Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 23:57:17 | zobrazeno: 9068x
obr
Okrasné řebříčky - Achillea. Nenáročná, odolná rostlina v široké škále barev, která v posledních letech okouzlila mnoho zahrádkářů.

Okrasné řebříčky - Achillea

Nenáročná, odolná rostlina v široké škále barev, která v posledních letech okouzlila mnoho zahrádkářů.

V posledních letech se totiž na trhu objevila řada zajímavých odrůd okrasných řebříčků (Achillea). Tato květina, kterou jsme dřív byli zvyklí vídat jen na lukách, mezích a také u cest, se na zahradě uplatní na nejrůznějších místech: nápadná talířovitá květenství vyšších odrůd výrazně oživí trvalkové záhony, mohou posloužit i jako lemování podél cest a nižší polštářovité řebříčky vypadají hezky na skalkách.

Nenáročná a odolná rostlina
Mnoho z nás ví, jak vypadá domácí řebříček obecný (Achillea millefolium), nesplete se, ani když uvidí některý ze zahradních řebříčků. Liší se od sebe hlavně nápadnou barevností květů. Některé důležité vlastnosti planého druhu si však zachovaly - robustnost, odolnost a pěstitelskou nenáročnost.

Kombinace barev
Byla vyšlechtěna široká barevná paleta odrůd. Vedle nejznámějších žlutých a bílých květů se vyskytují také odrůdy v pastelových tónech, v barvě terakoty, růžové nebo fialové, ale jsou také v tmavých, sytých odstínech.

Růžová, oranžová nebo sytě červená se v záhonech nejlépe uplatní v sousedství vhodných doprovodných rostlin. Žluté řebříčky můžete kombinovat se šalvějí nebo fialovým květenstvím šanty. Řebříčky v pastelových tónech působí však nejkrásněji mezi sobě rovnými odrůdami. Vysazujte proto společně více odrůd s jemně zbarvenými květy.Ve výčtu kombinací bychom mohli pokračovat, ale vám určitě dále poradí odborní prodejci.

Kolem květenství řebříčků je stále velmi živo, navštěvují je často motýli, lákají i užitečný hmyz, jako včely a čmeláky. Zato šneci, které odpuzuje silná kořenná vůně listů, se řebříčkům většinou vyhýbají. Právě proto řebříčky často poslouží jako olemování záhonů.

Stanoviště, výsev a květ
Mrazuvzdorný nenáročný řebříček nejlépe prospívá na slunných místech. Má jen velmi malé požadavky na půdu, vyhovují mu i stanoviště chudá na živiny. Pouze přemokření nesnáší, proto mu vyberte stanoviště s propustným, nejlépe písčitým nebo štěrkovitým substrátem.

Vysazujeme na podzim nebo zjara, na jaře se také vysévají. Řebříček se hojně rozrůstá zásluhou výběžkům, a proto je důležité cca po třech letech mohutné trsy rozdělit.

Období kvetení se u většiny odrůd pohybuje mezi červnem a srpnem. Pokud rostlinu sestřihnete hned po odkvětu nízko nad zemí, vykvete koncem léta ještě jednou.

Náš tip
Řebříčky se také výborně uplatňují ve floristice - v suchých vazbách a kyticích, neboť jejich bohaté květy si udrží svoji barvu i vůni a připomenou teplé letní dny.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Okrasné řebříčky - Achillea
pěstování , zahrada, rebricky, achilleaSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.