
Řez okrasných keřů - tipy, rady
Ošetřování dřevin tvoří nejenom zálivka, v případě potřeby přihnojování a odstraňování odkvetlých květů, ale i správný řez. Mnozí zahrádkáři se zde dopouštějí mnoha chyb. Nemají dost znalostí a nesprávně provedeným řezem anebo opomenutím tohoto zákroku se připravují o optimální vzhled a květenství jednotlivých dřevin.
Řez okrasných keřů
Úkolem udržovacího řezu okrasných dřevin je posílení životnosti, květuschopnosti a dobrého zdravotního stavu olistění. Tímto napomáháme keřům k tomu, aby vyrostly do svého přirozeného a funkčního tvaru a aby si i tento tvar udržely. Způsob provedení tohoto řezu ovlivňuje znalost doby a místa tvorby květních orgánů u jednotlivých druhů keřů. U jedné skupiny keřů jsou květní orgány založeny v pupenech již na konci vegetace, druhou skupinu tvoří keře, kde květní pupeny vznikají na letorostech a bezprostředně po svém zformování vykvétají. Znalost těchto zákonitostí je důležitá například k tomu, abychom se nevhodným řezem nepřipravili o kvetení rostlin. Řez keřů není zdaleka tak složitá záležitost, jak by se na první pohled zdálo. Dřeviny začínáme řezat nejlépe začátkem zimy a při vhodném počasí pokračujeme celé zimní období. Teplota vzduchu by neměla být nižší než -5 °C. Řez kteréhokoliv orgánu dřevin má být veden tak, aby vznikla co nejmenší hladká rána, která se přirozeně zacelí rychleji než rána podlouhlá, rozštěpená anebo s natrženou kůrou. K řezu používáme ostré nářadí. Keře neřežeme zásadně motorovou pilou. Řezné rány malých průměrů není nutno ošetřovat, větší rány zakryjeme štěpařským voskem nebo latexem.
Skupinové výsadby
Listnaté dřeviny, které tvoří skupinové výsadby, upravujeme zimním řezem tak, aby se vzájemně v zápoji netísnily, aby vynikl jejich přirozený tvar a aby dokonale využily dostatek světla a vzduchu.
U některých druhů dřevin můžeme provádět i úpravy tvarů, které jsou pro daný keř přísně individuální. Tímto řezem nejenom podporujeme výraznější kvetení, rovnoměrnější růst, ale i dekorativní funkci dřeviny. Například u svídy provádíme každoročně na konci zimy zpětný řez, který není nutný, avšak řežeme pro zimní vybarvení letorostů. Některé druhy skalníků a dřišťálů neřežeme pro jejich plody, které zůstávají na rostlinách dlouho do zimy.
U půdokryvných druhů třezalek provádíme řez každoročně v předjaří těsně u země a tím podpoříme výraznější kvetení.
Pro bohatější květenství a pro podporu tvorby nových výhonů, provádíme u šeříků a opadavých druhů azalek vylamování odkvetlých lat.
U mochny získáme kompaktní růst každoročním jemným řezem (průklest) a u druhu P. fruticosa je žádoucí radikální zmlazení jedenkrát za 4-5 let.
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Řez okrasných keřů
pěstování , keře, okrasné keře, řez okrasných kerů
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.