
Tchýnin jazyk - Sanseviera pěstování
Dobrý den.
Ráda bych poprosila o radu, o jakou chorobu se jedná a jaký u nás dostupný prostředek k jejímu potlačení použít. Na listech sansiviery se mi tvoří vždy od středu listu hnědé skvrny, které se zvětšují až uschne celý list. Mezi tím se začne tvořit skvrna na dalším listu. Přikládám fotografii. Všude jsem našla zmínky jen o zasychání špiček příp. celých listů ze suchého vzduchu.
To ale určitě není tento případ. Napadenou rostlinu jsem přesadila do dvou květináčů a každý z nich je v úplně jiném prostředí. Skvrny jsou ale na obou rostlinách. Nepozoruji ani hnilobu listů.
Děkuji moc
Martina Kardová
Zdroj: mineralfit.cz
Tchýnin jazyk - Sanseviera
Sanseviera pochází ze západní Afriky. Je to nenáročná rostlina, která, pokud není přemokřená, přežije takřka v jakýchkoliv podmínkách. Pokládá se téměř za nezničitelnou rostlinu, proto se sansivieře lidově říká "tchýnin jazyk".
Sanseviera je světlomilná rostlina, která upřednostňuje ostré rozptýlené světlo ale snáší také snáší lehký polostín. Pestrolisté variety jsou více světlomilné a dobře reagují na přímé sluneční paprsky. V zimě je nutné umístit sansevieru na prosvětlené stanoviště. Ideální je umístit rostlinu na východním nebo západním okně.
Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 12°C.
Zálivka mírná od jara do podzimu. Zemina vždy musí proschnout. V zimě se zálivka omezí asi na 1x za měsíc, v závislosti na teplotě stanoviště. Při zálivce v zimě, nesmíme dopustit, aby se voda dostala do středu růžice! Mohlo by to způsobit její zahnívání.
Rostlina nemá vysoké nároky na vzdušnou vlhkost. Listy rostliny by se měly pravidelně omývat.
V teplých měsících sansivieru hnojíme jednou za dva až tři týdny hnojivem pro kaktusy, v zimě rostlinu nehnojíme.
Protože sansiviera roste pomalu, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku.
Tchýnin jazyk množíme bočními výhonky na jaře a také listem nebo částí listu. K množení listem použijeme starý list, který rozřežeme na kousky dlouhé 4 až 5 cm a na vzduchu trochu přisušíme. Potom list spodním koncem vsadíme do písku a po zakořenění, přesazujeme do květináče se substrátem.
Choroby:
Zaschlé listy a hnědé špičky
V místnosti, kde se rostlina nachází je příliš suchý vzduch.
Žloutnutí listů
Pokud žloutne u sansiviery mnoho listů a zároveň s tím také vypozorujeme vadnutí a hnilobu, bývá nejčastější příčinou příliš mnoho vody. Pokud však příznaky vadnutí a hniloby chybí, může být žloutnutí listů způsobené podvýživou.
Škůdci
Mšice se vyskytují jen vzácně.
Pokud tedy začínají skvrny jako žluté a pak list zaschne jde patrně o přelití. Tomůže nastat nejen častou zálivkou. Také použití substrátu, který výrazně zadržuje vodu může být příčinou. Víc na základě dotazu odpovědět nemohu.
S pozdravem
Jaroslav Klíma
Odborný poradce: Zahradnické centrum Jindřichův Hradec
Aktuálně poradna zahrada: Pěstování rostlin - Tchýnin jazyk - Sanseviera pěstování
Související obrázky
Související články
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody
Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.