Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2009-11-21 11:33:10 | zobrazeno: 14917x
obr
Vzacná orchidej herečky Anny Geislerové dnes poprvé rozkvetla. Orchidej Angraecum sesquipedale přezdívaná jako hvězda Madagaskaru. Orchidej se proslavila také díky svému opylovači - nočnímu motýlu. Angraecum sesquipedale je epifytním druhem orchideje a v době květu je opravdu velice nápadná svými čistě bílými květy.

Vzácná orchidej Angraecum sesquipedale hvězda Madagaskaru
Vzacná orchidej herečky Anny Geislerové dnes poprvé rozkvetla

Tak jsme se konečně dočkali! Vzácná orchidej Angraecum sesquipedale přezdívaná jako hvězda Madagaskaru, jež byla ve skleníku Fata Morgana vysazena populární herečkou Ańou Geislerovou v rámci projektu Kořeny osobností v botanické zahradě v březnu tohoto roku, poprvé vykvetla. Od dnešního dne přibližně po dalších ještě deset dnů mohou návštěvníci skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl. města Praha obdivovat tuto vzácnou rostlinu. Orchidej se proslavila také díky svému „opylovači“ - nočnímu motýlu, jehož existence byla předpovězena významným biologem Charlsem Dawinem dávno ještě předtím, než byl vůbec znám. Angraecum sesquipedale je epifytním druhem orchideje a v době květu je opravdu velice nápadná svými čistě bílými květy.

Motýli přírodu nejen zdobí, ale mají v ní i užitečnou funkci - opylují spoustu rostlin včetně některých velice vzácných orchidejí. Existenci tohoto motýla, jež opylovává Angraecum sesquipedale dokonce Darwin předpověděl na základě toho, že zkoumal právě tuto vzácnou orchidej. Další zajímavostí je nesmírně dlouhá ostruha, na které je dole nektar. Darwin při svých cestách po světě navštívil Madagaskar, kde se tato rostlina vyskytuje. Prohlédl si ji a zjistil, že ji musí opylovat nějaká můra se sosákem dlouhým aspoň dvacet centimetrů. Tím předpověděl její existenci, protože do té doby nebyla známá. Když byl tento motýl později objeven, dostal poddruhové jméno „praedicta“, což znamená předpověděný. Jeho celé jméno zní Xanthopan morgani praedicta. Darwin předpověděl dokonce i to, že půjde o nočního motýla. Květ zmíněné orchideje je totiž bílý, což je barva, na kterou denní motýli příliš nereagují, ale v noci je dobře vidět. Navíc květ této orchideje voní a lišaji se orientují podle vůně. (Fata Morgana Botanické zaharady hl. města Praha, Darina Miklovičová).

Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.
www.a-z-obchod.czSouvisející články

Chyby při pěstování orchideje: přehnojení a nedostatek vzdušné vlhkosti

Pěstování orchideje. Chyby při pěstování orchideje: přehnojení a nedostatek vzdušné vlhkosti. Jak pěstovat doma orchideje. Choroby a škůdci orchidejí.

Množení orchidejí

Pěstování orchideje - Množení orchidejí. Jak pěstovat orchidej, Orchidea Phalaenopsis - Rady odborníků pro pěstování orchidejí. Dotaz Dobrý den, zasílám fotografii jedné z mých úžasných orchidejí. Rostou mi neskutečnou rychlostí, mám je moc ráda. Jak mohu množit moje orchideje ...

Jak pěstovat orchidej - Rady pro pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí Orchidea Phalaenopsis. Rady odborníků pro pěstování orchidejí. Pěstování orchidejí v bytě. Květy orchidejí. Příznaky vyčerpání orchideje.

Orchideje choroby a škůdci orchidejí

Orchideje choroby a škůdci orchidejí. Pěstování orchidejí rady odborníků. Choroby Hnědé skvrny na listech, Vodorovný nebo skloněný růst, Plesnivý povlak na listech, Žádné květy. Škůdci Svilušky, štítenky, červci a mšice. Pěstování orchidejí rady odborníků ...

Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách

Orchideje: Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách. Orchideje patří bezesporu mezi nejúchvatnější a nejzajímavější rostliny, které si svou krásou získaly mnoho příznivců. Pěstování orchidejí ...

Phalaenopsis pěstování v zimním období

Phalaenopsis pěstování v zimním období - U rodu Phalaenopsis se po odkvětu květní stvol nestříhá, dost často se stane, že rozvete znovu z téhož stvolu. To na kořenech Phalaenopsis (pokud to není mokvavá hnědá břečka) je dřevnatění kořenů, ... Pěstování Phalaenopsis, pěstování orchidejí.