
Zlatice jsou krásné solitery
Lidový název "zlatý déšt" se dnes používá hlavně pro rod Forsythia (česky zlatice). Málokdo však dnes ví, že původně (před několika desítkami let) se názvem "zlatý déšt" u nás označoval pouze štědřenec (Laburnum), jemuž tento název v době květu "sedí" mnohem víc než zlatici. U nás nejběžnější štědřenec odvislý (L. anagyroides) má převislé, hroznovité květenství, 10-20 cm dlouhé a velmi bohaté, opravdový vodopád květů. Roste keřovitě nebo jako menší keřovitý stromek, max. 5 m vysoký.
Vyžaduje teplejší, chráněné polohy ostatek slunce (nebo jen mírný polostín). Půdu má raději těžší, ale propustnou, s obsahem vápna. Snáší dobře sucho i znečištěné ovzduší. Ve výjimečně tuhých zimách namrzá, ale odspodu se dobře obnovuje. Kůra na mladých větvičkách i mladém dřevě je dlouho zelená, a to má za následek, že štědřence rádi okusují zajíci a další zvěř (v nechráněné výsadbě).
Štědřence jsou krásné jako solitery i v řídkých, rozvolněných skupinách v trávníku. Štědřenec alpský (L. alpinum), pocházející z horských oblastí jižní Evropy, se pěstuje poměrně zřídka. Kvete později (v červnu) a má rád vlhčí půdy. Častěji je pěstován štědřenec Watererův (L. x wateren), kříženec dvou předchozích. Zvlášť jako kultivar Vosii je nápadný až 30 cm dlouhými hrozny květů, také v barvě žluté.
Zlatice (Forsythia)
jsou krásné, brzy na jaře bohatě kvetoucí keře. Čtyřčetné, zvonkovité květy jsou pouze v různých odstínech žluté barvy. Pro zdárný růst a bohaté kvetení je nutné slunné stanoviště a živná, propustná půda. Keře vysázené ve stínu domů nebo vyšších stromů málo a řídce kvetou, ani růst není nijak bujný. Snáší dobře i znečištěné ovzduší. V době květu vyniknou především před tmavým pozadím jehličnanů, kouzelná kombinace vznikne i výsadbou blízko skupiny bříz.
Zlatice převislá (F. suspensa)
je široce rozložitá a má nápadně překloněné větve, u starých keřů často i několik metrů dlouhé. Při dotyku se zemí snadno zakořeňují. Vzhledem k charakteru svého růstu bude mít nejlepší uplatnění na svazích, nad terasami, na březích vodních toků apod., kde nejlépe vynikne převislý, kaskádovitý růst. Pěstuje se v několika kultivarech.
Zlatice prostřední (F. intermedia)
je podobná, ale větve má silnější, pevnější, také kratší, a proto méně převislé. Kvete ještě bohatěji a pěstuje se v mnoha kultivarech, většinou dost podobných. Ostatní botanické druhy (asi 5-7) nemají pro naše okrasné zahrady význam a vyskytují se zřídka jen v botanických zahradách a arboretech.
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Zlatice jsou krásné solitery
pěstování , zlatice, štědřenec, laburnum, zlatý dešť
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.