Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-31 14:02:17 | zobrazeno: 18251x
obr
Červen na zahradě je měsícem prvních úrod ovoce. Intenzivně větráme skleníky a fóliovníky, za teplého počasí je necháme otevřené i v noci.

Zahrada v červnu

Červnem končí jaro a začíná léto.
Situace je hodně závislá na vývoji počasí. Červen je měsícem prvních úrod ovoce, ale také obdobím nástupu vyšších teplot a bouřkových dešťů. Intenzivně větráme skleníky a fóliovníky, za teplého počasí je necháme otevřené i v noci. Pravidelně sekáme trávníky, podle potřeby je přihnojujeme a zavlažujeme. Rostlinky potřebují v čase vysokých teplot zase hodně vody. V tomto období hospodařme správně s vodou, zalévejme tam, kde je to nutné.

Ovocná zahrada
Dozrávají první ovocné druhy, třešně, začíná se vybarvovat angrešt, rybíz a maliny. Plody jahod sklízíme postupně, nejčasněji ve třídenních intervalech, a pravidelně odstraňujeme plody napadené plísní, abychom omezili její šíření. Ovocné stromy dávají tušit příští úrodu, i když stále prodají neopylené plody. U dobře odkvetlých jabloní a hrušní s bohatou násadou nezapomeneme na ruční probírku plůdků v době, kdy mají průměr okolo 1,5 cm /ponecháváme odstup 8 až 10 cm, u velkoplodých odrůd asi 12 cm/, která výrazně zlepší kvalitu ovoce. Podle potřeby opakujeme ochranný postřik proti chorobám a škůdcům, stromy můžeme přihnojit. Půdu okolo stromů často plečkujeme nebo okopáváme – na malých plochách platí, že nejlepším herbicidem je motyka. Větve zejména tvarovaných stromů zbavujeme předčasných a konkurenčních výhonů, upravujeme jejich zahuštění a současně je tvarujeme. Je období sklizně třešní – zužitkujeme je čerstvé, část konzervujeme na zimu.

Zeleninová zahrada
Záhony nenecháváme ledem, odplevelujeme, kypříme a zaléváme. Přidáme kompost a můžeme vysévat volně okurky, vysazovat rajčata a papriky. Rajčata opatříme kolíky, odstraníme vedlejší výhony a vyvážeme je, okurky navedeme na oporu a zkrátíme jim postranní výhony. Máme již první rané brambory, kedlubny, mrkev a hrášek, ve skleníku okurky, papriky a rajčata. Záhony, uvolněte po první sklizni, zkypřené a urovnané, postupně osazujeme zelím, letním květákem, letním salátem, brokolicí, zimním pórem. Kadeřávkem a růžičkovou kapustou, pokračujeme s postupnými výsevy pozdní mrkve, keříčkových fazolů, salátové řepy a jiných. Na výsevný záhon vyséváme k získání sadby rané kedlubny a kapustu pro podzimní sklizeň. Zelenina, zejména košťálová, vyžaduje časté přihnojení, aby rychle rostla a zůstala křehká. Musíme také provést ochranu proti housenkám, mšicím, plísním, apod. Zasloužená sklizeň zeleniny obohatí jídelníček naší kuchyně.

Okrasná zahrada
Záhony překvapují barevnými kombinacemi, kvete mnoho oblíbených keřů. Odstříháváme odkvetlá květenství / např. na šeříku/, okrasné záhony uvolňujeme od cibulí tulipánů a narcisů, vysazujeme další letničky, dvouletky, záhony doplňujeme i podzimními květinami. Upravujeme keře, vyšší trvalky přivazujeme k opěrám, na konstrukce vysazujeme nové výhony popínavých růží. Růže po prvních květech musíme přihnojit, aby dále dobře kvetly. Pečlivě dbáme na přihnojení a zálivku květin v okenních truhlících.

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
www.a-z-obchod.cz
 

Zahradní chodníky a chodníky okolo domu za pár korun

Chcete si vytvořit zahradní chodníky a chodníky okolo domu za pár korun ... Máme pro Vás levné řešení. Chodníky, chodníková dlažba přírodní nebo římský kámen.

Skleníky akce: doprava zdarma

Akce - Skeníky z polykarbonátu, skleníky ihned k dodání, skleníky skladem. Skleníky HOBBY představují zcela novou modelovou řadu, která vychází z dlouhodobých zkušeností s výrobou skleníků. Konstrukce skleníků je vyrobena ze žárově zinkovaného profilovaného plechu ... Akce doprava zdarma po celé ČR

Náš tip: www.a-z-obchod.cz akce, slevy, výprodej zboží

Doporučujeme On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...  

Související obrázky

Zahrada v červnu - Červen na zahradě

Zahrada v červnu - Červen na zahradě. Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz okrasná zahrada, ovocná zahrada, zeleninová zahrada

 


Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.