Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-27 15:47:43 | zobrazeno: 13240x
obr
Ovocné dřeviny II - odrůdy, výsadby ovocných dřevin. V minulém článku Ovocné dřeviny jsme vás informovali, že připravujeme další pokračování tématu ovocné dřeviny.

Ovocné dřeviny II - odrůdy, výsadby ovocných dřevin

V minulém článku Ovocné dřeviny jsme vás informovali, že připravujeme další pokračování tématu ovocné dřeviny. Postupně vám přestavíme další vhodné odrůdy prostokořenných dřevin pro výsadbu v podzimních měsících.

VAN - třešeň
Pochází z Kanady. Vytváří kulovité, středně velké koruny. Stromy v prvních letech po výsadbě rostou bujně, s nástupem do plodnosti růst slábne. Plod je velký, srdčitý až kulovitý. Slupka je středně silná, tmavě karmínově červená. Dužnina je pevná, velmi šťavnatá. Chuť navinule sladká, aromatická, velmi dobrá. Šťáva barví v plné zralosti velmi silně. Odrůdu řadíme mezi chrupky. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i pro kuchyňské zpracování na kompoty. Stromy jsou odolné proti mrazu a květy proti pozdním jarním mrazíkům. Je vhodné provádět ošetření proti vrtuli třešňové. Je cizosprašná, vhodnými opylovači jsou Kordia a Napoleonava.

ALTHANOVA - renklóda
Do listiny povolených odrůd zapsána již v roce 1954. Vytváří široce kulovité, řídké koruny. V prvních letech po výsadbě rostou stromy velmi bujně, později středně silně. Plod je velký, kulovitý. Základní barva je zelenožlutá, kterou překrývá ze dvou třetin modravě červená až fialová barva. Na zastíněné straně zůstává plod žlutý. Dužnina je pevná, nažloutlá až zlatožlutá, velmi šťavnatá. Chuť má sladce navinulou, jemně aromatickou, dobrou. Pecka je odlučitelná od dužniny. Zraje postupně, ve druhém až čtvrtém týdnu srpna. Plody jsou vhodné především pro přímý konzum. Květy nejsou poškozovány pozdními jarními mrazíky. Patří mezi cizosprašné odrůdy, vhodnými opylovači jsou Zelená renklóda, Wagenheimova a Eulinska.

HARBINGER - broskvoň
Odrůda pocházející z Kanady. Stromy rostou středně bujně a vytvářejí široké, středně husté koruny. Plod je středně velký, kulovitý. Slupka je jemná, plstnatá, světle žlutá, z větší části překryta karmínově červenou barvou. Dužninu nelze odloučit od pecky. Je nenáročná na stanoviště a patří mezi odrůdy vhodné do chladnějších oblastí. Ve dřevě i v pupenech je velmi odolná proti mrazu. Nemá zvláštní nároky na řez a dobře snáší i hluboké zmlazení. Do plodnosti nastupuje již třetím rokem po výsadbě. Plodí hojně a pravidelně. Patří mezi rané odrůdy, zraje v druhém až třetím týdnu července. Kadeřavostí broskvoní trpí jen velmi slabě.

SEIFERSDORFSKÝ - ořešák
Odrůda původem z Německa. Vyžaduje hlubší a humózní půdy. Vzhledem k bujnosti růstu pěstujeme ořešák ve tvaru čtvrtkmenu či polokmenu. Nástup do plodnosti je raný, první plody strom tvoří již pátým rokem po výsadbě. Plody jsou velké, kulatě vejčité, jádro dobře vyplňuje skořápku. Zraje ve druhé polovině září, stejnoměrně. Odrůdu řadíme mezi polopapíráky. Netrpí žádnými chorobami ani škůdci a je velmi odolný proti mrazu. Vzhledem ke své samosprašnosti není třeba vysazovat jinou odrůdu v jeho blízkosti.

J.V.TETS - rybíz
Odrůda pocházející z Holandska. Roste středně bujné, obrost je delší a slabší. Hrozny jsou středně dlouhé, bobule větši, sytě červené. Odrůda je vhodná ke kuchyňskému zpracování na džemy, šťávy a kompoty. Chuť je navinulá, aromatická. Patří mezi ranné odrůdy, zraje na přelomu června a července. Netrpí padlím ani rzí vejmutovkovou. Lze jej úspěšně pěstovat ve formě keře i stromku. Je samosprašný.

ŠOLCOVA NADĚJE - angrešt
Odrůda původem z ČR. Pěstujeme výhradně ve tvaru stromku na meruzalce zlaté. Koruny jsou větší se středně silným obrostem. Plodnost velmi dobrá, plody velké, oválné v konzumní zralosti vínově červené. Použití pro přímý konzum i kuchyňské zpracování. Chuť sladkokyselá, dozrává ve druhé polovině července. Je samosprašný. Pro úspěšné pěstování je vhodné ošetření proti americkému padlí. (zdroj: www.szc.cz)

Další tématicky příbuzné články:
Ovocné dřeviny - ideální období pro výsadbu
Ovocné dřeviny III
Ovocné dřeviny IV

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Ovocné dřeviny II - Odrůdy, výsadby ovocných dřevin
pěstování , ovocné dřeviny, výsadba dřevin, dřeviny pro výsadbu



Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.