Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 22:58:59 | zobrazeno: 21215x
obr
Letničky do truhlíků, na záhony - Již nyní je doba myslet na příští sezónu. Připravili jsme pro zahrádkáře a milovníky květin celou řadu inspirací jaké rostliny jsou vhodné do truhlíku, na záhony, k sušení, pnoucí, dvouletky i trvalky.

Letničky do truhlíků, na záhony

Již nyní je doba myslet na příští sezónu. Připravili jsme pro zahrádkáře a milovníky květin celou řadu inspirací jaké rostliny jsou vhodné do truhlíku, na záhony, k sušení, pnoucí, dvouletky i trvalky.

Zkušení zahrádkáři si mohou vypěstovat nádherné velkokvěté begonie ze semen, stejně tak jako oblíbené a všestranně použitelné "ledovky", což jsou begonie stálekvetoucí. Značné nároky na pěstování má také eustoma, která má krásné bílé květy, růžové či fialové však jsou dostatečnou odměnou za vynaložené úsilí. Další okrasnou rostlinou, u které je pěstování ze semen málo obvyklé, je barevná kopřiva - kopřivěnka zkřížená, která je ozdobná především listem a dá se použít k záhonové výsadbě, do mís, do truhlíků a jako hrnková.

Také laskavec tříbarevný je okrasný listem a uplatní se ve skupinových výsadbách i jako solitera. Další rostlinou, která upoutá zbarvenými listy, je dvouletka pryšec vroubený. Listy i listeny má bíle panašované, velmi dobře se vyjímají v kombinaci s tmavě zbarvenými letničkami. Ve skupinových výsadbách i jako solitera se uplatní luštěnice trnitá, velmi zajímavá keřovitá letnička.

Příjemnou vůní potěší tabák křídlatý, vyšší letnička, jejíž květy se otevírají v noci.

S modrou barvou se u letniček nesetkáváme často. Modře zbarvená šalvej pomoučená je méně známý druh šalveje. Velmi dobře se uplatní ve skupinové výsadbě.

Úplnou novinkou na trhu je rostlina kosmídie (Cosmidium burridgeanum). Letnička 60-65 cm vysoká, kvetoucí od června do srpna jednoduchými osmičetnými květy v barvě zlutooranžové s hnědou skvrnou. Na jedné rostlině jich vykvétá a 50 ! Použití je k záhonové výsadbě i k řezu.

Květinou vhodnou do mís a truhlíků je všelicha iberkolistá, která však špatně snáší déšť. Méně známou rostlinou vhodnou do truhlíků a závěsných nádob je poléhavá nolana, jejíž květy jsou zbarveny modře a mají běložlutý jícen. Podobné použití i charakter růstu má sanvitálie plazivá, která má květy žlutě s černým středem. K nižším letničkám řadíme klanokvět (30 - 50 cm) s využitím v záhonové výsadbě i jako solitera do skalky, případně k osázení květinových mís a truhlíků. Méně známou plamenkou je odrůda cuspidata, 15 - 20 cm vysoká, s třepenitými jakoby hvězdičkovitými květy v pestré směsi barev. Dá se použít do záhonových výsadeb, k osázení skalek i zídek.
Na skalku je vhodný i vytrvalý mák nahoprutý, jehož krása je sice krátkodobá, nicméně pestrá paleta barev potěší každé oko. Nádhernou modrou barvou upoutá povíjnice - nebesky modrá, pnoucí letnička s atraktivními velkými květy. Zatím neznámou popínavou letničkou je srdcovnice, jejíž květy jsou naopak naprosto nenápadné, zajímavé jsou však plody, měchýřkovité tobolky.

Až se zima zeptá, co jste dělali v létě, můžete s klidným svědomím prohlásit, že jste sušili. Co je vlastně vhodné pro suché vazby. Slaměnka křídlatá s drobnějšími bílými květy se žlutým středem je již dostatečně známá, stejně tak jako žlutý břinek roční. Atraktivní v suché vazbě jsou penízky měsíčnice roční. Zajímavý a efektivní tvar tobolek mají obě černuchy - východní a španělská.

Pro čerstvou i suchou vyzbu je téměř nepostradatelný šater lepý, tentokrát s růžovými květy. V čerstvém i suchém stavu se velmi často do vazeb používá bělotrn, trvalka podobná bodláku vyniká modrofialovými kulatými palicemi.

Velmi vhodné pro vazby jsou okrasné trávy jako je proso vláskovité a robustní čirok.

Věříme, že jsme pro vás připravili zajímavý přehled pro nadcházející sezónu.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Letničky do truhlíků, na záhony
pěstování , letnicky, letničky do truhlíku, letničky do záhonůSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.