Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2008-10-14 13:19:04 | zobrazeno: 62320x
obr
Řez meruňky - Výchovný řez meruňky. Rady a návody, jak na řez meruňky po výsadbě děláme v předjaří před rašením pupenů. V korunce ponecháme vedoucí větévku prodlužující kmen a tři postranní jako základ korunky.

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.


Ovocná zahrada - Řez meruňky - Výchovný řez meruňky

Dobrý den, prosím mohu ještě teď ostřihat asi třílrtý stromek meruňky je třeba razantní řez.
Děkuji Olga

Zdroj: odpověď Ing. Vondráškové z Agronavigátoru:
Výchovný řez meruňky
Řez meruňky po výsadbě děláme v předjaří před rašením pupenů. V korunce ponecháme vedoucí větévku prodlužující kmen a tři postranní jako základ korunky. Ostatní větévky odstraníme na větevní kroužek. Postranní větévky mají být stejnoměrně rozdělené i vyvinuté a skloněné od kmene pod úhlem 40 – 60 °. Všechny ponechané větve zkrátíme asi o ¾ délky, aby konce postranních větévek byly přibližně v jedné rovině a poslední očko směřovalo ven z korunky. Konec vedoucí větévky má převyšovat konec větévek postranních tak, aby s nimi svíral mírně tupý až pravý úhel. Základ koruny tvoří 7 – 8 kosterních větví ponechaných z postranních větévek při řezu po výsadbě; další se vypěstují ve druhém až čtvrtém roce po výsadbě na střední větvi prodlužující kmen, na které mají být řídce rozptýleny.
Při zapěstování korunky u meruňky užíváme letního řezu (červen), při němž odstraňujeme konkurenční a nevhodné větévky, zahušťující zbytečně korunku. Podle potřeby zaštipujeme bujněji rostoucí letorosty, abychom vynutili vyrašení předčasných výhonů; získáme tím další plodonosný obrost.
Při zimním řezu v předjaří před rašením pupenů odstraňujeme nevhodné letorosty z minulého roku a ostatní zkracujeme. Prodlužující letorosty kosterních větví zkracujeme ve druhém roce asi o jednu polovinu, ve třetím asi o jednu čtvrtinu a v dalších letech již provedeme jen průklest (v předjaří před rašením odstraňujeme, a to v každoročně, větve zahušťující korunu, větve poškozené, nemocné, odumřelé). Větší rány se ošetří štěpařským voskem.

Meruňka přináší úrodu výhradně na letorostech, tj. na jednoletém dřevě. Květové pupeny se vytvářejí jak na dlouhých letorostech, tak i na krátkém plodném obrostu, popř. i na kyticových větévkách. Z jednoletého dřeva vyrůstá v nejvyšší části skupina delších letorostů , z postranních nižších pupenů vyrůstají po celé délce krátké trny. U mladších stromů se v průběhu vegetace větví letorosty tzv. předčasnými výhony ve druhé nebo třetí růstové vlně , a to až na vrcholcích. Abychom získali rozvětvení v nižších částech loňských letorostů, provádíme s výhodou letní řez:

Letní řez v červnu: při něm se silně rostoucí letorosty zkrátí na 15 – 20 cm. Charakter větvení závisí na vlastnostech odrůdy. Diferenciace květových pupenů v normálních pěstitelských podmínkách je u meruňky vysoká. Nejvíce květových pupenů se vytváří na kratších letorostech, na trnech, mnohem méně na letorostech delších.
(Naučný slovník zemědělský, Státní zemědělské nakladatelství Praha, 1972)

Řez peckovin
Peckoviny na rozdíl od jádrovin dříve plodí a také dříve zastavují růst. Výchovný řez se v podstatě neliší od řezu jádrovin. Při výchovném řezu si však musíme uvědomit, že pupeny jsou schopny vyrašit jen v prvním roce, ve druhém roce, když nevyrašily, odumírají. Proto peckoviny, zvláště višně, třešně a broskvoně, snadno vyholují větve. Je třeba úměrným řezem podporovat tvorbu nových výhonů. Peckoviny plodí na jednoletém dřevě. Plodný obrost nemá dlouhého trvání. Průklestem obnovujeme stálou obnovu přírůstků a tím udržujeme plodnost. Jakmile nestačí průklest, přistupujeme k omlazování. Úhel při vrcholu koruny volíme 70 – 80 °.

Řez meruněk
Meruňky v prvním roce výchovného řezu řežeme hlouběji. Většina meruněk tvoří předčasná rozvětvení. Při výchovném řezu v druhém roce řežeme pod tímto předčasným rozvětvením. Při řezu zachováváme rovnováhu koruny, tak jako u ostatních druhů. Během vegetace zaštipujeme postranní letorosty za 4. – 5. listem, čímž podpoříme plodnost a zjara se tímto zákrokem oddálí doba kvetení. Hloubku řezu volíme tak, abychom dosáhli pravidelného a bohatého kvetení. Výchovný řez ukončujeme ve třetím roce. Meruňka vytváří řídkou korunu a další řez nevyžaduje. Potřebnou světlost v koruně se strom sám upraví přirozeným prosycháním. Průklest u meruněk co nejvíce omezujeme, vyřezáváme jen větve prosychající, rostoucí dovnitř a které se křižují. Průklest děláme za vegetace v červenci a v srpnu, ne v předjaří.

Komplexní agrotechnika
Řez
U meruněk je výchovný řez nutný. Nemají se však zakládat korunky z konkurenčních výhonů, protože větve z nich vypěstované se obvykle vlivem váhy plodů vylamují, a to zvláště za větru. Mezi větvemi jednotlivých sérií má být větší vzdálenost než je délka internodia. Při výchovném řezu musíme úměrně zkracovat vedoucí výhony a odstraňovat silné výhony konkureční, protože meruňka snadno tvoří holá místa. Nebezpečí těchto holin a silných konkurenčních výhonů omezíme letním zaštipováním letorostů i konkurenčních výhonů za 5. listem. Na podzim vedoucí výhony mírně seřízneme, aby se zarazil vzrůst a vyzrály spodní pupeny.
Meruňky nevyžadují pravidelný udržovací řez; odstraňují se pouze větve prosychající, chorobné a zahušťující, a to zásadně po sklizni. S výhodou je možno použít zaštipování obrostu za 5. listem, což oddálí diferenciaci pupenů, a tím i kvetení.
Zmlazovací řez se dělá u starších stromů, zmenší-li se při normální výživě přírůstky na 10 – 15 cm. Mírné zmlazení dobře ošetřovaných stromů je vhodnější než hluboké zmlazení starých stromů. Jsou.li stromy přestárlé, tvoří málo nahodilých (adventivních) pupenů, takže špatně regenerují.
(Ovocnictví, Státní zemědělské nakladatelství Praha, 1962, autoři Peiker Josef, Kyncl František)
Odborný poradce: Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
 

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Řez meruňky - Výchovný řez meruňky
pěstování , pěstování, zahradní, řez, meruňky, výchovný řez



Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.