
Bobkovišeň pěstování na www.hobbyzahrada.cz
Dotaz: bobkovišeň
Dobrý den,
mám již delší dobu broblém s hnědnutím listů, snažil jsem se použít různé postřiky i zálivky ale nic nepomohlo, mám kyselou jílovitou půdu kterou vylepšuji rašelinou, pískem a substrátem, hnojím cereritem a hnojivy pro pěnišníky. V příloze zasílám pár fotografií, poraďte prosím než mi to všechno vychcípá. Děkuji. Jarda Král
Bobkovišeň: pěstování bobkovišně Prunus laurocerasus
Od: RNDr. Pavel Sekerka, BZ hl. m. Prahy (16.12.2009)
http://www.zahradaweb.cz/informace-z-oboru/kvetinarska-vyroba/Bobkovisen,-aneb-stalezelena-stremcha__s514x45163.html
Bobkovišeň je odolná dřevina vhodná do teplejších oblastí. Pro pěstování volíme neutrální až mírně kyselé lehčí půdy a polostín. Poměrně dobře snášejí sucho, trvalé přemokření jim vadí. Na přímém slunci listy žloutnou a jsou nevzhledné. Listy bobkovišně lékařské také můžou žloutnout na příliš vápnitých půdách. Chlorózu můžeme zmírnit hořečnatým hnojivem.
Bobkovišeň je vhodná pro kombinace s jinými stálezelenými keři, jako tmavé pozadí pro časně kvetoucí keře i vyšší trvalky. Nižší do šířky rostoucí kultivary se používají i jako půdní kryt. V teplejších oblastech je ji možné, především v historických zámeckých zahradách, použít i na stříhané stěny. Dobře snáší řez a i při namrznutí snadno regeneruje. Řez by neměl být prováděn motorovými nůžkami, ale ručně. Přestříhané listy totiž neopadají, dlouho drží na větvích a působí nevzhledně.
Pro jedovatost ji v zahradě nekombinujeme s keři plodícími ovoce abychom předešli otravám. Také není vhodná k výsadbě u mateřských školek a dětských hřišť.
V příznivých podmínkách bobkovišně obvykle netrpí chorobami a škůdci. Přesto se na listech může objevit žír nosatců – lalokonosců, případně někteří červci. Hnědé skvrny na listech způsobuje bakterie Pseudomonas syringae pv. syringae a několik houbových patogenů, například Cercospora sp., Blumeriella sp., a Wilsonomyces carpophilum. Stigmina carpophila parazituje na květech, plodech a pupenech. Na listech vytváří suchou skvrnitost – hnědé skvrny, které brzy zasychají a vypadávají. Padlí Podosphaera tridactyla způsobuje bílý povlak listu a jeho zkroucení.
Lze použít Champion 50 WP Champion nebo Kuprikol 50 kuprikol k postřiku, jinak je třeba udržovat keře v dobrém zdravotním stavu výživou, řezem, volbou stanoviště, prostě správnými postupy pěstování.
Jaroslav Klíma, odborný poradce: Zahradnické centrum Jindřichův Hradec
Aktuálně poradna zahrada: Choroby a škůdci rostlin - Bobkovišeň: pěstování bobkovišně Prunus laurocerasus
bobkovišeň Prunus laurocerasus - bobkovišeň lékařská; Prunus lusitanica - bobkovišeň portugalská; Prunus laurocerasus Zabeliana - bobkovišeň ...
bobkovišeň:bobkovišeň laurocerasus prunus, bobkovišeň živé ploty, bobkovišeň stříhání, bobkovišeň hnědé listy, bobkovišeň prodej, bobkovišeň množení a řez
Související obrázky
Související články
Blahovičník, Eucalyptus a jeho pěstování
Blahovičník, Eucalyptus foto napadených listů eukalyptu.
Choroby a škůdci ostružiníku
Pěstování ostružiníku a jeho choroby, škůdci jako vlnovník ostružiníkový.
Choroby jádrovin, rez hrušňová
Choroby jádrovin, rady a návody na Hobbyzahrada.cz, jak na rez hrušňovou.
Rakovinné bujení
Rakovinné bujení jabloní. K rakovinnému odumírání větví a kůry dochází většinou po neošetřeném řezu.
Usychající listy oleandru
Padlí révové na oleadru. Dobrý den, takhle mi začaly bělat listy oleandru. Rady a návody na Hobbyzahrada.cz
Dub a jeho škůdce obaleč dubový
Škůdce obaleč dubový a hostitelské dřeviny především dub (Quercus spp.), eventuálně, buk lesní (Fagus sylvatica), vrba (Salix spp.) aj.