Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-31 16:10:33 | zobrazeno: 14527x
obr
Kromě rostlin, které si na zahrádce pěstujeme pro svou potěchu nebo k užitku, zde roste i množství plevelů, které člověku znepříjemňují život.

Kromě rostlin, které si na zahrádce pěstujeme pro svou potěchu nebo k užitku, zde roste i množství plevelů, které člověku znepříjemňují život. Naštěstí již v boji proti nim nejsme odkázáni jen na motyčku a ohnutá záda, ale účinně nám pomáhají též chemické přípravky. A pravě těmito přípravky - odborně nazývanými herbicidy - se zabývá tento článek.

Na trhu dnes nalezneme jejich širokou škálu. Jednotlivé přípravky se liší účelem použití. Základní rozdělení je na selektivní a totální. Selektivní herbicidy fungují tak, že po postřiku zapleveleného záhonu například s květinami plevel odumře a květiny rostou nerušeně dál - tedy teoreticky. V praxi je to trochu složitější. Oproti tomu totální herbicid zničí všechno, s čím se setká.

Proti plevelům radikálně
Představme si, že jsme právě dostavěli nový domek a nyní se snažíme nějak upravit zahradu. Rozhrneme tedy ty hromady hlíny, které jsme až dosud měli navršené kolem stavby a chystáme se zasít trávník. Ale ouha! Ze země nám vyráží samý plevel. Co s ním? Vyhubit, nejlépe nějakým totálním herbicidem. Z nejznámějších jmenujme

Roundup Biaktiv, Touchdown nebo Glyfogan. Některý z těchto přípravků naaplikujeme postřikem na vzrostlý plevel a tím ho zlikvidujeme. Přípravek se do plevelu vstřebává zelenou listovou plochou, takže aplikace na holou zem, případně zálivkou je bezcenná. Účinek má pouze to, co ulpí na listech plevele. Z listů se herbicid vnitřním mízním oběhem rostliny dostane do kořenů a celou rostlinu zahubí. Na rostlině se to projevuje tak, že zhruba do týdne po postřiku celá jakoby pookřeje a dostane svěží zelenou barvu. V této fázi většina lidí propadá zoufalství a říká si:

"Co jsem to tam vlastně nastříkal? Vždyť ten plevel je ještě bujnější než předtím." Trpělivost však přináší růže. V dalším týdnu začne plevel vadnout až nakonec odumře docela. A máme vyhráno. Je však ještě jedna věc, která nám může zkazit náladu. Stane se, že po úspěšné aplikaci a odumření plevele nám na tom samém místě vyroste plevel nový. To je plevel, který vyklíčil ze semen obsažených v půdě. Tato semena nám herbicid nezničil, protože se k nim nemohl dostat (v době aplikace ještě neklíčily a tudíž neměly žádnou listovou plochu, kudy by se herbicid vstřebal). Zde pomůže jen opakovaný postřik.

Hubení plynem
Možností aplikace pro výše zmíněné přípravky je samozřejmě celá řada. Namátkou jmenujme přípravu záhonů před výsevem či výsadbou, hubení vegetace prorůstající dlažbou, na místech nepřístupných pro sečení (svahy) apod. Nezanedbatelnou oblastí použití je též likvidace pařezů, z nichž neustále vyrážejí výmladky. Zde je nejlépe potřít pařez hned po uříznutí koncentrátem některého výše uvedeného herbicidu. Ten se do ještě živého pařezu vsákne a zlikviduje jej i s kořeny.

Samostatnou kapitolu věnujme přípravku Casoron G, který se sice řadí mezi totální herbicidy, svými účinky a použitím však mnohdy předčí herbicidy selektivní. Tento přípravek se dodává ve formě jemného granulátu v jakési cukřence, ze které se rovnou aplikuje rozhozem. Po dopadu na zem se z granulky působením vlhkosti uvolňuje plyn, který je těžší než vzduch a zůstává tedy v půdě. Zde vyplní vzduchové mezery mezi částečkami půdy a vytvoří asi 6 cm silnou herbicidní vrstvu těsně pod povrchem. To má za následek, že všechno, co koření v této podpovrchové vrstvě půdy - tedy veškeré byliny - vlivem plynu uhyne. Oproti tomu na hlubokokořenící dřeviny herbicidní vrstva vliv nemá. Tato vlastnost předurčuje přípravek k použití na hubení bylinných plevelů rostoucích ve výsadbách dřevin. Konkrétně například pod živými ploty, v záhonech růží, okolo ovocných stromů, pod rybízy a angrešty nebo například ve vřesovišti pod rododendrony a azalkami. Nejvhodnější doba pro aplikaci je brzy na jaře, nejlépe ihned po roztátí sněhu. Casoron G tak zajistí kontrolu plevele po celou sezonu. Se vzrůstající denní teplotou však dochází ke stále prudšímu uvolňování plynu, takže může dojít k tomu, že při pozdní aplikaci se plyn nestačí vstřebávat do půdy a může připálit spodní větve keřů. Aplikace později na jaře a v létě se proto nedoporučuje.

