
Zahrada v květnu
Rozkvetlý máj ...
Ochrana rostlin je důležitá v polovině května, kdy je třeba udělat druhý postřik proti houbovým rostlinám. Na mšice postačí např.: Pirimor. Neodkládejte postřik jahodníku proti plísni šedé /Botryotinia fuckeliana/. Ani angrešty a rybízy neopomeňte prohlédnout a podle potřeby je ošetřete např.: Novozirem. Čekají nás také první postřiky pro plísni révové neboli peronospóře.
Ovocná zahrada
Na dobře odkvetlých broskvoních jsou plůdky velikosti hrachu, což je nejvhodnější čas ke zkrácení letorostů. Ponecháte dva až tři pupeny. V případě neplodnosti /např.: po zmrznutí květů/ uděláme průklest meruněk i ostatních peckovin již nyní. Jahodník mělce okopejte, zbavte plevelů, podle potřeby zalijte a přihnojte minerálními hnojivy nebo dobrým kompostem. Rozrůstá se réví, a proto začneme s vylamováním letorostů, jakmile bude zřejmá květná násada – neplodné jsou přebytečné. Také prokypřete půdu okolo keřů do hloubky 5 až 10 cm a posekejte trávu v meziřadí.
Zeleninová zahrada
Likvidujte plevele a sklízejte úrodu! Přihrňte zeminu k „vyřádkovaným“ bramborám. A hlavně uvolněte záhony po ředkvičkách, raném salátu, pekingském a čínském zelí, rané hlávkové kapustě, černém kořenu a karotkách. A hned znovu vysejte salátovou čekanku, fazol keříčkový i tyčkový a hrách dřeňový. Opakované vysévejte květáky – letní odrůdy. Po „ledových mužích“ rychlené přesadíme na velké záhony tyčková i keříčková rajčata, okurky salátové i nakládačky, lilky, případně papriky a patisony nebo cukety.
Okrasná zahrada
Na raně kvetoucích dřevinách /zlatice, sakury,dříny,šácholany, pak i šeříky/ odstraníme usychající květenství dříve, než začnou prorůstat novými výhony. Přistřihněte živé ploty z listnáčů i jehličnanů. Vysadíme letničky, začneme s výsevem dvouletek pro jejich podzimní přesadbu /karafiáty, náprstník,astry,pomněnky,macešky aj./ a loňské dvouletky ošetříme. Z bylinných řízků můžeme množit některé okrasné keře /trojpuk,pustoryl,vajgélie,skalníky, tavolíny, dříny, štědřence a další/.
Dobrá rada na květen
Některé partie v pařnících a sklenících musíme zastínit. Stínovky už nejsou tak běžné, ale nátěry vápenným roztokem jsou stále nejlevnější a přitom dostatečně účinné.
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Doporujeme: Zahradní chodníky a chodníky okolo domu za pár korun
Chcete si vytvořit zahradní chodníky a chodníky okolo domu za pár korun ... Máme pro Vás levné řešení. Chodníky, chodníková dlažba přírodní nebo římský kámen.
Skleníky akce: doprava zdarma
Akce - Skeníky z polykarbonátu, skleníky ihned k dodání, skleníky skladem. Skleníky HOBBY představují zcela novou modelovou řadu, která vychází z dlouhodobých zkušeností s výrobou skleníků. Konstrukce skleníků je vyrobena ze žárově zinkovaného profilovaného plechu ... Akce doprava zdarma po celé ČR
Náš tip: On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...
Související obrázky
Zahrada v květnu - Květen na zahradě. Rady a návody, co je potřeba udělat na zahradě v květnu. Poradna zahrada na téma okrasná a užitková zahrada, ovocná zahrada, zeleninová zahrada.
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.