsadbě se velice osvědčilo přidat do země Rohosku, která se pozvolna rozkládá a dlouhou dobu bude pivoňky zásobovat živinami.

Pivoňky nejčastéji množíme dělením trsů koncem srpna až začátkem září. Trsy opatrně rozdělíme tak, aby každá část měla několik oček a silné nepoškozené kořeny. Je velmi důležité, abychom pivoňky zasadili správně. Vrcholová očka musí být maximálně 3 cm pod povrchem půdy. Hluboká výsadba způsobuje, že pivoňky málo a špatné kvetou. Před příchodem zimy je dobré přidat na čerstvě vysazené rostliny asi 10 cm vrstvu zeminy jako ochranu proti mrazům. Na začátku jara musíme tuto zeminu od oček odstranit. V dalších letech pivoňky nezakrýváme, protože jsou u nás zcela mrazuvzdorné. Pivoňky začínají kvést druhým až třetím rokem po výsadbě. V půdě se potřebují usadit. V dalších desetiletích nám budou bohatě a pravidelné kvést. Pivoňky patří k nejodolnějším trvalkám. Na jednom místě mohou žít a kvést až 78 let.

Aby nám stále bohatě kvetly, musíme je pravidelně přihnojovat, protože za tak dlouhou dobu života půdu kolem sebe značně vyčerpávají. Na jaře pivoňky přihnojujeme AGRAbiominem na růže, jelikož toto hnojivo vyhovuje svým složením potřebám těchto rostlin. Velice se také osvědčilo zalít několikrát za vegetační sezónu pivoňky hnojivem AGRAkrystal pro kvetoucí rostliny. Pokud použijete tyto dvě harmonicky sladěná hnojiva, pak budete jistě spokojeni s výsledky svého pěstitelského úsilí. Každým rokem vytvářejí velké množství nadzemní hmoty a jestliže chceme, aby nám pivoňky bohatě kvetly, je přihnojování výše uvedenými hnojivy nepostradatelné. Každoroční údržba spočívá v odstraňování nadzemních částí na podzim, jarním přihnojováním a minimálním odplevelováním, protože svým mohutným vzrůstem potlačí většinu plevelů.

Dobu květu můžeme prodloužit až na dva měsíce, když zvolíme správné druhy a odrůdy, které dobou květu na sebe budou navazovat. Pro barevnou krásu svých nápadných květů a nenáročnost si pivoňky zaslouží většího rozšíření. Např. v USA jsou dodnes pivoňky velmi oblíbeny a existují tam spolky přátel pivoněk, kde jsou pěstovány v nesčetných kultivarech. Pro svou velkou životnost jsou velmi cenné a v současných nově budovaných rodinných zahradách, městských parcích, lázeňských a jiných zařízeních jsou nepostradatelné. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZDalší najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu



Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.