Pro zdravý trávník …
Základem dnes už takřka každé zahrádky je pěkný trávník. Jak ale dosáhnout jeho dokonalosti? V tom nám pomohou selektivní herbicidy. Pěkný trávník by měl být tvořen nízkými jednoděložnými travinami s převahou jílku, který utvoří hustý a kompaktní drn. Naopak dvouděložné plevele jako jsou sedmikrásky, pampelišky, jitrocel, nebo jetel je třeba v trávníku likvidovat. To se nám podaří právě selektivními herbicidy. Z přípravků do trávníku jmenujme především Banvel, Bofix, nebo Agrofit kombi. Všechny tyto přípravky se aplikují postřikem během vegetace tak, že trávník posečeme a následně necháme poporůst maximálně na 10 cm výšky. Potom aplikujeme příslušný přípravek postřikem ve správné koncentraci dle návodu. Koncentrací je v tomto případě radno dodržet, protože pokud by roztok byl příliš slabý, neúčinkoval by na plevele, pokud by byl příliš silný, mohl by působit negativně i na trávník samý. Mimo přípravky aplikované postřikem existují i přípravky pro aplikaci rozhozem. Jsou to například Trastan, nebo Travin. U nich je výhodou kombinovaný účinek, protože kromě herbicidu obsahují i hnojivo. Jejich aplikací tedy likvidujeme plevele a zároveň hnojíme trávník.

Samostatnou kapitolou je likvidace mechu. I na to lze zakoupit hned několik přípravků. Všechny se vyznačují slovem mech v názvu. Například Antimech, Mechstop nebo Mech KO. Jejich složení i účinek je obdobný.

Ostrohranný písek rozruší mech a vniknuvší modrá skalice ho likviduje. To je ovšem pouze teorie, V praxi vyžaduje boj proti mechu mnohem komplexnější přístup zahrnující jak chemické, tak mechanické působení. Základem je pravidelné sečení, doplněné na jaře a na podzim o důslednou vertikutaci (prořezávání trávníku - lze provádět ručně speciálními hráběmi, nebo speciálním strojem -vertikutátorem). Na takto mechanicky připravený trávník můžeme již aplikovat výše zmíněné přípravky, které pak dolikvidují zbytky mechu.

… i výtečnou zeleninu

Krásným trávníkem však oblast použití herbicidů nekončí. Další plejádu přípravků ocení ti, kteří mají svou zahrádku nejen pro okrasu ale i pro užitek - pěstitelé zeleniny. Asi největší sortiment herbicidů můžeme použit při pěstování brambor. Udržet v bramborách plevel pod kontrolou je velmi důležité s ohledem na výnos. Zemědělci proto používají celou paletu herbicidů a mnoho z nich je k dostání i v malém zahrádkářském balení. U těchto přípravků je třeba důsledně rozlišit, zda budou používány preemergentně (tzn. před vzejitím), nebo postemergentně (po vzejití). To je velmi důležité, protože aplikací preemergentního přípravku na již vzrostlou kulturu může dojít k jejímu zničení. Z přípravků aplikovaných před vzejitím brambor jmenujme například Afaion, Topogard nebo Cesagard, pro aplikaci po vzejití jsou pak vhodné přípravky Sencor, Targa super nebo Agil. Většina těchto přípravků se dá použít zároveň i do jiných plodin, hlavně zeleniny, případně okrasných nebo ovocných dřevin. Při použití konkrétního přípravku je však nutné se vždy držet návodu.

Pro použití v zelenině jmenujme ještě přípravek Stomp, který stojí díky svým vlastnostem v popředí zájmu všech pěstitelů zeleniny. Lze ho použít na celer, cibuli, česnek, fazole, hrách, jahody, mrkev či petržel a ušetří tak mnoho namáhavé práce s detailním okopáváním těchto plodin.

Použití herbicidů v zahrádkářské praxi často naráží na předsudek, že aplikací jedů na zahrádce utrpí kvalita plodin a konzumace ovoce nebo zeleniny takto ošetřené je zdraví škodlivá. Je třeba podotknout, že tato úvaha má racionální základ, protože skutečně v minulosti se pro ochranu rostlin používala chemie, o které bylo možné směle prohlásit, že je zdraví škodlivá. Z nechvalně známých přípravků jmenujme například Zeazin nebo Travex. Bohužel se ještě dnes najdou lidé, kteří tyto přípravky v našich obchodech žádají a se slzou v oku přijímají fakt, že takovéto přípravky na trhu nejsou a už nikdy nebudou. Je pravda, že tyto přípravky měly určitou výhodu": tam, kde je člověk nasypal, doslova sto let tráva nerostla, nicméně je třeba si uvědomit, že tato zdánlivá výhoda je vlastně nevýhodou. Ta nevýhoda spočívala v různých zbytcích, které zůstávaly v půdě a rostlinách, kde se mohly bez kontroly šířit. Je skvělé, že tyto problémy u nových přípravků nehrozí. Všechny moderní herbicidy, tak jak jsme si je zde popsali, se vyznačují právě šetrností k životnímu prostředí, což je zajištěno především tím, že se po zaúčinkování samy rozloží a dále nepůsobí. Proto je jejich použití ekologické a nehrozí, že by po uplynutí ochranné lhůty (doby rozkladu) ještě jakkoli působily. Jejich použití lze tedy bez obav doporučit. Převzato ze zpravodaje Sdružení zahradnických center CZ ( www.szc.cz )
 

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu



Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.