
O barvách rozkvetlého léta
V předjaří máme dostatek času přemýšlet o tom, jakými květiny letos zaplníme truhlíky na oknech. Každé jaro se na trhu objeví mnoho novinek, ať už zcela nových druhů, nebo kultivarů s novými barvami či tvary. Jako všude i zde platí, že vše prověří až čas.
Květinou číslo jedna je a bezesporu dlouho zůstane pelargónie. Díky své domovině v suchých a teplých oblastí jižní Afriky je narozdíl od většiny balkónových květin odolná k výkyvům v zálivce, vysoké denní a nízké noční teplotě. Krátkodobě snese i teploty těsně pod bodem mrazu. Každoročně se objeví několik novinek, které se vyznačují atraktivní barvou a velikostí květu. Většinou však kvetou méně než klasické odrůdy s jednoduchým květem. Do truhlíků, na okna a balkony bych proto doporučoval odrůdy s jednoduchým květem. Naopak plnokvěté odrůdy s velikými květy, často vícebarevnými, jsou vhodné do míst, kde je můžeme pozorovat z malé vzdálenosti, například na terasu. V poslední době se do obliby vrací vzpřímeně rostoucí pelargónie - Pelargonium zonale. Mají nádherná velká květenství, v chladnějším a vlhčím období však trpí hnilobami květů. Pokud pro ně najdeme místo chráněné před deštěm, bohatě se nám odvděčí.
Po pelargóniích se nejvíce vysazují převislé druhy petúnií. K dostání jsou odrůdy s květy o velikosti až 10 cm. Petúnie jsou náročnější na pravidelnou zálivku, při přeschnutí dochází k jejich nevratnému poškození. V závislosti na průběhu počasí doporučuji již od června preventivní postřik proti padlí, které dokáže petúnie zlikvidovat doslova během několika dní. Stejně jako u pelargónií je důležité dostatečné hnojení - optimálně 10 g hnojiva na 10 1 vody s každou zálivkou. Před několika lety se objevily i odrůdy s plnými květy, výběr barev však není zatím příliš velký.
Podobné květy jako petúnie má Calibrachoa, známá spíše bod obchodním názvem Millionbells. Při vhodné péči je to fantastická květina, bohužel náchylná k houbovým chorobám způsobujícím vadnutí, kterému můžeme částečně předcházet opatrnou zálivkou a citlivým hnojením.
Druhem podle mého názoru dnes nedoceněným jsou fuchsie - jedna z nejdéle pěstovaných květin v truhlících. V závislosti na odrůdě je vhodná pro pěstování ve stínu i na slunném stanovišti. Fuchsie netrpí nijak výrazně žádnou chorobou ani škůdci a proto je i z tohoto důvodu ideální rostlinou do truhlíků.
Bidens, další z často používaných květin, známá záplavou drobných žlutých květů, je značně odolná vůči chorobám a škůdcům, na druhou stranu je to však asi nejžíznivější balkónová květina. Může se bez problémů hluboce seřezávat, kvete až do zámrazu. V sesazovaných truhlících se však chová velmi agresivně a potlačuje ostatní druhy květin včetně pelargónií.
Osteospermum, doposud díky slabému kvetení v letním období zatracovaný druh, má nádherné květy a je odolné vůči chorobám i škůdcům. V posledních letech byly vyšlechtěny odrůdy bohatě kvetoucí i v létě, zatím jsou však k dostání pouze ve žlutých odstínech.
Dalším rozhodně nedoceněným druhem jsou Impatíens Neu Cuinea. Málokterá květina má tak zářivé barvy a neustále bohatou násadu květů. Nevytváří sice žádné mohutné převisy, zároveň ale nepřerůstá a mimo zálivky nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Pozor si musíme dávat na přehnojení, volíme proto nižší dávky než u pelargónií a petúnii.
Z dalších květin jmenujme alespoň rod Dahlia - jiřinky, dnes pěstované jako kompaktní odrůdy, které kvetou celé léto, dále rody Clechoma a Plectranthus, které si jsou podobné listem i růstem a vytvářejí bohaté převisy panašovaných listů. Za zmínku stojí Sanvitalia, žlutě kvetoucí převislá rostlina, jejíž výhodou jsou nízké nároky na hnojení. Z modře kvetoucích rostlin je zajímavá Scaevola, nenáročná, bohatě kvetoucí rostlina, dále Sutera, známá i pod názvem Bakopa s drobnými bílými nebo modrými květy.
Nelze vynechat ani před několika lety tolik populární verbeny. Nádherné kvetení v mnoha barvách je bohužel vyváženo fází, kdy po prvním kvetení rostliny téměř nekvetou. Jsou rovněž choulostivé na nedostatek vláhy a s oblibou je vyhledávají třásněnky a molice.
Na závěr bych se rád zmínil o sázení více druhů balkónových květin do jednoho truhlíku. Mnohé kombinace sice vypadají nádherně, ovšem zvolit druhy rostliny tak, aby kvetly a vypadaly celé léto podle našich přestav, je obtížné. Přestože při osazování truhlíků se fantazii meze nekladou, i zde platí, že krása je často v jednoduchosti. Pokud však po sesazovaných výsadbách toužíte, poraďte se při výběru ve vašem zahradnickém centru. (zdroj: Pavel John)
a další najdete pomocí vyhledávání na webu www.hobbyzahrada.cz
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Předjaří - O barvách rozkvetlého léta
pěstování , pěstování, předjaří na zahradě, rostliny, květiny
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.