Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 23:42:12 | zobrazeno: 10711x
obr
Koření na zahrádce. S používáním různých druhů koření se začalo už v dávné minulosti. Je dokázané, že už pračlověk hledal rostliny vhodné k ochucování pokrmů.

Koření na zahrádce

S používáním různých druhů koření se začalo už v dávné minulosti. Je dokázané, že už pračlověk hledal rostliny vhodné k ochucování pokrmů. Získané zkušenosti obohacené stále novějšími poznatky se dědily z generace na generaci a naše babičky většinu druhů koření nejen znaly, ale dokázaly si je i vypěstovat ve svých zahrádkách.

Kopr
Je jednou z nejstarších plodin, které se používají při úpravě mnohých jídel. Sbírá se hlavně nať, která se využívá v čerstvém stavu, ale i sušená nebo zmražená. Charakteristické aroma mu dodávají éterické oleje. Tato jednoletá, asi jeden metr vysoká rostlina nemá zvláštní nároky na pěstování. Pro sběr čerstvé natě vyséváme osivo hustě do řádků vzdálených dvacet centimetrů přímo na trvalé stanoviště. Vegetační období při polním pěstování je asi dva měsíce.

Celer listový
Donedávna byl u nás neznámou zeleninou. V posledních letech se jeho obliba při přípravě jídel zvyšuje. Rostliny jsou velmi vzrostlé, bohatě olistěné a podobají se celeru bulvovému. Výška listů přesahuje v příznivých podmínkách i šedesát centimetrů. Nať se vyznačuje vysokým obsahem kyseliny askorbové (vitamin C), betakarotenu, bílkovin a minerálních látek, zejména fosforu, železa a vápníku. Pěstuje se podobně jako celer bulvový. V malém je možné ho rychlit v truhlících za okny nebo ve světlých vytápěných místnostech.

Bazalka pravá
Oblíbená zahradní a květníková kořeninová rostlina. Je bohatě aromatická s příjemnou, trpkou vůní a pikantní chutí. Obsahuje éterické oleje, třísloviny a hořké látky. Bazalka je všeobecně známé koření, které se používá především v náročných kuchyních. Pěstujeme ji z přímé setby nebo předpěstováním sazenic, které koncem dubna až začátkem května vysadíme na vzdálenost dvacet až třicet centimetrů. Sazenice můžeme vysadit i do truhlíků na balkón.

Libeček
Pro typickou kořenitou vůni ho pěstitelé na-zývají také magi koření. Jde o trvalku, která vydrží na jednom místě deset až patnáct let. Její tmavě zelené dělené listy připomínají listy celeru. Rostlina dorůstá až do výšky dvou metrů a je odolná proti mrazu. Vypěstujeme ji z přímého výsevu na záhoně v polostínu. Během vegetace použijeme jako koření čerstvé listy, pro použití v zimě je postupně sušíme.

Petržel kadeřavá
Tvoří tmavě zelenou hladkou nebo kadeřavou nať vhodnou k rychlení i v zimním období. Listy petržele jsou cenné zejména pro vysoký obsah vitaminu C, betakarotenu a aromatických chuťových látek. Kadeřavá petržel není citlivá na mráz, je proto možné ji zasít už brzo na jaře přímo na záhon. Během vegetace ji sklízíme čtyřikrát až šestkrát, nať znovu doroste za čtyři týdny. Můžeme ji vysít i do květináčů, ze kterých lze sklízet po celou zimu.

Kmín kořenný
Známá, nenáročná a otužilá dvouletá, někdy až téměř metr vysoká bylina. Jako koření se využívá semeno s typicky silnou chutí, zejména k dochucení. Vzhledem k všeobecně velké spotřebě semen se v současnosti pěstuje ve velkém v zahrádkách i jako polní kultura, a to z přímého výsevu semen. Roste dobře i ve vyšších podhorských polohách. Pro úsporu místa se někdy vysévá jako předplodina. Vyzrálá semena obsahují silice, hlavně karvon a limonen.

Oregáno
Využívá se jako koření v čerstvém i sušeném stavu. Sbíráme výhonky červenavé barvy. Svým účinkem a vůní se podobá majoránce a mateřídoušce. Někdy se používá jako náhrada za majoránku zahradní. Koření obsahuje éterické oleje a hořké látky. Vypěstujeme ho z přímého výsevu semen na záhon nebo předpěstováním sazenic, které vysadíme v květnu na vzdálenost 30 x 15 cm. Sklízíme obvykle dvakrát až třikrát za vegetaci.

Saturejka
Jako koření i léčivou rostlinu ji vzpomínají už bylinkářské knihy ze 16. století. Svou kořeněnou vůní a chutí připomíná pepř. Pro všeobecné rozšíření a osobité aroma se pěstuje i v domácích zahrádkách. Používá se v čerstvém stavu i sušená. Nať obsahuje éterické oleje, třísloviny, silice a hořké látky.
Semena vyséváme koncem března až začátkem dubna přímo na záhon nebo do květníků. Po vyklíčení rostlin je třeba je rozsadit na vzdálenost osm až deset centimetrů. Nať sbíráme během kvetení, a to i několikrát.

Šalvěj lékařská
Zelené listy šalvěje lékařské byly už ve středověku ceněným kořením a léčivou bylinou. Rostlina je teplomilná, ale umí se aklimatizovat i v chladnějších oblastech. Vytváří 20 až 70 centimetrů vysoký trvalý voňavý polokeř. Vypěstujeme ji z přímého výsevu, z předpěstovaných sazenic nebo dělením starých trsů. Na jednom místě ji můžeme pěstovat pět až deset let. Sbíráme listy, případně řežeme nať několikrát během vegetace. (zdroj ww.scz.cz Ing. P. Szijartová)

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Koření na zahrádce
pěstování , zahrada, koření, druhy koření, pěstování koření



Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.