
Přímý výsev léčivek
Léčivé rostliny mají na pěstování podobné požadavky jako zemědělské plodiny. Vyžadují převážně dobře zpracované, na živiny bohaté půdy a vhodné klimatické podmínky. Čím větší úrodu poskytují, tím náročnější jsou na půdu a množství živin v ní. Proto není správný názor, že léčivé rostliny se hodí jen do podřadnějších půd. Každý druh potřebuje jinou půdu, požadavky nelze zevšeobecňovat, a proto bývají pro jednotlivé druhy rostlin uváděny samostatně.
Jemná semínka vyséváme do pečlivě připravené, čisté půdy, některá jen na povrch bez přitlačení, jiná musíme přitlačit, další mělce zapracujeme do půdy. Čím je semeno menší, tím větší pozornost musíme setí věnovat. Některá semena dáváme do čerstvě připravených neoschlých mělkých řádků, protože tak semena rychleji vzejdou. Vzdálenost mezi řádky volíme podle velikosti rostlin. Jednoleté léčivky sejeme zjara, dvouleté obvykle v říjnu či listopadu. Rostliny do zimy zakoření, mohou přezimovat i na záhonu, který podle potřeby zakryjeme zeminou s větším množstvím slámy.
Poloha pozemku
Je velmi důležitá. Pokud jsou rostliny pěstované ve svém přirozeném prostředí, dobře se vyvíjejí a poskytují velkou úrodu s vysokým obsahem účinných látek. Je dobré, když je nablízku voda. V kukuřičných - tedy nejteplejších - oblastech nacházejí příznivé podmínky rostliny s velkými nároky na teplo. Do horských a podhorských oblastí jsou vhodné rostliny skromnější nejen na teplo, ale i na druh a úrodnost půdy. Rostliny obsahující éterické oleje potřebují suché a teplé podnebí a přímé sluneční záření.
Hnojení
Některé léčivé rostliny nesnášejí chlévskou mrvu, prospívá jim spíš kompost, jiné hnojení nevyžadují. Řídíme se zásadou, že jednoletým rostlinám dáváme hnojivo jen najeden rok. Při dvou a víceletých rostlinách zásobujeme půdu hnojivy na celé období a potom podle možnosti přihnojujeme průmyslovými hnojivy. Dobré je také pravidelné vápnění za tři až čtyři roky.
Léčivé rostliny pěstované pro listy a natě vyžadují kromě fosforečného a draselného hnojení i dostatek dusíkatých látek. Rostliny pěstované pro květ a semeno potřebují hnojení zvlášť fosforečnými a částečně draselnými hnojivy. Léčivé rostliny aromatické a rostliny pěstované pro kořen vyžadují kromě hlubokých půd hnojení draselnými hnojivy.
Předplodiny
Mají zanechat pozemek v dobrém kulturním stavu, to znamená čistý, bez plevelu. Vhodné jsou hnojené okopaniny nebo luštěniny, ale i obilniny. Nejedovaté rostliny nikdy nepěstujeme po jedovatých. Jednoleté můžeme kombinovat s dvouletými.
Příprava půdy
Má být pečlivá, ještě před setbou ji zbavíme plevelů. Některé rostliny, které se pěstují pro semena se silicemi, jako například kmín, fenykl, koriandr, anýz, vyžadují podobnou přípravu půdy jako obilniny. Jiné, které se pěstují kvůli nati, potřebují zahradnickou přípravu půdy. Rostlinám pěstovaným pro kořen připravíme půdu hlubokou orbou, podobně jako pro okopaniny. Při setí je důležité dbát na to, aby se vláha v půdě udržela co nejdéle. (www.szc.cz I.Majorová)
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Léčivky - Přímý výsev léčivek
pěstování , péčivky, pěstování léčivek, výsev léčivek
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.