Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 22:47:09 | zobrazeno: 24965x
obr
Okrasné trávy - Druhy, odrůdy, pěstování. Využití okrasných trav je skutečně mnohostranné a sortiment je dostatečně široký a záleží jen na nás, které druhy a odrůdy si do zahrádky vysadíme.

OKRASNÉ ROSTLINY:
Okrasné trávy - druhy, odrůdy, pěstování, ...


Využití okrasných trav je skutečně mnohostranné a sortiment je dostatečně široký a záleží jen na nás, které druhy a odrůdy si do zahrádky vysadíme. Některé druhy vynikají okrasným dojmem zvláště v době kvetení a předčí i mnohé trvalky. I na podzim a v zimě jsou okrasné trávy půvabné, vytváří zajímavé a bizardní tvary. Při mnohočetnosti trav vždy najdeme vhodnou kombinaci s ostatními okrasnými rostlinami. Jestliže někde v zahradě vznikne mezera, vysadí se do ní jednoduše tráva, která ji ochotně zaplní.

Výběr druhů a odrůd
Hlavní podmínkou úspěšného pěstování okrasných trav je dodržování zásad péče o tyto rostliny a zejména správný výběr druhů a odrůd pro dané stanoviště. Jen tak se nám trávy odmění svou neobyčejnou krásou.


Trávy na záhony trvalek

Vysoké druhy
- kavyl bradatý, kavyl obrovský, osinatec třínovitý, ovsíř vždyzelený, pampas dvoudomý, proso prutnaté, třtina (Calamagrostis x acufiflora), vousatec

Polovysoké a nižší druhy
- kostřava, lalang válcovitý, ostřice Buchananova, pěchava vápnomilná, třeslice prostřední, zlatovous

Trávy do bažiny
chrastice rákosovitá, ostřice Grayova, ostřice Hudsova, ostřice muskingumenská, ostřice nedošachor, sitina, skřipenec jezerní, spartina pectinata, blochan vodní

Trávy pro stín a polostín
bezkolenec, bika ladní, bika lesní, kostřava ovčí, metlice srstnatá, ostřice Morrowova, ostřice převislá, ostřice ptačí nožka, pěchava Heufflerianova, třtina (Calamagrostis x acutiflora)

Zásady pěstování
A nyní několik rad pro pěstování okrasných trav. Trávy se bezpodmínečně vysazují na jaře. Při výsadbě na podzim je tvorba kořenů téměř nepatrná. Sazenice se nesmějí dávat příliš hluboko, protože hrozí nebezpečí hniloby. Sází se proto trochu nad úrovní půdy. Hustota výsadby závisí na druhu a odrůdě, ale v žádném případě se nevysazují moc hustě, protože by se nemohly dobře rozvíjet. Většina (kromě vodních a bažinatých) nesnáší mokro, a to zvláště v zimě. Proto je vhodné postarat se o dobrou drenáž půdy.

Vzrostlé trávy se seřezávají teprve na jaře. Suchá stébla působí v zimě jednak ozdobně a jednak chrání rostliny před přílišným vlhkem. Stébla omezují také pronikání vody do dutin rostliny a tak snižují nebezpečí úhynu.

Okrasné trávy lze na jaře snadno množit dělením. Doporučuje se část trsu nejdříve vysadit do hrnků s písčitohumózní zemí a teprve po zakořenění přesadit do volné půdy. Druhy vyznačující se bujnou tvorbou kořenových odnoží se musí držet na uzdě. Vysadíme je proto do velkých hrnků a i s nimi zapustíme rostlinu do půdy.

Některé druhy okrasných trav vyžadují na zimu kryt. Například pampas dvoudomý a ozdobnice čínská jsou citlivé na vlhko a nízké teploty. Proto se na zimu jejich stébla svážou a spodní části rostlin se proti holomrazům přikryjí listím, popřípadě jehličím. Někteří pěstitelé ještě pro jistotu postaví nad rostlinami stříšku.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Okrasné trávy - Druhy, odrůdy, pěstování
pěstování , trávy, okrasné trávy, pěstování trávy



Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.