Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2007-11-23 09:40:21 | zobrazeno: 12580x
obr
Fuchsie - Fuchsia balkónové květiny uskladnění přes zimu. Dotaz: Dobrý den, koupila jsem si převislou fuchsii a teď nevím co s ní na zimu. Mám ji ostříhat a dát do chladu? Odpověď: Já držím své fuchsie přes zimu v chladu na chodbě při 4-8 C a ostříhám je po oteplení na jaře.

Fuchsie (Fuchsia)- balkónové květiny uskladnění přes zimu

Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:
vzkaz od: jana 6.11.2007
Fuchsie (Fuchsia)- balkónové květiny uskladnění přes zimu. Dobrý den, koupila jsem si převislou fuchsii a teď nevím co s ní na zimu. Mám ji ostříhat a dát do chladu?

Odpověď: Fuchsie (Fuchsia) - balkónové květiny uskladnění přes zimu
Já držím své fuchsie přes zimu v chladu na chodbě při 4-8 C a ostříhám je po oteplení na jaře. Vždy mi shodí list a ten zametu. Takto držím fuchsie už i 30 let.
Odborný poradce: Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec


Hobbyzahrada.cz vám radí:

Balkónové květiny VI - Fuchsie (Fuchsia) výsadba, množení, …
Fuchsie dostala jméno po německém botanikovi Leonardu Fuchsovi/ 1501 - 1560 /který však tuto rostlinu nikdy nemohl spatřit, protože zemřel dříve než byla vůbec objevena. Fuchsie mají podobné nároky jako muškáty.Můžete je pěstovat i na zastíněných stanovištích. Pěstují se odrůdy vzpřímeného i převislého vzrůstu, s jednoduchými nebo plnými květy. Typické kombinace jsou červená a bílá, nebo červená a fialová. Jeji hlavní výhodou oproti muškátům je jejich schopnost přežít zimu na venkovním stanovišti,i když za určitých, níže uvedených podmínek v posledním odstavci.

Výsadba fuchsií :
od října obvykle uložíme fuchsie k mrazuvzdornému přezimování. Od poloviny dubna začínají růst v prostředí bez přitápění. Dostatečně zimovzdorné odrůdy vysazujeme obvykle od dubna do června. Kořenový krček má být asi 5 cm pod úrovní země.

Množení fuchsií :
rostliny můžeme množit řízkováním téměř po celý rok, ale nejvýhodnější je únor,březen a srpen. Vrcholové řízky mají být 5 - 8cm dlouhé, bez poupat nebo květů. Pícháme je do malých květináčků, naplněných směsí rašeliny s pískem. Při teplotě kolem 20stC zakoření obvykle za dva až tři týdny. Po zakořenění je přesadímedo větších kořenáčů a měkké výhony zaštipujeme, aby rostliny rozvětvily. V zimě by měly fuchsie růst pomalu, při teplotě asi 10stC.

Chcete-li mít opravdu pěknou keříčkovou fuchsii , počkejte až řízek zakoření a když doroste výšky 20cm, zaštípněte špičku rostliny.Tím podpoříte růst postranních výhonů. Také všechny nové výhonky vždy zaštípněte,když dorostou délky 15cm. Tvarovat fuchsie je snadné, pokud chcetemít rostlinu s kmínkem, stačí vyholovat kmínek odstraňováním všech výhonů,pokud chcete, můžete tvarovat rostlinu do špalíru, či pyramidy, použijete-li vhodnou drátěnou oporu. Po zaštípnutí kvetou fuchsie za 8 týdnů.

Zálivka a přihnojování :
rostliny potřebujídobrou a na živiny bohatou zeminu. Kvetou stejně dobře ve stínu jako naslunci, na jaře a v létě potřebují hodně vody. V době plného růstu, oddubna do září přidáváme každých 14 dní do zálivky vícesložkové minerální hnojivo. Pozor na koncentraci, při předávkováníhrozí nebezpečí spálení listů. Doba kvetení : fuchsie kvetou zvláště dlouho. Některé druhy by dokonce kvetly celoročně, kdyby teplota neklesla pod 13stC a doba osvitu byla alespoň 12 hodin. Fuchsie je rostlina dlouhéhodne / na rozdíl např. od chryzantém, ty jsou na tom opačně /. Kvetení rostlin můžete vyvolat třeba i tím, že ve skleníku v noci na hodinu rozsvítíte světlo a tím rostlinám rozdělíte noc na dvě části.

Přisvěcování rostlin lze využívat i k ovlivňování násady postranních výhonůu sazenic apod. Jinak kvetou fuchsie od května do října. Některé robusní odrůdy, jako např. " Margaret " kvetou celé vegetační období. Jejich schopnost kvést a vytrvalost na venkovním stanovišti zatím žádná rostlina nepřekonala.

Choroby a škůdci:
ve vlhkém a nepříliš světlém prostředí se na fuchsii může objevit plíseň šedá, zde je na místě zákrok některým fungicidem .

Mrazuvzdornost:
pokud mráz spálí nadzemní části, které bývají odolné až do minus 7st.C , rostliny nasadí v příštím roce od kořenů nové výhony. Pokud chcete přezimovat fuchsie venku, dejte je na dno jámy 50cm hluboké , kterou použijetena jaře pro výsadbu např. jiřin a zakryjte jámu slámou a shora přikryjte.

Autor: Josef Hejduk www.pelargonie.cz

Další najdete pomocí vyhledávání na webu www.hobbyzahrada.cz

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz


Tip:
Akce, Slevy, Výprodeje
Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.