Příroda v bytě - Dracény
Častým přáním každého z nás je zakoupit mimořádně odolnou, pokud možno nezničitelnou pokojovou rostlinu. Naštěstí není tak složité tato přání splnit. Řada nabízených rostlin je opravdu mimořádně odolná a je ochotna růst nebo alespoň přežívat s minimální péčí.
Všichni známe nenáročné druhy sukulentů a některé kaktusy, kterým neublíží ani naše delší dovolená. Dokonce některé druhy po takové terapii nasadí na květ. Sukulenty a kaktusy jsou však poněkud zvláštní rostliny a nejsou do každého interiéru vhodné.
Mezi opravdu odolné a v bytě dobře použitelné rostliny patří většina druhů a kultivarů rodu Dracaena, česky dracény nebo dračince. Domovem těchto stálezelených stromů a keřů jsou subtropické a tropické oblasti Asie a Afriky. Jsou to rostliny okrasné svými kopinatými, různě zbarvenými listy. V domácích podmínkách prakticky nekvetou, velice dekorativní je však celkový habitus, tedy olistění, zejména starších rostlin. Listy vytvářejí růžice, spodní listy průběžně odumírají a ve středu růžice se objevují nové a nové mladé listy. Postupně, ale velmi pomalu se vytváří kmínek. Růžice nebo shluky růžic na kmínku jsou velmi dekorativní. Pomalý růst kmínku zahradníci obešli technologií pěstování a dnes jsou běžně nabízeny rostliny s výškou kmínku 20 až 200 cm! Často je v květináči několik různě vysokých kmínků s růžicemi vytvořených v různých výškách. Nejčastěji se s tímto způsobem pěstování setkáme u úzkolistého druhu Draceana marginata v různých barevných mutacích. K dostání jsou však i podobně zapěstované širokolisté druhy dracén, například D. fragrans, D. deremensis, D. dere-mensis compacta a další.
Dračinec vyžaduje světlé stanoviště, minimální teplotu 10-12°C, opatrnou zálivku, občasné přihnojení. S přesazování není nutné spěchat, použijeme běžný substrát pro pokojové rostliny a o něco málo větší květináč. Starší nevzhlednou růžici lze ve vegetaci seříznout, kmínek ochotně obrazí. Chorobami prakticky netrpí, ze škůdců je někdy napadán sviluškami (poseté listy, škůdce žije na spodní straně listů).
Pro dracény platí dvojnásob, že lepší je nedostatek vláhy než její přebytek. Trvale přemokřený substrát může zejména za nižších teplot způsobit odumření kořenů a nedojde-li k nápravě, i uhynutí rostliny.
Zahradnická centra nabízí rostliny pocházející z nizozemských květinových burz. Celý evropský trh je zásobován několika specializovanými zahradnickými firmami, které pěstují dracény ve volné půdě na svých plantážích v Africe. Do Nizozemí se dovážejí bezlisté kmeny, které se ve sklenících zakořeňují a nechávají obrůst růžicemi. Návštěva takové firmy připomíná spíše prohlídku průmyslového podniku s pásovou výrobou než exkurzi v zahradnictví. Na vstupní straně výrobní linky jsou okružní pilou upravovány kmínky na potřebné délky, na výstupní straně jsou rostliny baleny do speciálních kontejnerů a jsou expedovány na burzu. Odrůdová skladba a výška rostlin je optimalizována podle potřeby trhu. Pěstební do-ba trvá několik týdnů, je členěna na několik fází s různou teplotou a vlhkostí.
Dracény patří k nejprodávanějším rostlinám, a to nejen u nás. Jsou nenáročné, cenově dostupné a jejich dekorativní hodnota v interiéru je vysoká. Rostliny rostou pomalu, v interiéru nepřerůstají. Ošetřování se omezí na občasné zalití, přihnojení a odstranění staršího odumírajícího listu. Zdroj: Sdružení zahradnických center CZ ( www.szc.cz )
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na web
Příroda v bytě - Draceny
pěstování ,draceny, pěstování draceny, dracena v bytě
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.