
Okna a balkony vašeho domu nemusejí zdobit jen letničky. Naše zahrada se neskládá jen z trávníku, skupin stromů a keřů, květinových rabat a záhonů se zeleninou. Jsou tu též exponovaná místa, odpočinkové kouty, ohniště, cesty, drobné stavby a dominantní může být na zahradě obytný dům, zvláště pokud jeho balkon či okna zdobí rozkvetlé truhlíky.
Kromě běžných letniček lze truhlíky osázet i trvalkami. Nekvetou sice tak dlouho jako letničky, ale pěstovány v nádobách mohou být použity v době jejich největší krásy zcela stejně jako petunie či muškáty. Dům navíc nemusí na svůj háv čekat až na dobu, kdy pomine nebezpečí mrazíků, protože trvalky jako přirozená součást naší flory přečkají i mírnější mrazy, takže je lze do oken instalovat už koncem zimy. Osázet truhlík, květník či mísu trvalkami je stejně pracné jako letničkami. Trvalky však přežijí zimu, zpravidla zapuštěné i s nádobou v zahradě. Jedinou prací může být odstranění starých výhonů. Pak už jen počkáme na vhodnou dobu, kdy trvalky pěkně nakvetou, a nádobu umístíme do okna či na balkon. Substrát pro trvalky v nádobách by měl být dobře propustný. Stačí do kupovaných zahradnických substrátů přimísit třetinu písku, nejlépe říčního. Pro květiny, které jsou náročné na vláhu, lze do substrátu přimísit přípravek Stocksorb, který se v zemině znění v gel a je-li dobře rozmíchán, přijímá dokonce i vzdušnou vlhkost a přispívá tak k dobrému zásobení rostlin vodou. Pokud nejsou trvalky v nádobách vystaveny podmínkám skutečně extrémním (velký úpal, větrná poloha), stačí kontrolovat, zda netrpí suchem. Po odkvětu se nádoby s trvalkami uloží na vhodném místě v zahradě a nahradí se novými v plném květu.
KONEC ZIMY - slunce: Cemeřice (Heieborus orientalis, H. niger), vřesovce (Erica carnea v různých barvách), krokusy.
JARO - slunce: Plaménka (Phlox subulata, P. douglasii), tařička (Aubrieta deltoides), tařice (Alyssum saxatile a A. montanum), drobné kosatce (Iris verna a další), osivky (Draba lasiocarpa) aj. Pozdní jaro a přechod do léta nádherně oživí levízie v mnoha pastelových barvách. Polostín: Hořce (Gentiana clusii), jaterníky (Hepatica triloba), petrklíče (Primula vuigaris, P. acaulis), lomikámeny (Saxifraga dedpiens). Použitelné velmi dobře jsou i nízké rhododendrony v širokém spektru barev. Také violky v mnoha druzích byste neměli opomenout, zvláště ne violku vonnou (Viola odorata 'Konigin Charlotte' s velkými květy pro menší vázičky). Stín: Jeffersonia dubia, sasanky (Anemone nemorosa, A. ranunculoides a A. robinsoniana).
LÉTO - slunce: Zvonky (Campanula carpatica, C. porteschlagiana, C. poscharskyana, C. bellidifolia, C. cochlearifolia), hvozdíky (Dianthus) krásnoočka (Coreopsis), stokesie (Stokesia laevis), drobná udatna (Aruncus aethusifolius), ale je možné použít skutečně velké množství nízkých trvalek. Neměli bychom zapomenout na vřesovce (Erica tetraiix a E. vagans) a ranné vřesy (Caluna vulgaris). Výčet možností přesahuje prostor daný tomuto článku.
Polostín a stín: Kejklířky (Mimulus luteus M. cardinalis a M. cupreus) kvetou bezvadně i ve stínu až do zámrazu a samy se do truhlíků vysemení. Letní hořce (Gentiana scabra, G. Hascombensis), nízké lilie v mnoha barvách a kultivarech a řada dalších cibulovin. Nádherným doplňkem truhlíků pro stinná místa jsou nízké bohyšky (Hosta) s nádherně vybarvenými listy a květy modrými nebo bílými.
PODZIM - slunce: Vřesy (Caluna vulgaris) vás budou i dále provázet podzimem. Rovněž stokesie, drobné chryzantémy v mnoha barvách, nízké kultivary aster (Aster dumosus) budou krášlit vaše vstupy do domů, okna d balkony a lze z nich sestavit skupiny barevně velmi rozmanité. Polostín a stín: Zde nesmíme zapomenout na podzimní hořce (Gentiana ze skupiny sino-orna-ta), čechravy (Astilbe - nízké kultivary), podzimní venkovní bramboříky (Cydamen hederifolium). Pro všechna období neopomeňte vytváření skupinky ozdobit drobnými, vytrvalými trávami, které v osázení tvoří významný neutrální prvek. Na zimu pak uložíte rostliny v nádobách do zahrady a pokud je to možné, zapustíte je do písku. Až se rostliny v nádobách rozrostou, můžete je klidně nařízkovat nebo rozdělit pro přátele, kteří takový prostý dárek ocení. Stěhovavá zeleň vám ale poskytne ještě jednu výhodu. Rostliny v nádobách po čase mohutně narostou. A to je okamžik, kdy takto pěkně narostlou rostlinu z nádoby vyklepnete a vysadíte si do zahrady pěkně urostlý exemplář, který už je na záhonu skutečně vidět. ( zdroj www.szc.cz )
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
pěstování, pěstování zeleně, zeleň
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.