
Aktuálně poradna zahrada:
Draceny - jak pěstovat a ošetřovat 17 let starou dracenu
Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:
vzkaz od: Marcela Trnková 15.11.2007
Draceny - jak pěstovat a ošetřovat 17 let starou dracenu. Mám doma dracenu stáří 17 let. Má tmavě zelené listy široké a je na kmenu, z kterého vyrůstají 4 koruny. Ve špičce mi před měsícem vyrazil tlustý stonek s květy. Je to poprvé co kvete a je to nádherný květ. Bílé drobné květy v trsech, vůně podobné voskovce, když kvete a také pouští šťávu. Nyní je již odkvetlá a já nevím co s tím stonkem odkvetlých květů. Celou květinu ohýbá - mám ho odtřihnout.Děkuji Trnková
Odpověď a rady našich čtenářů:
odpověď od: park e-mail: bernado@seznam.cz 16.11.2007
Draceny
- jak pěstovat a ošetřovat 17 let starou dracenu
Odkvetlé květenství draceny lze odstřihnout aniž by se tím rostlině nějak uškodilo. Pokud jsou na květenství zelené kulovité plody, někteří pěstitelé ho vyvazují k opoře(bambusová tyčka) a po jejich dozrání (oranžová barva) vysévají semena, která velmi ochotně klíčí.
Další najdete pomocí vyhledávání na webu www.hobbyzahrada.cz
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Tip: Akce, Slevy, Výprodeje
Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
---------------------------------------------
Hobbyzahrada.cz vám radí:
POKOJOVÉ ROSTLINY: Příroda v bytě - Dracény
Častým přáním každého z nás je zakoupit mimořádně odolnou, pokud možno nezničitelnou pokojovou rostlinu. Naštěstí není tak složité tato přání splnit. Řada nabízených rostlin je opravdu mimořádně odolná a je ochotna růst nebo alespoň přežívat s minimální péčí.
Všichni známe nenáročné druhy sukulentů a některé kaktusy, kterým neublíží ani naše delší dovolená. Dokonce některé druhy po takové terapii nasadí na květ. Sukulenty a kaktusy jsou však poněkud zvláštní rostliny a nejsou do každého interiéru vhodné.
Mezi opravdu odolné a v bytě dobře použitelné rostliny patří většina druhů a kultivarů rodu Dracaena, česky dracény nebo dračince. Domovem těchto stálezelených stromů a keřů jsou subtropické a tropické oblasti Asie a Afriky. Jsou to rostliny okrasné svými kopinatými, různě zbarvenými listy. V domácích podmínkách prakticky nekvetou, velice dekorativní je však celkový habitus, tedy olistění, zejména starších rostlin. Listy vytvářejí růžice, spodní listy průběžně odumírají a ve středu růžice se objevují nové a nové mladé listy. Postupně, ale velmi pomalu se vytváří kmínek. Růžice nebo shluky růžic na kmínku jsou velmi dekorativní. Pomalý růst kmínku zahradníci obešli technologií pěstování a dnes jsou běžně nabízeny rostliny s výškou kmínku 20 až 200 cm! Často je v květináči několik různě vysokých kmínků s růžicemi vytvořených v různých výškách. Nejčastěji se s tímto způsobem pěstování setkáme u úzkolistého druhu Draceana marginata v různých barevných mutacích. K dostání jsou však i podobně zapěstované širokolisté druhy dracén, například D. fragrans, D. deremensis, D. dere-mensis compacta a další.
Dračinec vyžaduje světlé stanoviště, minimální teplotu 10-12°C, opatrnou zálivku, občasné přihnojení. S přesazování není nutné spěchat, použijeme běžný substrát pro pokojové rostliny a o něco málo větší květináč. Starší nevzhlednou růžici lze ve vegetaci seříznout, kmínek ochotně obrazí. Chorobami prakticky netrpí, ze škůdců je někdy napadán sviluškami (poseté listy, škůdce žije na spodní straně listů).
Pro dracény platí dvojnásob, že lepší je nedostatek vláhy než její přebytek. Trvale přemokřený substrát může zejména za nižších teplot způsobit odumření kořenů a nedojde-li k nápravě, i uhynutí rostliny.
Zahradnická centra nabízí rostliny pocházející z nizozemských květinových burz. Celý evropský trh je zásobován několika specializovanými zahradnickými firmami, které pěstují dracény ve volné půdě na svých plantážích v Africe. Do Nizozemí se dovážejí bezlisté kmeny, které se ve sklenících zakořeňují a nechávají obrůst růžicemi. Návštěva takové firmy připomíná spíše prohlídku průmyslového podniku s pásovou výrobou než exkurzi v zahradnictví. Na vstupní straně výrobní linky jsou okružní pilou upravovány kmínky na potřebné délky, na výstupní straně jsou rostliny baleny do speciálních kontejnerů a jsou expedovány na burzu. Odrůdová skladba a výška rostlin je optimalizována podle potřeby trhu. Pěstební do-ba trvá několik týdnů, je členěna na několik fází s různou teplotou a vlhkostí.
Dracény patří k nejprodávanějším rostlinám, a to nejen u nás. Jsou nenáročné, cenově dostupné a jejich dekorativní hodnota v interiéru je vysoká. Rostliny rostou pomalu, v interiéru nepřerůstají. Ošetřování se omezí na občasné zalití, přihnojení a odstranění staršího odumírajícího listu. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.