Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 22:39:59 | zobrazeno: 8786x
obr
Bylinky získávají stále větší popularitu nejen díky svým léčivým schopnostem. Od nástupu průmyslové revoluce pozorujeme v naší společnosti prosazování návratu k přírodě.

LÉČIVÉ ROSTLINY:
Bylinky - o síle divokého koření


Bylinky získávají stále větší popularitu nejen díky svým léčivým schopnostem. Od nástupu průmyslové revoluce pozorujeme v naší společnosti prosazování návratu k přírodě. Dříve žila většina populace na venkově, uprostřed přírody a i ve městech bývalo mnohem více stromů a květin. Ovšem většina lidí nechce, a ani nemůže odejít z měst od civilizačních výhod a začít žít uprostřed přírody, živit se zemědělstvím a či snad dokonce sběrem divoce rostoucích rostlin. Nabízí se ale možnost vytvořit si kousek přírody doma na stole, za oknem, na balkoně a těm šťastnějším i na zahradě.

O to se ostatní mnozí již pokoušejí a určitě si nevedou špatně. Proč však nespojit krásu s užitkem? Koření a léčivé rostliny jsou nejen krásné, ale v neposlední řadě poskytují i užitek jak přímo v kuchyni, kde je lze přidávat k přípravě čajů a přísad do koupelí, tak i nepřímo tím, že většinou krásně a přitom nevtíravě voní. Tím nám nenápadně zlepšují náladu a zároveň uzdravují na těle i duši. Další výhodou těchto rostlin je jejich mrazuvzdornost a s výjimkou rozmarýnu je proto můžeme přechovávat bez zvláštních opatření i venku mnoho let.

Při nákupu rostlin vybírejme třeba podle toho, zda je chceme používat jen pro okrasu a vůni, nebo na přípravu čajů či přímo v kuchyni jako koření do jídel a salátů. Jako okrasné můžeme použít všechny druhy od různých tymiánů, mateřídoušek, dobromysle přes šalvěje, máty, saturejku, yzop až třeba k naťové petrželi či pažitce. Na čaje více využijeme máty, šalvěje, mateřídoušky nebo meduňky, v kuchyni nejvíce použijeme petržel a pažitku. Toto třídění je však velice nepřesné, protože čaj můžeme připravit i z petrželky, šalvěje a mateřídoušky a i ostatní bylinky můžeme přidat do jídel. Záleží jen na naší choti a náladě ..

Důležitější je třídění podle nároků na pěstování. Některé, například petrželka, máty i meduňka, chtějí výživnou a vlhčí půdu a nepotřebují plné slunce. Jiné - například pažitka, šalvěje nebo řimbaba - rostou dobře v sušší a chudší půdě, ale i ve vlhčí a výživnější, jak na slunci ta v polostínu. Tymiány, mateřídoušky a například dobromysl mají raději suchou málo živnou půdu a plné slunce. V takových podmínkách rostou rostliny přirozeně, jejich vzhled je obdobný jako v přírodě a obsahují správné množství vonných látek.

Rostliny můžeme v případě potřeby udržovat v optimálním stavu stříháním. To je obzvlášť vhodné u pažitky, aby nekvetla, ale vytvářela stále čerstvé, šťavnaté lístky. Další velkou výhodou koření a bylinek je skutečnost, že nejsou skoro vůbec napadány škůdci a chorobami. Výjimečně se na některých mohou vyskytnout mšice - například na řimbabě - nebo molice na mátách či šalvějích, za vlhkého léta pak také částečně padlí. Pokud jsou však rostliny v dobrém zdravotním stavu, většinou se útoku škůdců a chorob ubrání …

Ve starověku prý každý, kdo vypil čaj z mateřídoušky, mohl spatřit tančící víly. Přestože však v dnešní době víl ubylo a ani jiné pohádkové bytosti asi po vypití čaje už neuvidíme sou kouzelnou sílu si "divoké koření" udrželo do dnešní doby - můžeme se jím sami léčit, nebo se pokusit například získat přátelství či dokonce lásku vyhlédnuté bytosti tím, že jí darujeme vázanou kytičku těch kouzelných květinek a nebo ji přidáme do jídla, pití či pod polštář vhodnou voňavou větvičku té správné bylinky. A protože se všechny tyto rostliny snadno a dobře množí, můžeme svým dílem přispět k šíření zdraví, lásky i štěstí. DOPORUČENÍ PŘÁTELŮM ( zdroj www.szc.cz )

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko napěstování



Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.