Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2009-03-28 12:21:30 | zobrazeno: 26191x
obr
Zahrada řadového domu. Typicky městská malá zahrada ve stylu řadových domků, rozloha cca 105 m2. Cílem návrhu bylo zejména rozdělení pozemku na několik částí ve snaze oživit úzkou nudlovitou parcelu.

Zahrada řadového domu

Typicky městská malá zahrádka ve stylu anglických řadových domků, rozloha cca 105 m2. Cílem návrhu bylo zejména rozdělení pozemku na několik částí ve snaze oživit úzkou nudlovitou parcelu.


Zahrada řadového domu ve Strašnicích

Stav zahrady před rekonstrukcí
Zahrada se nachází v Praze – Strašnicích a je součástí řadové zástavby ve stylu anglických zahradních čtvrtí. Jedná se tedy o protáhlou obdélníkovou parcelu(38m x 4,5m), která podél delších stran sousedí s jinými zahradami. Obytná budova zabírá asi třetinu pozemku a rozděluje parcelu na předzahrádku a samotnou plochu zahrady. Zahradní prostor nebyl až na předzahrádku dosud odborně měněn a skladba současné dendroflóry je zde tvořena pouze jednou mladší meruňkou a několika růžemi. Předzahrádka byla již před několika lety upravena ve formálním stylu (osázena nízkými zimostrázovými plůtky a kvetoucími rostlinami). Majitelé jsou však nyní nuceni posunout oplocení, a tak vzniká i zde potřeba zcela nových úprav. Na celém pozemku převažuje hlinitá půda s jílovitou příměsí. Téměř celý prostor je oplocený, předzahrádku lemuje dřevěný plaňkový plot s masivními zděnými sloupky, avšak zadní zahrada je jen zčásti obehnána drátěným plotem. Důležitými prvky, se kterými bude nutné při zahradních úpravách počítat, jsou dlážděná cesta z lámané ruly v prostoru předzahrádky a dlážděná terasa vzadu za domem.


Požadavky majitele
Po konzultacích s majiteli byly stanoveny tyto priority pro novou úpravu zahradního prostoru:
izolovat zadní zahradu od okolních pozemků
navrhnout výsadby s tvarovou a barevnou pestrostí
navrhnout výsadby s celoroční působností
využít při úpravách stávající rostliny z předzahrádky
pokusit se o optické rozšíření pozemku


Náš návrh řešení

Předzahrádka – vstupní pokoj domu
Prostory předzahrádky jsou nejintenzivněji využívány a plní funkci jakéhosi "vstupního pokoje" domu. Rozhodli jsme se ji tedy přetvořit v zahradu plnou květů, barev a vůní s nádechem středozemní flóry. Dominantu nyní tvoří větší ibišek umístěný na pozadí leskle zeleného vavřínovce, nízké polštářovité trvalky vytvářejí příjemný kontrast s úzkým sloupovitými jalovci a celý prostor uzavírá barevná kaskáda v létě kvetoucích dřevin, jež skrývá masivně působící plot. Dojem přímořského prostředí jsme umocnili tím, že jsme mezi rostlinami navrstvili drobný světlý štěrk. Pravidelnou dlážděnou cestu s příliš ostrými liniemi nakonec v duchu nové středomořské tématiky zcela nahradily volně položené kusy dlažby střídající se s polštářovitými trvalkami.

Zadní zahrada – místo pro zahradní párty i relaxaci
Zadní část je hlavní obytnou plochou zahrady. Abychom však ztlumili nepříjemný pocit z nepřirozeně vypadající parcely, rozdělili jsme úzký pruh pozemku na dvě části – společenskou a relaxační. První část má sloužit jako místo určené ke společenským činnostem (návštěva přátel, grilování apod.), a proto byla pro majitele nejdůležitější její optická izolovanost od okolí. Té jsme dosáhli poté, co jsme celý „společenský“ prostor olemovali živým plotem z tisů. Příjemné zákoutí pro posezení s rodinou či s přáteli vzniklo u dřevěné treláže, kterou jsme osázeli pnoucími dřevinami s dominující vistarií. Zbývající zahradní prostor slouží majitelům k odpočinku a relaxaci. Díky rozdělení prostoru na dvě části, zde mohou klidně rozjímat, aniž by byli rušeni chodem domu. Dominantou této části je okrasná bíle kvetoucí jabloň na pozadí tmavého plotu z tisu. Tento působivý kontrast trvá i po odkvětu, kdy se strom obalí malými žlutými jablíčky. Až jabloň zmohutní, bude velmi vhodné umístit pod ni posezení, neboť výhled na rozsáhlou skupinu kvetoucích i jinak zajímavých trvalek s výrazným žlutolistým japonským javorem, jež vystupuje ze svítivě červeného dřišťálu, je působivý a přitom velmi uklidňující. Celé toto relaxační teritorium uzavírá před ostatními částmi zahrady na pohled rovněž velmi zajímavá kulisa z jehličnanů. (Zdroj: text a foto ing. Jakub Víšek, Zahradnické studio http://www.zahradnicke-studio.cz/)

Související obrázky

Zahrada řadového domu

Zahrada řadového domu - Typicky městská malá zahrádka ve stylu anglických řadových domků, rozloha cca 105 m2. Cílem návrhu bylo zejména rozdělení pozemku na několik částí ve snaze oživit úzkou nudlovitou parcelu.

 


Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.