Ovocné dřeviny - Brusnice, Borůvky, Brusinky
Na naších zahradkách lze s dobrými výsledky pěstování i méně běžné druhy ovoce. Patří mezi ně například ovocné Rostliny z čeledi Vřesovcovitých (Ericaceae). Nejznámější vřesovcovité ovocné rostliny, vhodné pro pěstování, jsou Druhy rodu Brusnice (Vaccinium).
Vřesovcovité ovocné rostliny jsou polo, keře až keře s jednoduchými listy. V přírodě rostou v lesích od nížin do hor na kyselých půdách, často na rašeliništích. Vytvářejí velmi typická společenstva (vřesoviště, porosty borůvek a brusinek). Konzumují se nejen plody, ale i další části rostlin, mající léčivé účinky. Některé druhy jsou již dobře prošlechtěné. Jejich pěstitelskou nevýhodou jsou poměrně specifické nároky na půdní podmínky stanoviště.
Brusnice Všeobecně rozšířený planý druh rodu Brusnice (Vaccinium) je brusnice borůvka. Roste v nížinách, podhůří a v horách na rašelinách, ve smrčinách, borech i v klečovém pásmu. V zahradní kultuře se u nás pěstuje zejména borůvka chocholičnatá a brusinka velkoplodá. V menší míře se v zahradách objevuje i velkoplodá klikva. Borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) se často nazývá borůvka zahradní, velkoplodá nebo kanadská. V současnosti se nejvíce pěstuje v Kanadě, USA a v Evropě hlavně v Německu, Holandsku a Polsku. Je to vzrůstný, až 2 m vysoký keř (na rozdíl od naší domácí planě rostoucí borůvky, která je poléhavého růstu). Listy má opadavé, celokrajné, sytě zelené a lesklé. Květy jsou oboupohlavné se zvonkovitou korunou, v hroznech. Je cizosprašná a hmyzosnubná. Plody jsou ploše kulovité bobule měřící v průměru až 1,5 cm, s tmavě modrou ojíněnou slupkou. Dužnina je světlá, aromatická, podobně jako u našich borůvek. Po rozdrcení plodů však uvolňuje méně barviva, než planý druh. Bobule v hroznech dozrávají postupně v červenci až září. Také u nás rozšířený planý druh rodu Brusnice je brusnice brusinka (Vaccinium vifis-idaea). Roste často společně s borůvkami v borových a smrkových lesích, na chudších půdách a sušších rašeliništích od nížin až do vyšších poloh. Plody jsou korálově červené, lesklé bobule. Dužnina plodů je kyselá až natrpkle nahořklá. Brusinky dozrávají od července do září a jsou vhodné především na přípravu výborných kompotů (plody obsahují kyselinu benzoovou, proto se kompoty tolik nekazí. Odrůdy vhodné pro pěstování na zahradě jsou brusinka velkoplodá (Vaccinium macropcarpon) a brusnice vlochyně (Vaccinium uliginosum) - někdy se nazývá též vlochyně bahenní. V přírodě tvoří porosty na rašelinách a lesních mokřadech od nížin do hor. Keřík je podobný borůvce, ale je většinou statnější (dorůstá výšky 20-25 cm), s hnědavými větvičkami, s tužšími listy, vespod sít'natě žilnatými. Kvete v květnu až červnu. Bobule jsou modročerné, ojíněné, uvnitř bělavé a na rozdíl od borůvky mají bezbarvou št'ávu. Jsou sice jedlé, ale méně šťavnaté než borůvky a nejsou tak chutné (při konzumaci většího množství mohou u někoho dokonce způsobit bolesti hlavy a nevolnost).
Pěstování brusnic Borůvky: Především vyžaduji kyselou půdní reakci od 4 do 4,5 pH. Při jiných hodnotách půdní kyselosti se snižují přírůstky i plodnost, až rostlina úplně uhyne. I přes dostatečnou mrazuvzdornost nesnáší silnější jarní přízemní mrazy. Vyhovují jí vlhčí polopropustné půdy, slunce až přechodný polostín, rovina nebo mír~ svah. Nechtějí vysokou hladinu spodní vody. Nevhodné jsou uzavřené polohy s silnými a častými větry. V otevřených polohách tolik netrpí chorobami a škůdci a keře jsou celkově zdravější. Zahradní borůvky nejčastěji množíme dřevitými řízky a hřížením. Dřevité řízky řežeme v březnu asi 10 cm dlouhé. Zákořeňují při teplotě kolem 20 °C v substrátu z 3 dílů rašeliny a 1 dílu písku. Rašelinu Ize nahradit i borovou hrabankou. Méně často množíme bylinnými řízky, řezanými koncem července. Zakořeněné řízky nasázíme před zimou do květináčů a necháme je přezimovat v bezmrazém prostoru. Na jaře je vysadíme do volné půdy. Sazenice borůvek (tedy i ty zakoupené ve školce) se snažíme - podobně jako všechny vřesovcovité rostliny - vysazovat s neporušeným kořenovým balem. Před výsadbou pozemek zbavíme vytrvalých plevelů. Pro výsadbu je nutno připravit jámy nejméně 70 cm hluboké a 70 cm široké. Keře vysazujeme ve vzdálenostech 1 ,8-2 m od sebe, a to nejméně 2 různé odrůdy (kvůli dobrému opylení). Jámy naplníme substrátem, do kterého pak rostliny sázíme. Substrát připravíme ze 2 dílů neodkyselené rašeliny, 1 dílu vyzrálého kompostu a k tomu přidáme písek. Rašelinu můžeme nahradit hrabankou z borového lesa. Řez se v prvních třech letech po výsadbě neprovádí. Po uplynutí této doby řezem plodících rostlin podporujeme vývoj plodných letorostů, vyrůstajících z jednoletých loňských výhonů. Na koncích letorostů se zakládají hroznovitá květenství. Vzrostlý keř má mít 4-6 silných větví a pravidelně ho prosvětlujeme odstraňováním výhonů rostoucích dovnitř. Starší rostliny jednou za 8-10 let zmlazujeme. Plodnost keřů začíná ve 3. roce po výsadbě a při dobrém ošetřování je pravidelná. Borůvky dozrávají postupně od července do konce září. Plody mladších rostlin jsou větší než na starších keřích. Uspokojivě plodí 20-25 let. Dozrávající plody je třeba chránit jemnými sítěmi před ptáky.
Brusinky: Také brusinky, pěstované na zahradě, mají podobné nároky. na půdu, jako zahradní borůvky. Vyhovuje jim lehčí, kyprá, písčitohlinitá půda bez vápníku a dostatečně kyselá. Tyto podmínky se jí (stejně, jako u borůvky) vytvořit rašelinou a humusovým hnojivem. Daří se jim nejlépe na slunném stanovišti, ale snese i mírné zastínění. Vysazují se na jaře nebo na podzim 35-40 cm od sebe na místa upravené stejně, jako pro borůvku chocholičnatou. Obecně se dá říci, že pěstitelské podmínky brusinek, rostoucích ve volné přírodě, se příliš neliší od pěstování kulturních brusinek. Rozmnožování brusinky spočívá v dělení starších rostlin nebo řízkování vyzrálými řízky v srpnu. Řízky napícháme do rašeliny nebo listovky s příměsí písku. Zakoření asi za 6 týdnů.
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Ovocné dřeviny - Brusnice, Borůvky, Brusinky
pěstování , brusnice, borůvky, brusinky, pěstování dřevin
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.